bugün

kaç kere daha yazacağız bilmiyorum ama 33 sene devleti ayakta tutan hakandır. istihbaratı, dış politikası vs derken döneminde toprak kaybedilmediği iddia edilir. toprak kaybedilmiştir kaybedilmesine de yaptıkları yeni yeni milletin bilincine kazınmaya başlamıştır...
Benim için atatürk ten dahi önce gelen türk atası. Eğer bu adam olmasaydı atatürk türk inkikaplarını tamamlayamazdı. Tabii 3.selim ve 2.mahmut da önemli.
abdülhamit han kendisini indiren insanlara bakarak şöyle demiştir:

- Bir Türk padişahına ve islam halifesine "hal" kararını bildirmek için bir Yahudi, bir Ermeni, bir Arnavut ve bir nankör’den başkasını bulamadılar mı!...

nankör dediği kişi de gürcü'dür zaten. böyle de milliyetçi bir sultan'dır.
Onu tahttan indiren hainler bunlardır

görsel

Sagdaki mavi yaldizli dolap benzeri eşya da bugün Dolmabahçe Sarayinda sergilenmektedir.
"aslında mektepler olmasa maarif daha kolay yönetilirdi" diyen kurmaylarla çalışmış olan padişah... varın siz düşünün osmanlının halini. süper işleyen bir devletmiş, yeni türkiye öyle olacak diye kandırmalara gel!!
Türk büyüklerinin arasında en sevdiğim hakanlardan biridir lakin otuz üç sene boyunca toprak vermedi demek bilgi yoksunluğunun cahilliğin ta kendisidir
ulan mısırı benim dedem mi verdi ?
Balkanlarıda toprak kaybı kimin döneminde yaşandı
oğlum çok az okuyun lan fesli maymunların cübbeli yobazların nutuklarını kanmayın beyninizi palavralarla değil bilgiyle doldurun.
Ha o dönemde fatih yavuz mezardan kalkıp gelse yine aynı toprak kayıpları yaşanırdı o dönemin şartları kazanmaya el verişli değildi ama tarih fesli maymunların abdülhamit pazarlamacılarının yalanlarını yazmıyor. Ideolojik saptırmaları kabul etmiyor.
mahmut şevket paşa'nı deyimiyle;
''yıldız burçlarının ardındaki baykuştur''
mustafa kemal hareket ordusunun kol ağasıdır. kol ağalığı da sadece ordu çatalca'ya ya da yeşilköy'e (tam hatırlayamadım) gelene kadardır. ordunun harekat şeklini ve yobaz takımının nasıl imha edileceğini bizzat enver bey planlamıştır. koca imparatorluğun yıkılışını askeri,siyasal,ekonomik,sosyal vs açılardan ele almayıp şahısların üzerine atmak cahilliğin ağa babalığıdır. o, atatürk! atatürk! diye pömkürdüğünüz adam ananızı yunan'ın altından almıştır. haddinizi bilin de konuşun!
gerçek bir hakandır. hataları elbette vardır lakin son 300 yılda bulunduğu konjektüre göre belki en az hata en fazla fayda sağlayan türk hakanıdır.

entelektüel olması;

kendisi batı medeniyetine hakim , doğu kültürüyle bütünleşmiş semazen gösterisiyle kuran dinletisiyle operayı bandoyu saraya sokan çok okuyan bir insandır.

insani tarafı ;

kendisinin açtığı yetimhaneler huzurevleri , masrafını kendi cebinden karşılayarak halktan mağdur ve mazlumlara yardım etmesi ve bunun gibi yüzlerce hayrı.

