bugün

erkeklerin en kötüsüdür. annesinin babasının tırnağına zarar gelse ortalığı yikacağını bildiği , "önce allah'a sonra bana emanet " diyerek alıp evlendiği kadına el kaldirabilen erkektir. nasıl bir aile terbiyesi almış, nasıl bir çevrede yetişmiş, nasıl bir vicdana sahip uzun uzun düşünülmeli. bir insan nasıl bu kadar iradesiz olabilir ? karşısındaki insanın kim olduğunu unutacak kadar gözü dönüyorsa bir sonraki seferde her şeyi yapabilir. ruh ve beden sağlığı açısından tehdit oluşturur. kadın tedirgin yaşar yanında.
bir kadının kocasından korkması kadar kötü bir şey olabilir mi ? aile kuruyorsun ama bildiğin freddy krueger çıkıyor eşin. her gün acayip kavgalar, her gün boktan bir sebepten sana bağırmalar, inanılmaz küfürler hakaretler...

o erkek bilmez ki kadın, kendisine el kaldiran erkeği eskisi gibi sevemez bir daha . bilse yüz kere düşünür bir saçmalık yapmadan önce. yüz kere ağzından çıkacak kelimeleri tartar, düşünür öyle konuşur. sonra diyemez "ben her şeyi yaptım, sen bana karşı eskisi gibi değilsin, neden böyle oldu ?" diye. bir kadın öfke anında bu kadar kolay canını yakabilen bir erkege güvenemez ki ? kadına nasiıl vurabilir ki bir erkek annesine kaç kez vurmuştur hayatında böyle düşünsün? bir anne ile bir eş arasındaki fark nedir ? karının çocukları da senden yani babalarından mı nefret etsin? nasıl bir erkektir ki o kadının canını acıtıp yaptığı yemeği yer ertesi gün ?
taş olur. nimet lan o.
karaktersizsin önde giden bayrak taşıyanıdır.
ülkemizde her yıl 2500 civarı kadın sırf bu sebepten ölüyor. cinayetlerin çoğu kıskançlık ve aile içi şiddetli geçimsizlik sebebiyle oluyor.
acizdir. gücü anca kadına yetiyordur. egosunu tatmin ediyordur.
Karaktersizliği dibine vurmuş, insanların yapabildigi tek şey.
Çok klişe olacak ama; tecavüze uğrayan kadına kötü gözle bakan bir ülkede normal. nor mal! erkeğin bu kadar şiddet içerisinde yetiştirildiği, dövüşün zor durumlarda son çare olarak değilde statü ve güç sembolü olarak öğretildiği, arkadaş olsalar bile birbirlerini ezmeyi öğütleyen bir sistemden ne bekliyorsunuz!

şimdi diyeceksiniz; toplumsal bazda kadına şiddet uygulamak acizlik, "top"luk göstergesi, niye uyguluyorlar? e sence şiddetle ve tamamen ezme duygusuyla yetiştirilmiş, içindeki bütün insanî ve duygusal olan duygulara baskı uygulanmış bir canlıyı ne kadar kontrol edebilirsin ki? Bütün bağımsızlık onda, güç kuvvet onda, toplum onun yanında her zaman. senin sistemin sadece erkek erkeğe veya gücü yetenle kavga etmesini öğütlüyor ama bir yandan pişkin ve umursamaz yapıyor. hayvan, kadın, çocuk acımıyor.

bunun en iyi ve tek çaresi, erkek çocuklarını düzgün yetiştirmektir. dövüşmeyi sadece son çare, hayatta kalma mücadelesi olarak kabul ettirmek en iyisidir. karşısındaki narin veya güçsüz olduğu için değil, bir canı olduğu için vurulmaması öğretilmelidir.

not: uzun zamandır Yoktum, inşallah güzel oldu.