bugün

1975 girişli 3 solist değiştirmiş efsanevi grup.
bir zamanlar kiske mi vokale geliyor diye insanı heycanladıran grup.
2013 te nostalji turu gibi bir şey yapacakları duyum alınan grup. yani geçmişten günümüze en sevilen şarkılarını söyleyecekleri bir dünya turnesi olacakmış diye duydum ve bu turne kapsamında tekrardan iyi bir organizasyon ile * * ülkemize gelmesi muhtemel grup.
zamanında dream theater solisti james labrie'ye vokal teklifi etmiş gruptur.
hayatımda bu kadar kaliteli müzik yapan metal grubu görmedim desem yeridir. özellikle dave murray' in attığı sololarda kendimi kaybetmekteyim . blood brothers ve fear of the dark albümleri favorilerimdendir.
doğdukları ilk günden bu yana tarzlarından hiç şaşmamış belki bu yüzden taptığım bir grup iron maiden. dinleyen, heavy metal seven her insan da tapmalıdır diye düşünüyorum bu gruba.

adrian smith, bu gruba tapmamın ayrı bir nedeni ayrıca.
ve bruce dickinson, bir dahaki gelişlerinde kendinize daha geniş bir alan bulun derken mesajını verdi. evet yeniden gelecekler.

bir dahaki sefere sizi en önden izleme fırsatını bulacağım.. ne de olsa slipknot olmayacak!.
dinlemekten asla bıkmadığım, aksine her dinlediğimde yeni bir şeyler bulduğum nwobhm grubu. hatta hayatımda dinlediğim en iyi grup. evet, en iyisi.
geçen ay türkiye' ye gelen heavy metal gurubu. istanbulda seyrettim çok sevmem ama eski bir rock cı olarak dinleme ihtiyacı duydum on numara performansları vardı. ama metallica' dan da bir türlü vazgeçemiyorum varsa yoksa metallica. 4 yaşında ikizlerim için de öyle.
süper bir metal müzik grubu .
bir çeşit işkence aleti.
(bkz: demir bakire)
muhteşem bir gruptur her dinleyişimde tekrardan hayran olurum kısacası benim için bir ilah !
bir gripin değildir.
En sevdiğim koleksiyon gruplarımdandır. Öve öve bitiremem. Şarkıları insanın başını döndürür. Kısacası efsanedir.
the rime of the ancient mariner adlı şarkısı -ki şarkının temelinde bir şair ve şiiri vardır- ile kafalarda şimşekler çakmasına sebebiyet vermiş gruptur.
gelmiş geçmiş en iyi heavy metal grubu olarak tabir ettiğim grup.
bir diğeri için (bkz: black sabbath)

dünya üzerinde tarzını bozmadan 20 yılı aşkın müzik yapan sayılı gruplardan birisidir. en verimli yıllarını kanımca 82'li yıllarda yaşamıştır. number of the beast albümü grubun isminin iyice duyulmaya başlandığı albümdür. 84 yılında çıkardıkları powerslave ile en verimli yıllarını yaşamıştır. 92 yılında efsane olacak fear of the dark parçasını da çıkardıktan sonra grubun en etkili elemanı diyebileceğimiz bruce dickinson gruptan ayrılmıştır. yerine blaze bayley gelse de grup hayranları bruce'un eksikliğini hissetmiştir. özellikle blaze'in bruce'un söylediği bazı parçalarda zorlanması hayranları hayal kırıklığına uğratmıştır.
ha blaze çok mu kötüydü. hayır aksine blaze döneminde de efsane olmuş parçalar vardır. (bkz: como estais amigos) sadece blaze gruba adapte olamamıştır. en sonunda 2000 yılında bruce gruba geri dönmüştür ve brave new world albümü ardından dance of death albümleri çıkartılmıştır. - ki en sevdiğim albümlerden ikisidir bu -
daha sonra a matter of life and death çıkartılmış ve son olarak 2010 yılında final frontier albümü çıkartılmıştır.

ülkemize 1998 ve 2011 yılları olmak üzere 2 defa gelen iron maiden '98 konserinde adrian smith ve bruce'dan yoksun çıkmıştır. 2011'de tam kadro küçükçiftlikte verilen konserde mükemmel dakikalar yaşatmıştır. orada olmak, iron maiden'ı en önden görmek hayatımın en önemli anlarından birisiydi. bruce bi daha geldiğimizde daha büyük bir alana ihtiyacımız olacak derken bir daha geleceklerinin sinyalini vermiştir. umarım yine fazla özletmezler ve 3 yıl içinde onları bir daha görebiliriz. olmadı artık yurt dışı
Tanrı'nın yarattığı Rock Müziğin en büyük peygamberleridirler. Black sabbathlar, Judaslar ve niceleri iyidir hoştur, efsanedir ama hiçbiri iron maiden'in yaşattığı duyguları yaşatamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=luzFkogvVxA
tarzından asla ödün vermeyen grup.
bu grubun en önemli eseri bende en önemli anıya sahiptir. esentepe karakoluna ifade vermeye gittiğim de polislerin ne kadar amele abaza kıro müziği varsa dinlemeleri zaten hezeyan da olan ruhu mu yerin dibine sokmuştu. sivil giyimli bir polisin " bu ne arkadaş başka müzik mi kalmadı dinleyecek " şeklinde bağırmasıyla, bilgisayar da son ses " fear of the dark " çalmaya başlaması bir oldu. " nereye geldik lan a.q " şeklinde bir ifadeyle dumura uğramam, hayatımın belki de en önemli olayıydı.
ingilizleri sevme sebebidir. kalitesiz parça yapmamışlardır.
black sabbath ile birlikte tüm şarkıları dinlenilmesi gereken bir başka grup.
tiz sesli vokale sahip grup. tamam müzikleri iyi güzel hoş ama solistin tiz sesi dinlememi engelliyor. senelerdir bir çok kişinin tavsiye ettiği ama beğenemediğim grup diyelim.
hilal mode on

bir tişört markası galiba ya panpişlerr. hep tişörtlerin üstünde yazıyor ya ballarım . gençler giyiyor.

hilal mode off
metal tarihinin en efsane albüm kapaklarına sahip oldukları kadar dance of death gibi metal tarihin en sikindirik albüm kapağına da imza atabilmiş efsane grup.

görsel

(bkz: Google Sketchup terk)
sabahın köründe servisle dershaneye giderken milleti uykudan uyandırmak için fear of the dark'ı açardım. küfreder uyanırlardı. ahh ne günlerdi.
final frontier derken yeni albümü bekliyoruz steve reyiz.