ileri görüşlülüğü;

marmarayı projesi bizzat abdülhamide aittir ve istanbulda halihazırda bulunan iki köprününde fikir babasıdır. süveyş kanalına alternatif olsun diye planlamaya geçtiği kanallar hicaz demiryolu gibi tamamlanmış mükemmel stratejik eserleri ve fikirleri bulunur. kendisinin yapmak istediği ve yapamadığı ( parasızlık , ingilizlerin vetosu , savaşlar) projeleri hayata geçirdiklerinin belkide on katıdır. hayata geçirdiği projeleri ise o yokluğa rağmen 90 yıllık cumhuriyete ve şartlara oranla çok çok fazladır ve kalıcıdır. ayrıca hayata geçirdiği projelerin ezici çoğunluğu hala kullanılan hizmet veren projelerdir. yapmak istedikleri ise tek tük yeni yeni yapılmaya çalışılıyor. düşünün adam 100 yıl önce bir proje yapıyor ve bu teknolojide yaptığı projeler hala geçer akçe. ve bu adam sadece marangoz mühendis falan değil.maden haritası olayına hiç girmiyorum.

yönetim becerisi;

yönetim ve abdülhamid han denince akla sadece denge politikası gelir. ama aslında bu o kadar basit değildir. kendisinden önce 20 yılda balkanların neredeyse tamamı tunus cezayir ve mısır kaybedilmiştir. kendinden 5 sene sonra ise sadece 5 senelik zamanda olanlar aşikardır. balkan savaşları kaybedildi arnavutluk ve doğu trakya kaybedildi trablusgarp elden çıktı hicaz da araplar isyan çıkardı ülke 1 sene içinde birinci dünya harbine girdi . daha 30 yıl önce boyunduruğunda bulunan ufak slav devletleri tarafından koca asırlık çınar hersene tokatlandı. ama bu zat-ı muhterem zamanında yani 30 seneyi geçik saltanatında ve baskıcı rejiminde devlet sadece bulgaristan bosna ve girit adasını kaybetti. bu ülke eğer şuan anadoluya hakim ise bunda abdülhamidin katkısı büyüktür. 30 sene içerisinde derin nefes aldırdı kurtuluş savaşı komutanlarının hepsi rahlei tedrisinden yetiştirdi. harp okulları kurdu ve orduyu bir nebze olsun ıslah etti. mustafa kemal kazım karabekir fethi okyar hatta enver paşa gibi büyük komutanların sarayda savaş stratejileri ve istihbarat dersleri aldıkları belirtilir.

eğitime verdiği önem;

kendisinin toplamda kurduğu nitelikli okulların sayısına cumhuriyet ancak 50. yılından sonra ulaşabilmiştir. bu bile herşeyi anlatan başlı başına bir veridir. eski usül okul sistemini bırakıp modern ilkokul ortaokul gibi kavramlara geçiş yapmış yeni yeni ihtisas alanları yaratmıştır (baytar okulu gibi).

milliyetçi yanı ;

çoğu yerde kendine türk hakanı ve islam halifesi olarak hitap edilmesini istemiştir. kanun-i esasiye türkçe osmanlı devletinin resmi dilidir diye ekletmiştir. yahudi rum ve ermeniler hakkında hafiyelik yaptırmıştır.arkeoloji müzesi dahil birsürü müzeyi toplumumuza kazandırmış yatırımı sadece istanbula değil taşraya da yönlendirmiştir. türk gençleri aydınlansın diye avrupaya göndertmiş bir sürü edebi eseri arapça ve farsça olarak değil türkçe olarak çevirtmiştir.

paraya önem vermemesi;

savaş zamanlarında tüm parasını orduya bağışlamış , saraydaki kadınlara entrika yapmaya fırsat vermeden askere kıyafet diktirmiş sarayındaki atölyesinde marangozluk eserlerini satıp okul yaptırmış , öğrenciye mazluma yardım yaptırmış belki çok kişi bilmez ama darülacezeyi sadece marangozluk eserleriyle bil fiil kendi cebinden yaptırmıştır. devletin parasını çarçur etmemiş asla zevk sefa içinde yaşamamıştır.

makama koltuğa değer vermemesi ;

kendisi 31 mart vakasında saltanatı pahasına ''müslümanı müslümana kırdıramam '' deyip olaylara müdahale etmemiş ve ittihatçılar tarafından tahttan adice indirilmiştir. üstüne bir de kafir damgası yapıştırılmıştır.

