bugün

islam'a uygun olup olmadığı merak konusu olan savaş türüdür.

şöyle izah edeyim: diyelim ki dini farklı komşu devletler islam topraklarına saldırmıyor. fakat müslüman olmaya veya cizye vermeye de yanaşmıyorlar. bu durumda o devletlere "ila'yı kelimetullah" gerekçesiyle ve/veya "cizye almak" için ve/veya yağma yapıp, ganimet toplamak için saldırmak caiz midir?

şimdilik kendi fikrimi söylemiyor, yanıt verme işini sözlüğümüz müslümanlarına bırakıyorum.
kurana göre caiz değildir fakat hadislerle yolunu yapmışlardır muhtemelen.
müslümanlar için doğru olup olmamasının elbette önemli olduğu savaş türüdür.

yahu helada nasıl davranılmasının doğru olacağını bile açıklayan bir dine inananlar için, dinlerinin savaş gibi çok ciddi meselede ne dediği nasıl önemli olmaz?
Ve sizinle savaşanlarla (sizi öldürenlerle), Allah’ın yolunda savaşın (siz de öldürün) ve aşırı gitmeyin. Muhakkak ki Allah, aşırı gidenleri (haddi aşanları) sevmez.(bakara/190) umarım sizin için cevap hasıl olmuştur.
ilgili ilk entrymi eksileyenlerin neden eksilediklerini merak konusu haline getiren savaş türüdür.

ulan maymunlar, o entryde sadece bir soru sormuşum! kendi görüşümü açıklamamışım. islam aleyhinde tek bir kelime yazmamışım. size dininizi, hem inanmayanlara, hem de inandığı halde, yeterli bilgisi olmayanlara tanıtmak için bir fırsat vermişim.

durum böyleyken eksilemenin manası nedir? yoksa dini iyi bilen müslümanların başlık altına yazacaklarının hoşunuza gitmeyeceğinden mi endişe ediyorsunuz?

yazacakları yanlışsa doğrusunu yazarsınız. yok yazacakları doğru olduğu halde, sizi utandıracağı için yazmalarını istemiyor, onun için eksiliyorsanız imanınızı gözden geçirmenizde fayda var.
bir devlet düşünün müslüman değiller olmak da istemiyorlar kimseyede zararları yok kendi içlerinde de mutlular islama da sataşmıyorlar bu durumda ne yapılır diye soruyorsunuz.cevap: onlar islama davet edilir kabul ederlerse ne âlâ ama yok biz islamı kabul etmiyoruz size de zararımız dokunmaz diyorlarsa yapılacak tek bir şey var "de ki: ey kafirler
ben sizin taptıklarınıza tapmam
benim taptıgıma da sizler tapmazsınız
ben de sizin taptıgınıza tapacak değilim
benim taptıgıma da sizler tapmıyorsunuz
sizin dininiz size benim dinim banadır" ( kafirun suresi1,2,3,4,5,6). şimdi cevap hasıl olmuştur umarım.
ayrıca rumeli71 adlı yazar kardeşimizi bu güzel sorusundan dolayı tebrik ediyorum.hayırlı çalışmalar.
insana doğarken verilmiş fıtratlar vardır bunun dışına çıkılmaz islamda bu fıtrat eğitimsizliğe beraber saldırıya dönüşür.
yanlış yazanlara zaten doğrusunu söyledik zahmet edip bakarlarsa görebilirler.ilginizden dolayı sizede teşekkürler.
Aynı kural karşı taraf için de geçerli olmak üzere, Cinayettir.
kafirun suresi ile verdiğim örnek herşeyi gayet iyi biçimde açıklıyor ve peygamberimiz asla kurana uymayan bişey yapmamıştır yapan devletler olabilir bu onların hatalarıdır onların hataları islama mâl edilemez.
--spoiler--

90. Ancak sizinle aralarında antlaşma olan bir topluma sığınanlarla, kendi toplumlarıyla yahut sizinle savaşma konusunda yürekleri yetersiz kalıp da size gelenlere dokunmayın. Allah dileseydi onları elbette sizin üstünüze salardı, onlar da sizinle mutlaka savaşırlardı. O halde, sizden uzak durur, sizinle savaşmaz, size barış eli uzatırlarsa, artık Allah size, üzerlerine gitmek için bir yol vermemiştir.

91. Diğer bazılarını da bulacaksınız ki, hem sizden emin olmak hem de kendi toplumlarından emin olmak isterler. Ama fitneyle yüz yüze getirildiklerinde başaşağı içine dalarlar. Bunlar sizden uzak durmazlar, sizinle barışa gitmezler ve ellerini sizden çekmezlerse onları yakalayın, tuttuğunuz yerde öldürün. işte böylelerinin üstüne gitmeniz için size açık bir izin ve kuvvet verilmiştir.

--spoiler--

http://www.kuranikerimmeali.com/nisa-suresi.html

bu ayetlerden; müslüman toplumunda fitne çıkarmayan, müslümanlarla gerçekten barış içinde olan toplumlara karşı savaşılmaması gerektiğini anlıyorum.
islam tarihinde hz muhammed'den sonra genelde kişiler kendi iktidarları için savaşmıştır.(ehlibeyt'i bundan tenzih ederim) Günümüzde islam devleti sınırlarını genişletti diye övülen halifeler aslında kendi iktidarları ve mal mülk için savaşmışlardır. Sen ıslamı tebliğ edersin isteyen kabul eder isteyen etmez kılıç zoru ile islam kabul ettirilmez. Bu hem Islama hem insanlığa sığmaz ve açık bir bozgunculuktur. Allah kuran'da bozgunculuk yapanları ağır şekilde uyarmıştır.
hakkında yazanların pek azının görüşlerini

1- ilgili ayet ve hadislerle

2- islam'ı peygamberden sonra en iyi bilen kişiler sayılabilecek olan dört halifenin uygulamalarıyla

desteklediklerini, onların bile çoğunun meseleye geniş bakmak yerine (mesela karşı görüş sahiplerinin görüşlerine dayanak olarak gösterdikleri hususları eleştirmek) sadece görüşleri doğrultusundaki bir iki bilgiyi vermekle yetindiklerini gördüğümüz savaştır. bu dediklerim hem "islam'a göre saldırı savaşı caizdir" diyenler, hem de karşı görüşü savunanlar için geçerlidir.

sözlükte ilim ölmüş a dostlar...

not: şimdi birileri "zaten var mıydı?" diyecektir. onlara peşinen "sen de haklısın" diyeyim de zahmet etmesinler.
caizdir. derhal rusya'ya savaş ilan edilip cizreye bağlanmalı, kadınları cariye olarak alınıp gelinmelidir.
Savaşlar iki sebepten yapılır.
1. islamiyeti yaymak.
2. Müslümanlara olan zulmü önlemek.
3. Toprak genişletmek.