bugün

görünce gözlerime inanamadığım telefondur kendisi, tasarımı GooPhone i5 ten çalıntıdır.

http://hothardware.com/ne...em22512/goophone-i5-2.jpg
http://www.blogcdn.com/ww...2/08/goophone-i5-kirf.jpg
http://jooktime.com/files...0031440_5dd5680594_o.jpeg
en güzel yorum ensonhaber.com'dan gelmiş: doğan görünümlü şahin gibi, kasa aynı.
panorama özelliği ile 28 megapiksel fotoğraf çekebilen iphonedur. apple'ın yeni a6 chipine sahiptir. 4 inç ekranı vardır. ekranı 326 ppi'lık bir değere sahiptir. apple bu telefonun konsol oyunlarıyla aynı kalitede oyunlar oynatabileceğini de iddia ediyor. bu arada iphone 5 türkiyede 28 eylülde satışa sunuluyor, fakat ben olsam samsung galaxy note 2 yi beklerim onu alırım. *
16gb 199$ olup, türk lirası karşılığı 2500 tl olacak olan telefon.
iphone 4'ün biraz daha uzun boylu olanıdır.
(bkz: doğan görünümlü şahin)
gösteriş budalalarının türkiyede henüz satışa sunulmadan ortamlarda aga "ayfon 5" getirttim amcanla amerikadan. gibi türev cümleler içerisinde kullanılacak olan telefon modeli.
bu cihazla ilgili aptalca yorumları önceden öngören birileri, bu cihazı o aptalların eline verdiğinde ceplerinden 2400 lirayı şak diye alacaktır. yok efendim panaromik çekim galaxy ace de bile varmış, yok neymiş ince uçlu sarjı nokia 10 sene önce icat etmiş; önce al eline, iphone 4'ü eline aldığındaki surat ifadeni bir daha görelim, sonra bir daha konuşuruz.
en az 5'i beklerken 4s'i tanitmalari kadar bir fiyasko bence bu telefon. aceleye geldi herhalde. tek iyi yani 4s'in fiyatlarini dusurmesi olabilir, olursa. ne bileyim baktim baktim ozelliklerine hicbir sey goremedim. 343 salise daha az sure internet erisimi mi yani? hmmm. kendime ayiracak gercekten inanilmaz bir vaktim kaliyormus oyle ki cocuk da kariyer de yaparim tesekkurler iphone5.
kamerası varmış.
hayal kırıklığına uğratmış olan cihazdır.
iphone'un en son çıkardığı modeline diyoruz.

Aldığı iphone 3, iphone 4 ve iphone 4S'lerin henüz taksitleri bitmemişken iphone 5 hayali kuranlara da kapitalizm kölesi manyaklar diyoruz.
öncelikle, galaxy s3e taş çıkarmayacaktır maalesef. tasarım değişmiş mi? hayır. ben buna tasarım değişikliği demem. 3 nesil oldu, hala aynı tasarımla devam ediyor. beklerdik ki, ipad'e benzesin, evet bu görüşte iddialar vardı, bana da gayet mantıklı gelmişti, ama olmadı.
botu uzamış. 4 inç ekran mı? hayır. değil bence, göz boyamaktan başka bir şey değil... maalesef sadece ekran büyüdü diyebilmek için, büyütüldü, yoksa apple'ın klasik tek elle kullanma kolaylığı politikasına ters düşen bir şey değil.
lte iyi olmuş, ki biz kullanamıyacağız.
yani özetle, ios 6. yenilik bence oydu, bu değil. ben olsam, bencillik gibi olacak ama; sadece iphone 5'e verirdim ios 6'yı. yoksa 4s'i olan birinin, 5 alması için bir sebep olacak mıydı? sırf ismi için alanları saymazsak, çoğu kişi de değiştirmeyecektir. ama bak, diğer iphone'lardan kaldır ios 6 desteğini, bak o zaman nasıl satıyor. yani demek istediğim, 5'i özel kılan bir şeyler lazımdı. ama yok. sen kaybettin apple. galaxyler, lumialar arasında kaybolmazsın inşalla bigün...
getirdiği çığır açıcı yenilikler:

1. daha ince (süper olmuş, iphone 4s çok kalındı.)

