bugün

şuursuz düşen, tepki alımlarının ''t'' si bile gelmemiş olan borsadır. tanrı yardımcımız olsun, lakin banka kağıtları seans sonuna doğru taban olabilir.
Bir hafta içerisinde yatırımcısına %15 zarar ettirebilmiş borsa.
Üfürükten bina gibi ne zaman azıcık rüzgar esse kasırgaya tutulur.
Ne zaman derinlik kazanacak çok merak ediyorum.
ülkenin başkentinin merkezinde, başbakanlık, bakanlıklar, genel kurmay başkanlığı gibi kamusal binaların 1km yakınında bomba patlamasına rağmen, s&p'nin kredi notunu yükseltmesi nedeniyle yükselen borsadır.
Sonuç: terör artık hayatımızın içine girmiştir.
seçim öncesi verilen yetkinin sona ermesinin son gününde çıkartılan khk ile yönetim kurulu üyelerinin hükümet tarafından atanacağı kararlaştırılmıştır.

böylece borsanın da özerkliği sona ermiştir. geçmiş olsun.
teknik arıza nedeniyle öğle öncesi açılamayandır. tüm emirler iptal edilmiş. borsa nasıl teknik arıza verir hemde milyonların döndüğü bir yerde insanın aklına bin türlü şey geliyor. bakalım öğleden sonrayı bekliyoruz. umarım teknik arızadır.

(bkz: kedidir kedi)
(bkz: 2 mart 2012 imkb sistemlerinin bozulması)
borsa uçtu gidiyor, hisseler olduğu yerde duruyor. böyle birşey işte.
imkb 100 endeksi önceki kapanışa göre 38,67 puanlık düşüşle 59.362,59 puan seviyesinden açıldı. açılış fiyatları itibariyle imkb'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,07 oranında değer kaybetti.
5-6 haftalık bir yükselişten sonra nihayet satışı yemiş borsa.
kendi adıma beter olsun diyorum, çünkü nakitte bekliyorum düşse de alsak şeklinde.
xu100 kağıtlarının endeks getirisine oranı çinli siki kadar olan leş yer. ömür törpüsü.
geçen sene 70.000'den mallanan küçük yatırımcılar var. allahtan o seviyelerden "borsa 100 bin olacak varyaaa" şeklinde gaza gelip mala girmedik.

şu an, 6 aylık grafiklerde ocak ayından beri yükselen bir çizgideyiz. geçen sene minimum 47800'leri görmüştük. bu yıl da, ilk 2 ay başımızı 63.000'e değirip düşüş trendine girip 55.000 lere kadar çevirdik.

yunanistan biter ispanya başlar. soymak için bekleyen, ky'ye satış baskısı yapmaya çalışanlar illa ki amacına ulaşır. bu orospu çocuklarının bahanesinin bittiğini görmedim 6-7 yıldır.

iki seçenekten birisi ya bugün yediğimiz satışı --kar realizasyonu-- olarak görüp önce 65.000 sonra 70.000 ve üzerine doğru yolculuğa çıkacağız. ya da yine, yeni, yeniden 55.000-58.000 bandına doğru gideceğiz.

herşeyi geçtim, ilk cümleme döndüm. bileşik endekse aldanıp küçük yatırımcıyı kağıt almaya itiyorlar ama amına koduğumun endeksi düşerken en önde giden bir çok kağıt, çıkışlarda aynı tepkiyi vermiyor, yatayda seyrediyor.

bankalar da dahil çoğu hisse olması gereken yerde değil. gaza gelmeyin. garan 7.50 görememiş, akbank 7 olamamış sokayım ben böyle 60.000 üzeri endekse.

çok değil mayıs ayında bedelsiz sermaye artırımı açıklayan brisa, netaş gibi şirketler olağanüstü yükselişler gösterip yatırımcıya kısa vade kar aldatmacası ile umut verdiler. şu an bu kağıtlar, bu endekse rağmen her gün 2 taban yiyor.

400 den brisa alan insanlar çaresizce bekleyecek.

çoğu tırt şirket değeri, endeksin 53.000 lerde olduğu seviyelerinde geziyor.

ha tek umut veren şey şu : dax, ftse aylardır anormal bir satış baskısında ama ben imkb'yi daha dirençli görüyorum. bugünkü gibi global satış günlerinde almanya'ya ayak uydurup bodoslama çakılmıyoruz artık. bu da, 75.000 üzeri bileşik endeks ve küçük kağıtların hareketlenme umudunu korumamı sağlıyor.

yine "büyük oyun" oynanıp ayı piyasasına aniden girersek bekledikçe bekleriz, o olur. biz her zaman daha az kazanır ya da zarar ederiz. bu oyunun kuralı bu.