teknolojiye olan ilgisi ;

kendisi mühendislik eseri sayılabilecek bir sürü eser icra etmesinin yanında dünyadaki ilk robotunda tasarım heyeti başkanlığıını yapmış bu semazen robotunu ertuğrul firkateyni ile japonyaya yollamıştır. japonyanın bugün teknolojide aldığı yolda mihhenk taşlarından biridir ertuğrul firkateyni ile giden semazen robotu. bu robot şimdiki oyuncaklar gibi hareket edebilmekte 3 metre mesefeyi kumanda olmaksızın gidip gelebilmektedir. ve yıl 1900 ler dünya daha elektriği bile yeni keşfetmişken. ayrıca gazı elektriği su pompalama sistemlerini bizzat getirtmiş halkın hizmetine sunmuştur. şimdi bazı köylerde dağın yamacında bulunan bir çok su deposu abdülhamidin yaptırdıklarının ya taklidi ya restore edilmiş halidir. ve bunun gibi binlerce kolaylık binlerce fabrika ve sanayi kuruluşu yine abdülhamid eseridir.

hilafeti kullanma becerisi;

osmanlının hiç kullanamadığı hilafeti 30 sene boyunca öyle bir kullanmıştır ki hilafet gücünden avrupa bile çekiniyor abdülhamidle bu yüzden iyi geçiniyordu ingilizler. bu yüzden abdülhamid iner inmez rusya ile anlaşıverdi ingiltere. artık tehlike değil mehmed reşad efendi denen vasıfsız bir temsil padişahı vardı. 2. meşrutiyet osmanlının ve dahi torunları olan biz türkiyenin canına okudu.

hülasa , bu adam bu türk halkına hizmet etti arkadaşlar hem de bu yazdıklarımın on katı kadar anlatmadığım ya da bilmediğim kesin vardır. yazdıklarımın dolaylı sonuçları vardır. vardır oğlu vardır. şimdi aklıma geldi kendisi mossad cia mit gibi teşkilatların atasını taa 19. yy da istanbulda kurmuştur. mit te abdülhamid eseridir istanbul üniversitesi de ziraat bankasıda ve bir sürü şuan faal olan devlet kurumu gibi. hataları ise nacizane biraz fazla temkinli bir padişahtır ve biraz da bahsedillenin aksine yumuşak başlıdır. bilemiyorum belkide dönemin şartları bunu gerektirdi. allah bin kere razı olsun böyle adamlardan. yalnız şunu iyi biliyorumki şuan devletimizin başında olsa ya da kanuni veya yavuzun yerinde olsaydı olanlardan daha iyi bir lider olabilirdi.

zira kendi stratejisini şu sözlerle 1. dünya savaşı sırasında söylemiştir. ''Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.'' 1. dünya savaşı belki tahtta olsaydı bizim için kara bir hatıra değil kutlu bir zafer günü olabilirdi.

son olarak kendisi hakkında avrupai bir övgü için ''100 gram aklın 90 gramı Abdulhamid Han’da, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasilerdedir !'' (Prens Bismarck)

ayrıca hepimizin objektifliğinden şüphe duymadığı yaşayan çınarımız ilber ortaylı hocamız da abdülhamidi ''Dünyanın son hükümdarı,son evrensel imparatoru 2.Abdülhamid han’dır.'' diye tanımlar.

kendisi hakkında araştırmalarıma yeni yeni başladım ve idolüm olan sultan alparslan attila ve metehanlar kadar azametli bir türk hakanı daha tanıdım. daha alt büyük liderlerimiz ise fatih sultan mehmed çelebi mehmed osmangazi orhangazi mustafa kemal atatürk alaaddin keykubat , nizmülmülk , bilge tonyukuk bi alt tabaka ise yavuz sultan selim süleymanşah kanuni sultan süleyman her ne kadar yanlış tanınsa da kendi düşüncemdir 4. murat gazneli mahmud ve eğer türk olduğu birgün kesin kanıtlanırsa elbette selahaddin eyyubidir.

not: yazıyı okuyacak arkadaşlara tavsiyem yavaş yavaş okuyun gerçekten vikipediden netten şurdan burdan sadece farklı kaynak olsun kaynaklarımı doğrulamak ve popüler medya neler diyor diye bakmak için yararlandım. yazdıklarım tarih derslerinde gördüklerim okuduğum kitaplar ve dinlediğim tarihçilerden kendi yaptığım çıkarımlardır umarım faydası olur.

