bugün

Başarısız bir parti başkanıdır, istifa etmesi beklenen kişidir.
kendisi hakkında kurgulanan projenin cemaatle bağlantısı zaten baykal'ın malum kaset ile inişinden beri vardı.

mesele başından beri akp'nin çizgisine yakın bir ana muhalefet partisi dizayn etmekti ve başarıldı.

akp-cemaat ortaklığının sonlanması ile birlikte saflar da zaten iyice netleşti. partinin bundan sonraki çizgisini kılıçdaroğlu değil onu oraya getirenler belirleyecek bundan evvel olduğu gibi. olası kurultayda tasviyeleri de onlar yapacaktır zaten.

tabi arka plandaki bu birlikteliğin süresi kılıçdaroğlu'nun iktidarının süresi ile doğru orantılıdır. ve bu birlikteliğin davutoğlu modeli işe yaramaz akp oy kaybeder hele de chp %30'a ulaşırsa daha uzun yıllar süreceği net kere nettir.
"vay arkadaş bu Baykal ne büyük adammış ki böyle projelerle falan indirmeye çalışmışlar" dedirten lider.

ben mi bunadım acaba? Parti tabanının %90'ı baykal'ın gitmesini istemiyor muydu?

Baykal denilen şahsiyet en büyük başarısını o da sırf kılıçdaroğlu sayesinde 2009 yılında %23 oy alarak göstermedi mi? Harbi kafanız güzel mi sizin?

varsa bir proje baykal'ın sosyal demokrat cepheyi yerle bir edip partiyi elitist, ulusalcı adı altında %15 - 20'lere hapseden politikasının ta kendisidir.

