bugün

http://inciswf.com/volkankonak.swf
bahçeli ile el ele verip emekliye ayrılması gereken kişi.
geldiği hızda gitmesini bilmeyendir.
artık apartman yöneticiliği için yarışa girse kaybedecek kişi.

baykala göre daha aktif çalıştı. uluslar arası kuruluşlardan çokça destek aldı. projeler üretti vs. ama karizma yoksunu olması ona atılan oyların sayısını etkilemektedir en basit ifadeyle. yerini en az rte kadar karizmatik bir şahısa bırakmalıdır.
chpde ozellikle ulusalci kanat tarafindan istifaya cagirilan girdgi tum secimi kaybeden adam .Artik birakmasi gerekiyor partiyi .Emine tarhan,Umut oran,Mustafa sarigul aday olabilirler kurultayda .
oy vermeyen kesimi bırakıpta bu adama yüklenen mallarlar uğraşıyor şu an... götü kaldrıpta rahatı bozulacak diye oy vermeyen bir kitle var! bu adamın bir suçu yok bunda!
Bu adama laf atmak oldukca gereksiz. Cunku adamin hicbir sucu yok. Halk chp yi kabullenemeyecek hicbir zaman. Basina peygamber bile gecse sirf chp diye oy vermezler .
Bi arkadasim vardi .ben kilicdaroglunu hic sevmiyorum cok itici yaaaa diyodu. Baykal vardi ondan once seviyor muydun dedim. Sirf sizin gibiler icin chp genel baskanini degistirdi hala yaranamadi. Sen kim gecerse istemeyeceksin dedim.bir sey diyemedi..

Hadi anladim baykal hizipciydi,elit falandi. Bu adam gayet halktan birisi . Gayet mutevazi bir insan. Zit goruslerde olsan bile tartisirken sana bagirmaz en onemlisi ,sakin.
Hepimiz melih gokcek le olan duellosunda hayran kalmamis miydik ?

Bu adam muhalefet yaptiginda bile akpliler her seye kilif buluyor. Siz de anca muhalefet eder diyorsunuz yahu adam ne yapsin? devletin beceremedigi bir ise el atinca da ahanda durumdan faydalaniyo diyorsuniz.

Bir de su var tabi bu adam alevi ya dindar kesimden oy alamiyor .onlara diyecek laf bulamiyorum.beyinlerini yok sayiyorum cunku.

Ozet gec pic diyorsaniz
chp nin basina kim gecerse gecsn oy alamaz. Bunu tam olarak olmasa da cb adayi olarak islamci birini getirince de gorduk.
Sorun kemal kilicdaroglu degil.
zor durumdaki bir partinin zor durumdaki başkanı. chpli seçmenin chpden beklentisi nedir, onu anlamak mümkün değil.

-partinin seçim kazanmasını istiyorlar. bunda da sonuna kadar haklılar.
-partinin sol çizgiye yaklaşmasını savunuyorlar. ecevitin chpsi düşünüldüğünde bunda da aslında haklılar.
-partinin atatürkçü esaslardan şaşmamasını, taviz vermemesini istiyorlar. partinin atatürkün kurduğu parti olduğu düşünülünce onda da haklılar.

hepsi iyi güzel de, bunların hepsini bir arada istiyorlar. işte o zaman işler karışıyor. şu anki konjonktürde solun oyu yüzde 20yi geçmez. hatta belki bulmaz bile. son 25-30 yılın genel seçim sonuçlarına bakın. sol partilerin oy toplamı yüzde 20 ile 30 arasında değişiyor. 2002 ve 2007 seçimlerinde ise sol partilerin oy oranı yüzde 20yi zor buluyor toplamda. bu da demek oluyor ki, chpye verilen oyların bile önemli kısmı "sol"dan değil tam olarak. daha çok merkez diye tabir edilen seçmen.

hatta bundan daha öte bir şey söyleyeyim. nedir sol? vikipedide bile şu yazıyor: " sosyal eşitsizliği kaldırmak isteyen, maddiyatın ve sosyal adaletin eşit dağılımını destekleyen siyasi bir kavramdır." yok ben türkçe kısmına güvenmem diyorsanız buyrun bu da ingilizce wikipedia: "left-wing politics are political positions or activities that accept or support social equality, often in opposition to social hierarchy and social inequality."

