bugün

an itibariyle sarf etmek istediğim fakat o sırada saygı değer cami hocamızın sabah ezanını okumasıyla bosa gidecek olan söz öbeği...

onun yerine (bkz: günaydın)
gecenin bu saatinde bile entry girmekten çekinmeyen uykusuz yazarlara samimiyet ilen söylenmesi gereken söz. iyi geceler...
sevgiliye soylenince kocaman bi öpücükle şirinliğinizin ödüllendirildiği
anne babaya soylendiğinde ise yatagınızın basında yine kocaman bi öpücük ve üstünüzü örtme eylemiyle sonuçlanan sihirli söz.
yanında öptüm sözü olmayınca mahsun kalan temenni. *
dört gün önce ayrıldığım kız arkadaşımdan her allahın gecesi duyduğum ve duydukça uykumun kaçtığı acayip bir cümle.
yatma saatine göre düşünülerek söylenen cümle. mesela hava aydınlanmaya başladığında sen daha yeni yatıyorsan geceden eser kalmamışsa bi düşünürsün demelimiyim diye. *****
gecenin iyi geçmesi için geceleri söylenen gece cümleciği.*
( bugüne benzer günler için ) yatağa girmeden önce bilgisayar ekranına bakıp , açık olan uludağ sözlük sayfasına sarf edilen cümle . *
yatmaya gidecek yazarın, tüm yazarlara şöyle bi "iyi geceler" dilesem dediği anda, bunu ancak başlığı sol frame'e taşırsa yapabileceği eylem.
günü bitirirken sözlük ahalisine çakılan selam ...
sabah olunca, "bahçelerin önü fındık ağacı" vb. türkülerle uyanma projesine start vermek.
temenni. hava kararınca..

iyi geceler sözlük.
genelde uyumadan önce söylenen iki kelime.
bulgarcası leka noşt'tur.
akabinde renkli rüyalaaar denilerek şirinlik katılası cümle.
iyi geceler sevgili
gecen iyilikle dolsun
iyi bir günün ardından
karanlık sadece
gökyüzün olsun

iyi geceler sevgili
gördüğün her rüyada
biraz da ben olsun
yüzünü yıkadığında sabah
hissettiğin sadece
dokunuşum olsun

iyi geceler sevgili
iyi geceler
gecen iyi olsun
benimle geçirdiğin her günün ardında
gecende sımsıcak ellerin
koynumda olsun
*
neden çoğul olduğu anlaşılamamış temenni. evet iyi gece deyincede bi tuğaf geliyo kulağa ama...
(bkz: iyi geceler diyecek kimse olmaması)
çıkması gerektiginde herkese soylenebilecek o malum kelime..ve ben de aynı seyi yabıyorum..
sözlüğe veda ederken söylenen cümlecik.
(bkz: hepiniz koca bir pisliksiniz)
sagopa kajmer - bir pesimistin gözyaşları - iyi geceler
sana söylemeden uyursam "günaydın olmaz"*
(bkz: tatlı rüyalar sevgilim)
Gun bitip ,gece icin söylenen iyi niyetli dilekler.
özellikle uykuya, yatağa, yatmaya giderken ya da bir yerden ayrılırken söylenen dilek ifadesi. *