--ilgili kanunlara göre yatırım tavsiyesi değildir. şahsi görüşlerdir.--
yaz rehavetine kapılmış borsa. üç aşağı beş yukarı yerinde sayıyor.
her yaz mevsiminde olduğu gibi bu yazda üç aşağı beş yukarı sakin seyreden borsa. seçimler filan olsa belki oynardı biraz biraz.
üç aşağı beş yukarı yerinde saymıyor mb bankasından gelecek faiz kararını bekliyor.
muhtemelen de faiz indirecek mb, beklenti bu yönde.
hareket isteyen forexe gitsin yahu.
maskeli forexcilerin kötülediği borsa. *
sert düşüş için ortam hazır.
nah bu dediğimi not alın. bugün bu fiyatlardan alım yapan yatırımcılar. aha bu kar satışları bugün yarın başlar olan size olur. hevesiniz kırılmasın diye 80,000 i gösterirler ardından 10 günde 75,000 e geri indirirler. bu fiyarlardan hisse mi alınır lan. valla yazık olacak alana.
Ekonominin iplerinin bir kaç kişinin elinde olup, kukla oyunu halinde idare edildiğinin en bariz göstergesidir bu kukla sahnesi.
Çoban- koyun modeli ile şirketler çoğaltılıp, değerleri arttırılır, beslenir genllikle 5-10 sene arası sürer.
Sonra planlı bir şekilde ekonomik kriz çıkarılıp, şirket değerleri komik rakamlara düşürülür.
O esnada kasaplar 10 liraya 1 şirket alacak iken 10 şirketi koyarlar ceplerine.
Koyunlar mezbahalık olmuşlardır.

Diğer taktikleri de bir şirketi halka açıp, toplanan para ile yavru şirket kurulur. (O şirket halka açılmaz ama)
Bir bakmışsınız hop iflas etmiş, halka açık şirket hem de bazısı imkb nin anlı şanlı 30 hisselerindendir.
Milletin paraları yalan olmuştur.
Söylentiler duyarsınız, ya bu batan şirket -hatta aynı adla- faaliyetine devam ediyor neden milletin paralarını ödemiyorlar diye...

imkb dersiniz bu ülkenin değeridir.

insanlar paralarını yatırmalı şirketler güçlenmeli kazanmalı ve kazandırmalı...
Bir bakarsınız zamanla borsada 6 kağıttan birinin tahtası kapanmış...
inceleyip araştırırsınız önemli sayıda şirket adı bulursunuz borsaya giriş niyetleri apaçık belli olan...
Ya devlet neden bunu düzenlemiyor neden çapulculara bir şey yapılmıyor diye hayıflanırsınız...

Bunları yazarken, koyunların gene semirdiğini görürsünüz...

Acaba kesim yaklaşıyormu diye düşünüp, tüyleriniz diken diken olur...
dut silkeler gibi zangır zangır silkelenmektedir.
sağlam sinir lazım.
spekülatörlerin cirit attığı spk nın da türbünden alkışladığı kurtlar sofrasıdır. sağlam bir şirkete yatırım yapan uzun vadeli cahil bir yatırımcının panik atak kısa vadeli yatırım yapan günü birlikçi zenginlerden daha çok kazanabileceği bir ortamdır.
Artık imkb olarak değil , bügünden sonra Borsa istanbul olarak faaliyet gösterecek .
bist olarak yenilenen kod, isim, zımbırtı.
yakında ismi istanbul borsa sı olarak değiştirilecek kurum. newyork borsası gibi yani. kaynak: çok sağlam.
ismi değişti biliyorum.
lakin ismiyle beraber davranışları da değişti.

sinekten yağ çıkarmanıza bile izin yok.
eskiden rahat kazanılıyordu.
artık 1000 tl kazansanız bile kıskanıyor.

denemişliğim var.
hikaye olarak anlatayım.

güzel bi kaç banka hissesi ile al sat yapıyorum. yüzde 3 e 5 e satıyorum.
bunu biraz devam ettirdiğimde hoop hemen bi kıskançlıklar başlıyor.
bütün bankalar o gün iyi prim yaptığı ve benimki de büyük bir banka olduğu halde benim kağıtta prim yok. son 10 dk giriliyor. benim kağıt öyle duruyor.
öngörülerim ertesi gün borsanın satışla başlayacağını söylüyor, hatta eminim ama benim kağıt duruyor.
son 3 dk başıma geleceği bildiğim halde beklediğimden az bir karla satıyorum kağıtları.
ben satar satmaz. laaap diye diğer bankaların yaptığı prim kadar prim yapıyor ve seans kapanıyor.

tabi ki şans.

çaktınız köfteyi dimi. sadece şans.

neyse çoook eskidendi bunlar. kimse alınmasın. borsa borsadır.