aklınızı başınıza alın lütfen. Bir köşeye sinip hala hesap yapan dinazora prim yaptırmayın.
altmışından sonra siyasete girince insanın aldığı formun adı..
33 yıllık hayatımda gördüğüm en sümsük ana muhaletef lideridir...
değil ülke bir mahalle kahvesini bile yönetemez... net...
akp'nin dolaylı olarak gelmiş geçmiş en büyük destekçisidir.
koltuk sevdasından vazgeçip oturduğu koltuğu bırakması gereken kişi.
Tez zamanda gitmesini dilediğim cumhuriyet halk partisi genel başkanı. Akp nin ekmeğine yağ sürüp bağırmaktan başka bir işe yaramadığı yetmiyormuş gibi hala atatürk ün arkasına gizleniyor.
Umarım gider de parti kendine gelir.
Partiyi sosyal demokrasiden uzaklaştırmış, merkez-sol dan merkeze hatta merkez-sağ kadar çekmiş. Partinin tüm prensiplerini ve ideallerini hiçe saymış genel başkandır. Artık istifa etmelidir.
kendisine mayıs 2010 tarihinde methiyeler düzenler,şimdi bulsalar bir kaşık su da boğacak duruma gelmişlerdir.fazla yüklenmeyin genel müdüre yazıktır.
kimse bize sağa kaydı diyemez!
görsel
kazanacağı tek seçim, chp kongresinde yapılacak genel başkanlık seçimidir. yerel, genel, cumhurbaşkanlığı, referandum hepsini kaybetti. kaybetmeye devam edecek.
Cemaat sayesinde gelmiş olabilecek kişi.
lice'ye pkk heykeli dikilmişken birilerinin hala uğraşmakta sakınca görmediği şahıstır. hayır, denilen lafların bir çoğunu hak ediyor ama cumhurbaşkanlığına seçilen ve halen başbakanlık görevini sürdürmekte olan şahsın iktidarında memleketimize şaki heykeli dikiliyorken, ona değil, kılıçdaroğlu'na laf etmek alçaklıktır.
bir milliyetçi olarak kendisini destekliyorum. chp; emine ülker tarhan, muharrem ince'nin eline geçeceğine kemal bey'de kalsın. kemal bey bence iyi birisi. muharrem ince, recep tayyip erdoğan gibi konuşmasını biliyor anca. yalovalılara sorun, icraatte n'apıyormuş muharrem ince. bu adamı da yemeseler bari.
yapılanın, yapılması gerekenin siyaset olduğunu unutan şahısların övdüğü, artık kıçını oturduğu koltuktan kaldırması gereken zat. zira herkesçe görülüyor ki kazanılan bir şey yok. iyi biri olması yapılamayan siyaseti haklı çıkarmaz.
siyaset siyaset dediğin gülüm yalan değildir de nedir? der ve giderim.
liderlik vasfı yok re re rö'sü yüzünden seçmenleri tarafından itilip kakılırken şimdi de adamları tarafından günah keçisi ilan edilmiş siyasetçi. ah be kemalim, torunlarını dizine oturtup masal okuyacak tontonluktasın bu ülkenin bürokrasisi seni yutar demedim mi?
evet partiyi sağa yaklaştırdı doğrudur. bakın türkiye'de sosyal demokrat oranı %7-8 civarı, sosyalist ideolojiye bağlı olan kişi oranı da %10 civarıdır. sosyal demokratların büyük bir bölümü zaten chp ye veriyordu oyunu, sosyalistlerse kılıçdaroğlu gelene kadar şimdinin hdp'si olan dtp/bdp ye verdiler genellikle. örgüt bazında kalan halk cephesi,emep,daf,halkevleri,sykp vs. üyeleri ise genelde oy kullanmayan tayfanın başını çekiyorlar. yani türkiye'de solun oranı maksimum %18 dir ki bunların %4-5 i oy kullanmıyor, %5 civarı ise hdp ye verdi/veriyor/verecek. bu değiştirilemez. sizin anlayacağınız sola açılmalıydık siyaseti yapanlar boş siyaset yapıyor. her yerde söylediğim gibi bu platformda da dile getirmekten çekinmeyeceğim: ulusalcılık kesinlikle sol bir ideoloji değildir!aksine en elitist, halktan uzak, burjuva ideolojisidir. çok partili demokratik yaşama tam geçilmesi sürecinden sonra chpnin bir daha hiç tek parti olarak iktidar olamaması da bu kemalizm ve ulusalcılık belası yüzündendir. birçok kişinin dile getirdiği üzere bu ideolojinin üstüne mustafa kemal atatürk'ü koysanız taş çatlasa %29-30 alır. o oyu da muhtemelen zamanında kendilerine yapılan yargısız infaza rağmen derin bir atatürk sevgisi besleyen alevilerin yardımıyla alır. recep tayyip erdoğan da dalga geçer ki zaten hali hazırda atatürk'ü afedersiniz itin g.tüne sokuyor. o müthiş chp li ulusalcılar ve kemalistler ise kahvelerini yudumlayıp yılmaz özdil,ertuğrul özkök gibi yazarları okuduktan sonra gururla t.c sözcü gazetesini okuyarak protesto ederler.

halkın en az %50 si hali hazırda chpden nefret ediyor.neden mi?çünkü şimdilerde bölmekle suçladığınız akp lileri,mhp lileri ve hdp lileri ötekileştirdi.birçok ulusalcı uludere katliamına iyi oldu geberdiler dedi benim yanımda.akp liler salak yaa triplerine girdiler oysa ki akpliler artık takmıyor bile -adam senin başkentinde göz göre göre başkanlığını vermiyor ve senin ses çıkarmaya gücün yetmiyo sayın ulusalcı kemalist.kim salak oluyor şimdi?- sonra bir de kürtler konusu var.kardeşim sen bütün kürtleri taa dersimden beri terörist olarak gördün zihniyet olarak.yardım yapmadın,70lerde öldürdün,diyarbakır cezaevinde insanlıklarından çıkardın,türkiye sosyalizminin içinde yer almasına izin vermedin,dillerini ve benliklerini yoksaydın (bkz: türk tarih tezi) ,inançlarıyla dalga geçtin.bakın ben müslüman falan değilim.ama inanç özgürlüğü demek müslümanı ez ateisti,yahudiyi,hıristiyanı,budisti yücelt demek değildir. bırak adam dinini yaşasın.

