bugün

Yeni facebook.
Kullandığım sosyal medya platformu, her şey gibi hiç sarmıyor.
Samimi gelmeyen bir uygulama.
boşanma eşiğinde olan arkadaşlarımın "kahve keyfisi" hikayesini gördükten sonra asla ve kat'a paylaşımlara inanmadığım mecradır.
Ya eski storylerimize kimlerin baktığını artık göremiyoruz ağlıcam. Bu bilgi sayesinde çok şey ortaya çıkabiliyor bazen. Çok üzgünüm.
instagramda herkes muhteşem hayatlar yaşıyormuş gibi paylaşımlar yapıyor. peki bu yarrak kürek hayatlar yaşayan sik kafalı insanlar kim? ne diye olmayan şeyleri sunma peşinde herkes? yediğini, içtiğini, sıçtığını, soktuğunu süsleyip parlatarak paylaşıp caka satınca ne geçiyor elinize? ne tür bir dalyarak olduğunuz zaten aşikar. evvela kendinizi kandırmayın. başkaları kansa ne değişecek? kameralar kapandıktan sonra nasıl bir bok çuvalı olduğunuzu herkes biliyor zaten.
eğer ürün satıyorsanız reklam yapın süper geri dönüşleri var.
Takipçi kasmak tabirinin Yoğun uygulandığı yerdir.
Kendini giderek yenileyen program.
Her bokunu paylaşmayanlarca, her bokunu paylaşanların eleştirildiği uygulama.

Yıllar yılı insanlar kamuya açık alanlarda nasıl yaşamamız gerektiğine dair temelde cok da lazım olmayan kurallar koydular, bunlara görgü dediler, gelenek dediler vs. Lafın kısası sosyal medya yokken ve aslında hala da dışarıda insanlar yaşamak konusunda kısıtlanıyorlar. Yok onu milletin önünde yeme, bunu orada yapma, şunu giyme vs vs. Sosyal Medya ise insanların tamamen kendisine ait platformlardır. Yani? Yanisi şu, filanca kişinin yaptığı dünyanın en salakça paylaşımını sen istemediğin zaman görmüyorsun! Bu yüzdendir ki, sosyal medya insanların sokaklarda bulamadığı özgürlüğü tanıyan yerlerdir. isterse her bokunu paylaşır, isterse resmen sıçar tasa, fotosunu ya da sıçma anının videosunu koyar. Tutup da sen işe giderken yolunu kesip önünde yapmıyor ki bunu...

Hoşuna gitmedi mi? Takipten çıkarsın... Seni rahatsız mı ediyor? Engellersin. işte sosyal medya budur. Sen sokakta hazzetmediğin insanları engelleyebiliyor musun? Hayır. iş yerinde iş arkadaşlarını çalışma olayında takip etmeme şansın var mı? Hayır.

O zaman çıkıp da "istekram'da her bokono poylosoyorlor kisicim imi yii" deme hakkın yok. Zaten herkes her bokunu paylaşsın diye oluşturuldu oralar. ilk ve en temel özellik olarak da "engelle" "takip et/takipten çık" özellikleri de konuldu ki herkes istediğini görsün, istediğini görmesin amaçlandı.

Böyle de bomboş eleştiri yapan bir kitlemiz var işte. O da seçimde 1 oy değerinde, bu yazıyı okuyup hak veren mantıklı kardeşim sen de 1 oy değerindesin... Entresan.
görsel
Story kısmında şu reklama denk geldim.

Yahu hiç mi denetim mekanizmanız yok?

Bunu almayan toptur yazsam yayınlayabilirim sanırım.
hesabınızı kalıcı olarak silerek kurtulabileceğiniz 21. yüzyıl belası.
bazen insanların sözlükle karıştırdığı uygulama.

mesela az önce bir waffle başlığında resmen instagram fotoğrafı ve yorumu gördüm, işin trajikomik tarafı bunun sözlükte entry olarak giriliyor oluşudur.

kaldı ki anın görüntüsü diye sikik bir başlık da var sözlükte.

millet instagramdan yeterince ilgi bulamıyor olacak ki burada da sikik sikik fotoğraflar paylaşıp karma artırmaya çalışıyorlar olsa gerek. bol eksi yiyen fotoğraflarıı da silen yıkıklar var ki sormayın...
hiç kullanmadım şu mecrayı. Bu konuda kendini üstün hissediyorum.
Bu yaz hesap açacağım uygulama. O yaz bu yaz, hissediyorum.
irem derici'nin ben tek siz hepiniz adlı eserinde gerçek yüzünü ortaya koyduğu sosyal platform.

https://www.youtube.com/watch?v=YZdvBPRJ3qw
Yeni bir meacura keşfetmenin vakti gelmiştir.
üç yıldır kullanmadığım sosyal medya.

kullanan insanlarla aramda fazlasıyla iq farkı olduğu gerçeğini her tanıştığım insanın bana insta postları göstermesiyle farkediyorum. bunlara gülen aynaya bakıp kendi kendine kahkaha atar. yazık.
bende cortlayan uygulama. ne yaparsam yapayım gerçekleşmedi hatası alıyorum.
Hazır yarrağı yemişken ülkemizde hiçbir zaman geri açılmamasını dilediğim iq öldürgeç, ego yükseltgeç, ergen oynatgaç, ilgi orospusu pohpohgaç.
sorunludur suan girilmiyo.ewed
Iptal olan uygulama.
Kadınlarımızı bunalıma sokmuştur. Bir hafta kapalı kalsa toplum iyileşmeye başlar kesin net.
şeyma subaşı ve türevlerine serum takılmış bilgisi geldi.
Düzeldi mi acaba arkadaşlar? Düzelmediyse doğu ekspres ile kars'a gidenlerin akıbetini Merak ediyorum. instagram yoksa onların yolculuğu da yersiz olacağından olaysız dağılacaklarını, ilk uçakla istanbul'a gideceklerini umuyorum.

Yazık ya. Kalk o kadar kompartımanı süsle, ışıkla mışıkla aydınlat, yanında piknik tüpü yiyecek içecek çaydanlık tabak çanak getir, odayı süsle, instagram'da pazarla sonra instagram çöksün. Yazık gerçekten. Umarım kolay atlatabilirsiniz.