bugün

Şizofreninin bir boyutu. Dış dünya ile bütün ilişkileri, duyguları kesmek.
Saatlerce aynı noktaya bakabilmek, umursamamak, kendi zihninin irtifalarında süzülmek.
karşısında ikinci dünya savaşı'nı tekrar yapsanız, oralı bile olmaz. hiç bir şekilde konuşmaz, gülmez, ağlamaz, tepki vermez. sadece susar ve düşünür.

--spoiler--

togan gökbakar'ın gen filminde doğa rutkay'ın annesi rolündeki kişi bu rolü oynamıştı, diye hatırlıyorum. hatta korku bayramı 2 diye bir film izlemiştim ve orda da seri katilin sanırım ablası rolündeki kadının, katatonik olmamasına rağmen, katatonik numarası yaptığı ve hareketsizce durduğu bir sahneyi hatırlıyorum. kadının bakışları çok etkileyiciydi.

--spoiler--
lisede sınavlar.
üniversitede vizeler ve finaller.
yüksek lisansta ve doktorada ise tezler hazırlanmadan önce bireyin üzerinde bulunduğu durumdur.
dünya sikime ahiret daşağıma durumu.
şizofrenin ilerlemiş halidir. ölmeden, ölmektir. hiçlik makamına ulaşmıştır şahıs artık. sadece ruhu nefes alıp verir.
şizofreninin alt gruplarından biridir. motor hareketsizlik, balmumu esnekliği, ya da hastanın ancak tekrarlayan şiddetli uyaranlarla uyandırılabildiği derin uyku veya cevapsızlık durumuyla kendini gösterebilir. Aşırı motor etkinlik amaçsızdır ve uyarıcılardan etkilenmez, kişi belirli bir duruşta uzun süre kalır, dışarıdan yapılan ilişki kurma girişimlerine tepkisiz kalır.bizim yaş grubundakilerin, kendisiyle tanışmamızı sağlayan ilk film birdydir. evet bildiniz ordaki kuş şekillerine giren çocuk katatoniktir.