şimdi bir açın türkiye haritasında chpnin oy aldığı illeri, ilçeleri, semtleri bir görün. istanbulda chpnin en yüksek oy aldığı semtler, beşiktaş, kadıköy, şişli gibi ilçeler. bu adamlar mı kaldıracak sosyal eşitsizliği? makarna muhabbeti yapan adamdan solcu mu olur lan?

sonra da hep tartışılır, somada, zonguldakta falan akpnin veya sağ partilerin aldığı oylar. biz nasıl soluz ki işçilerin oylarını alamıyoruz demek yerine de bunlar nasıl işçi ki akpye oy veriyor diye sorarlar bunlar. fıkra gibi ülkeyiz vesselam.

neyse ne diyorduk, hah evet. türkiyede solu unutun bir kere. solak insanların bile oranı yüzde on beş seviyelerindeymiş. türkiyede solun oranı yüzde on beş bile etmez, onu söyleyeyim. bunun hesabını da bugünün siyasetçilerinden sormayın. resmini duvara çerçevelettiğiniz, sözlerini facebookta zırt pırt paylaştığınız adamlardan sorun. onlar "din kitlelerin afyonudur" diyerek memleketin yüzde doksanını keş ilan ederken, dindar kesim harıl harıl islami yorumlarla, halkın anlayacağı şekilde, belki biraz da amatör bir şekilde modernizme, materyalizme kafa tutuyorlardı. yardımlaşma ile, zengin fakir aynı safta namaz kılarak sosyal adaletsizliği bir şekilde dengelemeye çalışıyorlardı. şimdi de kıvranıp durursunuz işte, neden bu millet sola bu kadar düşman diye. bu soruyu millete sorsanıza, bakın bakalım onlar ne cevap veriyor?

atatürkçülük meselesine gelirsek, chpnin önünde iki yol var. birincisi atatürkçülük yolunu seçmek, ikincisi de chpye yeni bir kimlik kazandırmak. birincisini seçerlerse, bu tam da bir türk aydın kitlesine(!) yakışır türden hareket olur. aynı şeyleri yaparak, aynı şartlar altında çok daha iyi bir sonuç beklemek. hani nasıl desem, bugün galatasaray, kümede kalmaya oynadığı sezonki oyuncuları komple toplayıp geri getirse ve o kadroyla bugün şampiyon olmaya kalkışsa ne kadar mantıksız olursa, bu da o kadar mantıksız bir şey. yahu bu kadar mı zor bunu anlamak? türkiyede kemalizm dönemi kapandı. kemalizmin tek dayanağı, onlarca yıldır ülkeyi yöneten elit bir kesimin kemalizme sıkı şekilde bağlı olması ve halk kitlelerindeki korkuydu. akp dönemi ile birlikte bu süreç tarihe gömüldü. artık kemalistlerin ne elit bir kadrosu kaldı, halk desteği zaten hiç olmadı... eee, ne kaldı başka?

chp alabileceği maksimum oyları alıyor bu konjonktürde. yayılabileceği tek alan, merkez sağ. bu alana göz kırpmak için de ekmeleddin ihsanoğlu, eşi bulunmaz bir fırsattı chp için. bunu kullandılar. derseniz ki seçim süreci iyi yönetilemedi, ekmeleddin ihsanoğlu bu imajı yeterince yaratamadı, chp bu süreçte başarısızlıklarına yenisini ekledi... eyvallah, hepsi de çok doğru tespitler. ama ben de derim ki, daha aday açıklanır açıklanmaz, akpye fırsat bırakmadan kendi yönetimini yerin dibine sokan adamlar mı söylüyor bunu? çünkü o zaman bu işte bir terslik vardır derim.

