bugün

dostlar düşmanlar bir düşünün bakalım madem işsizlik bu kadar yüksek boyutta ve birlikten kuvvet doğar e..o zaman neden işsizler toplanıp da 5'erli 10'arlı gruplar halinde şirket kurup mal alıp-satmıyorlar ya da üretmiyorlar? ben mi çok hayalperestim yoksa işsizlik sebebiyle vuku bulan uyuşukluk mu buna müsaade etmez?
(bkz: bir romanda okumuştum buna benzer birşeyi)

(bkz: cildi parlak kağıt kaplı pahalı bir kitaptı)
(bkz: mümkündür müdür)
(bkz: işçisin sen işçi kal)
konuyu saptırmadan direk mevzuya girecek olursak eğer sonuçta her insanın en iyi yaptığı bir şey vardır. yani en azından aklında bir fikir vardır. ortak fikre sahipler veya ortak paydada aynı şeyi iyi yapabilenler bir araya gelseler de aynı işi yapmaya başlasalar neden olmasın? esnaflara %5 faizden 100.000 liraya kadar kredi de veriliyor. kredi sakat iş derseniz de aileden alınacak bir destekle de girilebilir. en azından boş boş durmaktansa düşünsenize 5 kişi ailesinden 10.000 lira alsa 50.000 lira yapar ve bu parayla pekala bir işe girilebilir.
insanların babasına dahi itimadının kalmadığı bir çağda, kardeşler bir karış arazi için birbirine girerken işsiz güzsüz adamların bir araya gelip ekonomiye can vermeleri beklentisi açıkçası çok mantıklı gelmedi. kaldı ki bu adamların müteşebbis bir ruha sahip olmaları en azından teşebbüs için gerekli miktarda paraya sahip olmalarını gerektirdiğinden, paraya sahip olsalar zaten iş kurarlar diye düşünüleceğinden geçersiz ve de gereksiz bir durumdur.
5 kişi bir olur nakliye firması kurar.
2 kişi bir olur sokakta köfte-ekmek satar.
10 kişi bir olur cete kurar mazlumun hakkını aramaya kalkar falan fıstık.
dostum raura haklısın fakar bütün büyük şirketlere veya başarı hikayelerine bakacak olursak hepsi tecrübesizken işe başlayıp işi işte öğrenmiş kişiler ancak tek ortak yanları var en iyi yaptıkları işi yapmışlar. mesela dizayn konusunda bilgi ve zevk sahibi birimiz çıksa ben şöyle bir terlik tasarladım dese diğer 4 kişi de ortaya para ve pazarlama gücü koysa bunu internet üzerinden olsun büyük mağazalarda olsun satsalar hani çok değişik kullanışlı bir terlik olsun bu gayet de güzel satış yaparlar ve kazanç paylaşıldığında güzel bir para düşer herkese zira bunun örneği olduğu için ben de ordan örnek veriyorum.

(bkz: based on a true story)
arkadaşınla ve ailenle iş yapmıcaksın temel prensip bu olcak zaten bu yüzden işsizler hiç birbirini tanımayıp hukuki açıdan birbirlerini bir anlaşmayla bağlayacak olan kişiler pekala iş yapabilir gibime geliyor ister aile desteğiyle ister halkbank'tan %5 ile 100.000 liraya kadar kredi alabilme seçenekleriyle.
5'erli 10'arlı gruplar halinde toplanıp rte ye oy verdiğiniz sürece işi nah bulursunuz diyeceğim söylemdir.
bu sözlük ben girmeyeli baya bi siyasallaşmış anladığım kadarıyla ulan ben iş kurmak diyorum adamların derdi rte afferim siz onla uğraşın hiç kafayı kaldırmayın nasıl olsa her kötü şeyde suçlancak rte var vurun kahpeye misali...