bugün

tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver. marlo morgan - bir çift yürek
"Yüreğimizi neden dinlemeliyiz? " diye sordu, mola verdikleri akşam. "Çünkü yüreğin neredeyse hazinen de oradadır"
Simyacı- Paulo Coelho
"bir elma yüzünden adem’in düştüğü durumu düşünüyor ve aramızdaki benzerliğe şaşırıyordum."
Nü Peride - Hakan Akdoğan
batı hafiflemek, doğu ağırlaşmak için kaldırır kadehini.

hakan günday - zargana
Burada ve bu anda!!!
"Mutlu aileler birbirine benzerler, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."
babası fısıldadı:
“asıl ölüm, unutulmaktır.”

deli kurt - hüseyin nihal atsız
Yaşamın bedende değil de ruhta olduğunu fark ettiğinizde artık ölüm yoktur.
Sadece bedenden kurtuluş vardır.
(bkz: ruh ve ölüm)
(bkz: Tolstoy)
Ben zannediyorum ki; ömürlerimizin teknesini istediğimiz sahile götürmek için yalnız onun dümenini ele almak kafidir. Şimdi anlıyorum ki değilmiş. Yollar görünmez kayalarla doluymuş. Onlara çarpmamak lazımmış. Daha fenası gizli cereyanları varmış ki insan onlara kapıldığı zaman yolun değiştiğini, gittikçe uzaklaştığını fark edemezmiş... Ta ki kendisini başka sahillere düşmüş görünceye kadar...

/acımak.

Çok severek okuduğum bir kitaptı. Bugün arkadaşım bu alıntıyı paylaşınca ben de buraya bırakmak istedim.
'romanı bir cinayeti tasarlar gibi tasarladım'. tehlikeli masallar.
Tek başarım ölmek olacak. Çok güzel öleceğim. Mükemmel öleceğim.

kinyas & kayra

(bkz: hakan günday)
“yatağımın karşısında bir pencere var. odanın duvarları bomboş. nasıl yaşadım on yıl bu evde? bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? ben ne yaptım? kimse de uyarmadı beni. işte sonunda anlamsız biri oldum. işte sonum geldi. kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım.”

tutunamayanlar
Siz istiyorsunuz ki; çöllerin ortasında susuz bıraktığınız insanlar, size gül bahçesi sunsun.
görsel

(bkz: Ruh adam)
bir kitap okudum ve hayatım değişti. yeni hayat, orhan pamuk.
Neden hiç mutlu değilsin Zeze?
+ Neden mutlu olmalıyım?
- Çünkü dünyaya bir kere geliyoruz.
+ iyi ki bir defa geliyoruz Portuga.
- Neden?
+ ikinci bir hayatı kaldıramazdım.
Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos.
hayatımın en güzel anıymış bilmiyordum, orhan pamuk
görsel
Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum 'Kürk Mantolu Madonna'yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.
“Bir yerde kotuluk varsa, orada herkes biraz sucludur.”

son ada - zulfu livaneli
“çoğu insan ölüme hazır değildir, ne kendi ölümlerine ne de başkalarınınkine. şoka girerler, ödleri patlar, beklenmedik bir sürprizdir ölüm onlar için. olmamalı oysa. ben ölümü sol cebimde taşırım. bazen cebimden çıkarıp onunla konuşurum: "selam yavrum, nasılsın? ne zaman geleceksin beni almaya? hazırım."
-charles bukowski
“başka birisine kendime yetemediğim için bağlanıyorsam, karşımdaki kadın ya da erkek benim için bir cankurtaran olabilir belki ama aramızdaki bağ sevgi bağı olamaz.”
"Bir gönülün âh u zâr ile dolmasının ne demek olduğunu gönlü rahat olanlar anlayamazdı."
Hüseyin Nihal Atsız - Ruh Adam
görsel
Bir fısıltıya koydum kendimi
Kalbine soruyorum yerimi
Başarabilir misin beni görmeyi?