bence kılıçdaroğluna istifa et diyenler, kendileri yeni bir parti kurmayı düşünmeliler. sola mı açılmak istiyorsunuz? açılın açılabildiğiniz kadar. atatürkçü söylemlere mi döneceksiniz? dönün o zaman. ama başarı falan beklemeyin bunlardan. en azından şu konjonktürde olmaz. boş hayallere de kapılmayın. chpyi hiç kimse yüzde otuza taşıyamaz şu durumda. kafası çalışan hiç bir yönetici de chpyi deniz baykal dönemine geri götürmek istemez. chpnin solda genişleyeceği, açılabileceği bir alan da yok üstelik. yapılabilecek tek şey eskinin anap, dyp, dp seçmenine, yani merkez sağa ulaşmak. bu da güçlü bir akp döneminde, hele de chp ismi bu kadar yıpranmışken çok zor. eğer ki kılıçdaroğlu deniz baykaldan o koltuğu devralmak yerine, onunla bir krize girip yeni bir parti kurmuş olsaydı çok daha farklı şeyler bekleyebilirdik kendisinden. ama şu anda tek diyebileceğimiz, ne kadar ekmek, o kadar köfte.

kılıçdaroğlu eleştirilemez mi? elbette eleştirilir. yukarıda yazdım zaten. kılıçdaroğluya yapılan eleştirilerin çoğuna hak veriyorum. hele ki bu seçimde, kendi seçmenine istemediği yemeği zorla yedirip bir de üstüne üstlük daha ilk turdan çankayayı rteye teslim eden bir adamı istifaya çağırmak da bence gayet mantıklı bir şey. ama bunu, kk hesap yapmayı bilmediği için istersiniz, "chpnin ilkelerinden taviz vermesi"nden rahatsız olduğunuz için değil. yok eğer derdiniz hakikaten oysa, şunu açık açık söylemeniz lazım, "biz uzlaşmacı, halka inen bir parti istemiyoruz. tıpkı baykal dönemi gibi halkı azarlayan, başörtülüye böcek muamelesi yapan, sonra seçim zamanı gelince de yüzde 10-15-20 allah ne verdiyse alıp yerine oturan o "ilkeli" partiyi istiyoruz". evet, mesele bundan ibaret. yoksa kk bugün gitsin. hiç umrumda değil. ama onun yerine gelecek adamlar bu partiye bir gram oy ekleyemeyecekler, buna da kendi gözlerinizle şahit olursunuz artık.

peki chpnin ne yapması gerekiyor diyorsanız, bence kk ile yola devam etmesi, ve akpnin içeriden dağılması için, ya da halkın yapılan yolsuzlukları ve hukuksuzlukları görmesi için dua etmesi gerekiyor. bundan başka da yol yok. chp alabileceği doğal oy sınırına ulaştı. bu sınır, yüzde 30un bir iki puan aşağısında. hadi diyelim düz hesap otuz olsun. bunun ötesinde alabileceği oy yok chpnin bu konjonktürde. kim aksini iddia ediyorsa ya iflah olmaz bir hayalperesttir, ya da elitist bir düzenbazdır. bana öyle geliyor ki, şu an bu adamın karşısına dikilenler ikincisine giriyorlar.
chp genel başkanıdır. ilk geldiği günlerde büyük ümit ve beklenti oluşturmuş, sonrasında yaptıklarına şüpheyle yaklaşılmışsa da tolere edilmiş, an itibariyle yapılanların sonucunda elde edilenin başarılı olduğunu söylemenin zor olduğu kişidir.