senin ideolojin elitist güzel kardeşim.bu ideolojiyi yavaş yavaş yıkarak türkiye'nin birleştirici gücü sloganıyla yola çıkıp %20 ile aldığı partiyi %29lara çıkarmış,hem de 3-3,5 yıl içinde, bir lideri uzaklaştırıp, hizipçi, ulusalcı bir aday istiyorsun. alamayacaksın. alırsan da işçi partisi'nin oy oranlarında sürüneceksin. benim gibi düşünen milyonlarca insan var. chp li olmadığım halde yerel seçimlerde akaydın hocaya, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ihsanoğlu'na bastıysam eğer oyumu, kılıçdaroğlu'nun güzel çabalarını takdir etmek için bastım. eğer o giderse akp bile,bak tekrar söylüyorum akp bile benim savunduğum görüşü daha çok temsil eder bir sosyalist olarak.

dipnot:türkiye'de siyasi tanımlar arasında kavram kargaşası var. akp,yılmaz özdilin sana söylediği gibi milliyetçi-muhafazakar değil, ümmetçi ve liberal bir partidir.bugün bunca engellemeye rağmen daha özgürsün.bundan 15 yıl önce hepimiz ermeniyiz desen boynuna domuz bağı bağlanmış şekilde ölü bulunurdun veya alt kimliğin her neyse onu söylemeye çekinirdin.
asıl milliyetçi-muhafazakar sistem ise ulusalcılıktır.milliyetçi olduğunuzu zaten kabul ediyorsunuz orada sıkıntı yok.fakat muhafazakarlığı reddediyorsun.dur sana açıklayayım muhafazakarlığın ne anlama geldiğini: muhafazakarlık sistemi korumak ve muhafaza etmek anlamına geliyor. tıpkı senin kendini 1920li ve 30lı yıllarda sandığın gibi.köprünün altında tsunami çıktı binlerce ölü var,uyan artık güzel kardeşim.sen müslümana yobaz diyince o yobaz olmuyor.kürt/arap/çerkez/laz/ermeni/yahudi/gürcü yü her sabah ne mutlu türküm diyene diye bağırtınca o türk olmuyor.aş artık şu osmanlı kafasını. yobaz olan,elitist olan sensin. bu yüzden kaybediyorsun. hala vakit var.yeter ki kazanmak iste
Bu adam bir kahve bile yönetemez bıdı bıdısı yapılmaması gereken adam. ssk genel müdürlüğü yapmış bir insanı bu şekilde eleştiriyor olmak o kahvede çaycı bile olmaması gereken insanların yorumu. işin siyaset kısmına gelecek olursak evet bu konuda oldukça yetersiz. karşısında kendi partisini geçelim koca bir kabineyi tek başına yöneten bir lider varken muhalefet sürecinde oldukça silik gözüktü. kaldı ki kendisi kendi partisinin içinde bile yeterli etkin güce ulaşabilimiş değil. bunun için zaman lazım ama muhalefetin bu kadar zamanı yok.
yenilgiye doymayan chp genel müdürü. net.
il başkanları vasıtasıyla parti içi gövde gösterisi yapmış olan sakin, efendi ve muhtemelen de bu yüzden seçim kazanamayan/kazanamayacak olan politikacı. duruma bakılırsa kurultay sonunda yine genel başkan kalacaktır.
artık gitmesi gereken chp genel başkanı'dır.*
becereksiz politikacı . hangi partiye gitse o partiyi boka çeviriyor . önümüzdeki genel seçimlerden sonra chp den ayrılması dileğiyle .
yeniden genel başkan olacak şahıs.
gitsede kalsada chp ve ülke adına hiç bir eksisi artısı olmayacak adamdır kendisi.
Sağdan oy almak için sağdan aday devşirmek değil ekonomi ile ilgili mesajlar verilmesi gerektiğini anlamış siyasetçi.