2. daha geniş (ekrana bakınca bir twit daha fazla okucaz işte.)

3. daha fazla renk doygunluğu (retina ekrandaki piksellenmelerden kurtuluyoruz sonuçta, ciddi bir devrim.)

4. 2 kat daha hızlı (hep yavaşlığından şikayet ettiğim iphone 4'ümden kurtuluyorum.)

5. panaromik fotoğraf. (apple store'da yüzlerce panoramik fotoğraf uygulamalarına ek olarak çok şey getireceği kesin.)

6. daha ince şarj kablosu. ( "iphone 5 şarjınız var mı?" sorusunu günlük hayattaki tt'lerimize sokacağı kesin.)

7. pil ömrü aşağı yukarı aynı. (bunu çok takmıyorum, bu konuda sorunu olan kimse olduğunu zannetmiyorum zaten.)

seni çok özlüyoruz steve jobs. yine de iphone 4s'i güzelleştiren apple genius'larına teşekkür ederiz. ama ben iphone 4'ümü değiştirmiyorum.

edit: tamam öldüm artık eksilemeyin, ben sadece apple'dan hep daha fazlasını bekleyen bir fan girl'üm. tek suçum bu.
iphone 4s in fiyatını en az 1 yıl düşürmeyecek cihaz.
mart ayinda sahip olacagim harika telefon.
yine samsung'un galaxy serisinin gerisinde kalıcak olan telefondur. siz iphone 17 yi bekleyin gençler.
fakirlerin yine alamayacağı telefondur.

not: burada fakir alegorisinden kasıt android fanı yavşaklardır. yoğsa başımızın üstünde yeri var genel anlamda fakir olarak nitelenen insanların. evet.
3 hafta sonra elime gececek olan telefon. rezillik belki ama oldugu kadar iste.
o değil de, turşu bile kurabiliyormuş. *
(bkz: https://twitter.com/Turk_Annesi)
kapitalizmin kölelerinin 21 eylülde beklediği cihazdır. (bkz: iphone 5 vs nokia 5130)
Belki teknoloji olarak bazi android telefonlarin gerisinde. Misal, bazi android telefonlarin pil omru ebesininki kadar, kimisinin ekrani cok buyuk, kimisinde nfc cip ile cuzdan olarak kullanilabiliyor...

Ama bunlar her zaman calismiyor, 2 senedir nexus s kullaniyorum, telefon takilmaktan bir hal oldu. Elime oturmuyor, plastik bir kere, saglamligini hissetmiyorum, ekrani ise rezalet, ama yine de kullandik.

Ondan once iphone 3gs kullaniyordum. Sevmem pek apple'i ama hakkini vermek lazim, adamlar kaliteden taviz vermiyor. Telefon hic takilmiyor bir kere. Butun her sey sorunsuz calisiyor, turkiyeyi bilmemama amerikada teknik destek mukemmel, telefonum bozuldu diye goturuyorsun, yenisini veriyorlar. Telefon ele oturuyor, o saglamlik, o kalite de hissediliyor.

Kisacasi 500$ verip bazen calisan bir plastik telefon almak yerine 700$ verip calisan, ele oturan ve her kosesinden kalite akan bir telefonu almayi tercih ederim. Iphone bu defa beni tavlamayi basarmistir...
bluetooth u olmayan cihazdır.
4s kadar heycanlandirmamis olan apple urunu.
lansmanın da panaroma çekimi sanki kendileri icat etmiş gibi gösteri yapmaları haggaten ayağa kalkıp gülmeme neden oldu.

ön kameranın 720p olması kalınlığın 7.6 mm olması iyi hoş ama tasarımı bu zamana kadar web de dolanan konseptlerin birebir aynısı çıktı doğal olarak hiç bir heyecan uyandırmadı. *
hayal kırıklığıdır.