baştan başlayalım. ilk geldiğinde hesap uzmanlığından dolayı üst düzey chp yetkililerine meydan okuyup yazılı kanıtlarla konuşmaktaydı. bu şekilde önce şaban dişli, sonra dengir mir mehmet fırat ı istifaya zorladı. melih gökçek i salladı ama yıkamadı. deniz baykal ve ekibinden illallah etmiş chp tabanı için bir umut olmuştu. deniz baykal ın yatak odası kasetlerinin ortaya çıkması ve istifası sonucu da genel başkan oldu.

burada duralım. şüphe ettiren konulardan birisi şu oldu: birincisi peşpeşe bu kadar kepaze ettiği iki yetkilinin incelemesini, başka kimselere yapamadı mı? yaptılarsa niye duymadık? şu anda en aptal insan bile yolsuzluk ve hırsızlıkların hepsini biliyor ve eminim o zamanki kılıçdaroğlu hakikaten o dosyaları hazırlayan kişi ise iktidar partisinin canına okurdu. ama ne gariptir, bir daha kendisinden haber alamadık.

ikincisi de şu: deniz baykal a tepki olarak zamanında oy vermemiş birisiyim. mesela bugün chp başına gelsin derseniz allah korusun derim, istemem. ama o kaset kaydını yapan şerefsizler kim, kasedin aslı astarı var mıydı, kimler bunu yayınladı bunlar ortaya çıksın isterdim, hala da isterim. kemal kılıçdaroğlu'nun (KK diyelim) bu olayın üstüne gitmemesi de beni işkillendirir. sonuçta o görevi devraldı, memnuniyetsizlik varsa bile iğrenç bir tezgah yapılma ihtimali kk'nun başkanlığı ve koltuğun prestijini etkiler. her kimse o kişiler, istedikleri zaman chp başkanına müdahale edebilirler anlamı çıkar ve bu vebali kk üzerinden ne yazık ki atmamıştır.

bunun yanında, bundan birkaç yıl önceki bir konuydu bu, mesela pekala bunun üstüne yürürlerdi, kaseti düzenleyenleri bulup baykal'ı aklayabilir ve o günden bugüne deniz baykal'ı cumhurbaşkanlığına hazırlayabilirlerdi. beğenin beğenmeyin, ama parti yapısı olarak bir tam tutarlılık sergilenmiş olurdu ve eminim bunu takdir etmek için insanlar deniz baykal'a oy verirlerdi; en azından ekmel bey'den fazla oy alacağına eminim.

neyse efendim, sonra gün geçtikçe kürtçülük, ayrışmacılık desteklendi, karşımızda sağ bir partinin chp kılıfına girmiş halini görmeye başladık. yolsuz iş adamları, chp danışmanı liberaller, makul bir yere gidebileceğine ilişkin buruk umutlar üzerine çökmüş derin şüpheler oluşturdular.

ve bugün tüm bu şüpheler, üzerine çatı denip mhp nin kendine daha yakın olabilecek bir profili mhp den fazla sahiplenerek cumhurbaşkanlığına adaylığı, bu adaylığı makul görmeyen önce milletvekillerinin, seçimlerdeki hüsran sonucunda seçmenlerin suçlanması. yerel seçimlerde yine içimize sinmeyen beceriksizce seçilen son dakika adaylarını da söylemedim bakın.

ve tablo, maalesef ki o yıllar önce umut vaad eden liderin çok altında kalmış durumda. o her tarafı kucaklayalım derken fırıldak partilere, eski sağcılara göz kırpan tavrın sağ cenahta bir karşılığı belli ki yok. umudunu kaybetmeden, herşeye rağmen peşine düşen chp seçmenleri de tane tane dökülecektir, bu belli. bir kısmı sadık kalır ama işte onların oyuna salt bel bağlayıp eğilimleri göremezseniz, rehberiniz de az bilen, cahil, yalancı, alçak, şerefsiz, dönek, paragöz insanlar olursa; müdahil olacağınız yerde insanlar örgütsüz kendini sokağa atıyor, sistemin dışına çıkmak dışında çareleri kalmıyorsa... demek ki düzeneği işletemiyorsunuz. demek ki hedefleriniz tutarlı ve buraya kadar gelmek için üretilmiş. e şamar oğlanı olmak bu insanların karakterinde yok. kişilerin gönül verdiği partiyi ve onların nezdinde bu ülkenin kurucularını aşağılayan birisine ben öyle değilim denmez, siktiri çekmek için başka taraftan girersin; sigortasız işçileri, adaletsiz davaları, hırsızlıkları afişe edersin ve indirirsin. yumuşak geçiş, yuvarlak laflar ve gizli örgütlerle el altından pazarlıklar burada yürümez, yürümeyecek. gerçekten efendi bir insan olduğunu düşündüğüm için bu konuda ağır konuşmaları hak etmeyen ancak partisini sade kendi kefil olduğu bir adayın peşine takıp karaya sapladığı için hesabını vermesi gereken; kanımca vereceği başka hesaplarla toplandığında başkanlık koltuğuna oturmayı hak etmeyen chp genel başkanıdır.
geldiği gibi gitmesini de bilmesi gereken chp genel başkanı. başarısızsın onun için gideceksin kusura bakma bizimla değilsin.
akp yi ve rte'yi o kadar çok taklit ediyor ki!
yakında onlar gibi olacak!

bu sefer de yalancılıklarını ve manipülasyonlarını taklit etmiş!

bu arkadaşlar seçimlerde çalıştılar mı? bu arkadaşlar ben eskişehir'e gittiğim zaman neredeydi? bu arkadaşlar ege, orta anadolu, akdeniz'e gittiğimde nerelerdeydi?
demiş!
amaç ne?
amaç cumhurbaşkanlığı seçiminde ekmelle risk aldığını söyleyen kk'nın seçim sonu istifa etmesini söyleyen bu kişileri "yaaa bunlar zaten çalışmıyordu" (rte deyimi ile bunlar monşer) deyip gözden düşürmek!
itibar cellatlığı yapmak! böylece koltuğunu sağlama almak!

gerçek ne?
chp izmir milletvekili güler yaptığı açıklamada; “basın toplantısında açıklama yapan milletvekilleri, seçim süresi boyunca, yazılı olarak, tbmm çalışmalarına katılmakla görevlendirilmiştir. seçim sürecinde alan çalışmalarında bulunmamamız, bu görevlendirmenin gereğidir.” dedi.
http://www.odatv.com/n.ph...lmayin-dediniz-1308141200

hep ak trollere kızıyorduk! ama son günlerde sosyal medya (bi ara ekşi sözlüğe bakın!) takip edilirse y-chp trollerinin chp'nin ulusalcı kanadını kötülemek için nasıl bir algı savaşı verdiklerini gözlemlersiniz!

bu kadar ak'laştın demek kk!

edit:
(bkz: kemal kılıçdaroğlu nun çakma tayyip erdoğan olması)
istafısı yakındır. olmaladır da.
ibre döndü Kılıçdaroğluna gazetelerin başlığında " Muhtar bile olamaz " yazılmalı.
hayal kırıklığı yaratan gandi'dir.

iyiniyetlidir,mütevazidir,dürüsttür,çalışkandır ama cadı kazanına dönen chp ve türk siyasi ortamı için fazladır.

chpye en büyük katkısı, partiyi ulusalcı kemalistlerden kurtarmasıdır.
Tıpış tıpış gitmemelidir, kalmasında yarar vardır.*
istifa etmesi beklenen kişidir.
büyük ortadoğu projesi'ni chp tabanına kabul ettirmek için operasyon sonucu getirilmiş piyon. geldiği andan itibaren shp kokuları geliyordu zaten. akp'yi dışarıdan desteklemenin ne olduğunu anlamak isteyenler, akp'nin parti içi hesaplaşmalarının yarattığı kaosu iki belge ile dindiren bu tesevci/sorosçu adamın siyasi hayatını bir incelesin.
trollenerek rte nin cb olmasını sağlayan chp başkanı. misyonunu tamamladığı için yakında diskalifiye edilecektir, hep birlikte göreceğiz.
seçimlerden sonra evine saklanan muhalefet partisi lideri. ortalık bir yatışsın pisi pisine koltuk gitmesin derdinde, haklı tabi. Muhalefet yetiyor ona, gözü yok iktidarda.
bazen ciddi ciddi akp tarafından başa getirildiği düşünülen chp genel başkanı. istifası partisi ve kendisi için hayırlı olacaktır.
ekmeleddin karşıtı program yapan ve yazılar yazan hulki cevizoğlu'nu kovduran siyasetçidir. *
m.jackson'dan daha fazla ak'laştı!

kk: Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa o bedeli genel başkan olarak ben ödeyeceğim, kimse merak etmesin.

kk (CHP’nin başarı ve başarısızlık kriteri nedir, diye sorusuna cevabı): Siyasette her karar, bir risktir. Ekmeleddin Bey, cumhurbaşkanı seçilirse başarılıyız. ‘Beklediğimiz oldu’ deriz. Seçilemezse ‘başarısız olduk’ anlamına gelir.

kk: Keşke genel başkan adayları da çıksa, kurultaya gitsek, kurultay bir seçim yapsa. Yani eski anlayıştan partiyi büyük ölçüde kurtardım ve bundan sonra da kurtarmaya devam edeceğim. Farklı, kendi içinde barışık ama demokratik yarıştan çekinmeyen, o yarışı demokrasinin gereği olarak göre bir anlayışı egemen kılmak istiyorum. Kurultay istenirse elbette toplarız. Kendi içimizde tartışma varsa, tartışmayı sonlandırılacak şey, kurultaydır...
http://www.milliyet.com.t...detay/1925367/default.htm

dik tur kk ak'lar gibi kıvırma!

her seçimden sonra açıklamaya yapmaya yüzün bile kalmıyor. ama utancın 1 gün sürüyor. ertesi gün yüzsüz yüzsüz koltuğa yapışıyorsun!

bu başlıklarla mı anılmak istiyorsun?
(bkz: akp çarkları)
(bkz: sürekli gürleyen ama asla yağmayan hükümet)
(bkz: kıvırmakta sınırları zorlamak)
(bkz: akp yalanları)
(bkz: rte nin kuru sıkı atması)
eski chp seçim kaybetmiyormus gibi kaybettiği her seçimde boykot edilen chp lideri.

eski chp diyorum, çünkü kemal kılıçdaroğlu chpyi eski ulusalcı kafadan kurtarmış bir siyasetçidir. ve ulusalcı dönem seçimlerinden daha yüksek oranda oylar almış, oylarını da artırmayı başarmıştır.

ekmeleddin ihsanoğlu nun düşük oy oranı ile seçim kaybetmesi kemal kılıçdaroğlu na mı yüklenir? yahut seçimi boykot eden, tatilinden feragat etmeyen, bana neci on milyonlarca seçmene mi? veya chp muhafazakâr değil de ulusalcı bir aday, mesela emine Ülker tarhan'ı çıkarsa daha yüksek oy mu alacaktı? tam aksine yüzde 25 i bile geçebileceğini sanmıyorum. en basitinden benim oyumu alamazdı, benim gibi düşünen milliyetçi milyonlarca seçmenin de.

kemal kılıçdaroğlu cumhuriyet halk partisi'ni eski fosil kafadan kurtarmış, herkes için chp yapmış bir liderdir.
partinin ulusalci kanadinin alaşağı edecegi cehape muduru .
istifa etmek şeref sahibi insanların yapacağı iştir. yapamaz. koltuk sevdası şereften ağır basar.

tanım: akpnin en büyük şansı.