edit: bak usta benim hertürlü görüşe saygım var gerçekten ama bu kadar uzun bir yazının sahibi olan ben bile 2 dakikadan aşağı bu yazıyı okuyamıyosam daha enty girer girmez eksileyen piçin karın ağrısı nedir anlamıyorum ? burada anlatılanların hepsi belgelendirilmiş bilgilerdir arasında bir abartma kabartma yoktur. o fesli ibne bu adamı savunuyor diye biz vaz mı geçelim hakanımızdan ? ittihatçı pezevenklerden ya da afrikalı barbar cahillerden farkınız yok gözümde. ittihatçılar balkan savaşında vatanı sattı siz 80 senedir bu kafada vatan satıyorsunuz. yorumları görüyorum yok askere para vermemişte yok istibdatçıymışta yok yobazmışta. size oksijen veren ağacın yaprağını sikeyim ben. illa ağzımı bozduruyorsunuz. akpliler bu adamı erdoğana benzitiyor diye adamı karalıyorlar ya yok böyle bi köpeklik. madem erdoğanı sevmiyorsun de ki '' ne abdülhamidi tırnağı olamaz o onun ''. anlarım. ama bu adama bi ermeniler bi yahudiler bi de türkiye cumhuriyetinin bilgiden medeniyetten nasibini almamış geri kafalı kemalistleri küfür ediyor.
hakkında donanmayı çürüttü bu yüzden hain ve beceriksizdir yalanını atanlar ya katıksız bir ermeni piçidir ya islam düşmanı bir şerefsiz ya da bi bok bilmeyen zavallı bir cahildir.

abdülaziz döneminde kurulan donanma ahşap gemilerden oluşuyordu ve avrupanın sayılı büyük donanmalarındandı. lakin teknoloji ilerledi ahşap gemilerin yerini teknolojik metal gemiler aldı. tam da bu dönem abdülhamidin zamanına geldi. yapacağı iki şey vardı ya donanmayı yüzdürüp ölü yatırıma birsürü masraf yapacaktı ilk deniz savaşında dakkasında batacaktı o bahsedilen ihtişamlı donanma ya da bunları haliçe çekip çürümeye bırakacaktı. 3. alternatiifi ise bu donanmayı ulaşımda kullanıp hızla metal gemilerden oluşan denizaltılardan oluşan güçlü bir donanmayı kısa bir sürede toplayacaktı. ama ilk iki alternatif verimsiz ve kullanışsız 3. alternatif ise borç olmayan halihazırdaki borçları kapamaya çalışan hasta fakir osmanlıya imkansızdı. abdülhamid yeni bir alternatif buldu. peyderpey yenilemeye çalıştı donanmayı hatta projesi yine kendine ait olan bir torpidoyu alman mühendislerine yeni aldığı denizaltına monte ettirdi.bu dünyanın ilk silah kullanan denizaltısıdır beyler. bu adam mı anlamıyor donanmadan ? sonra yavaş yavaş almanlardan gemileri almaya başladı ama rakiplerin filolularının yanında osmanlının yeni donanması kuş kadardı eskileri ise bi boka yaramadan sürekli masraf yapan faydasız kamburlardı. halice çektirdi eskileri ve devleti büyük masraftan kurtardı. sonra yavaş yavaş donanmyı yenilerken kara savaşları için demiryolunu savunma için çanakkaleye tabyaları askeri bilgi için harp okulları kurdurdu. şimdi bizler çanakkale zaferinden kanalda galiçyada kahramanlıklarımızdan kurtuluş savaşından bahsediyorsak beğenmediğiniz gök sultanın büyük emeğiyledir. trablusgarptan enver paşa mustafa kemal paşa ve fethi okyar paşalar sağ salim döndüyse beğenmediğiniz salyalar saçarak iftira ettiğiniz sultanın kıt kanaat yaptırdığı ufak donanma sayesindedir. neyse artık anladım sizlerin ne kadar nankör ve kansız olduğunuzu sorun yok yeni nesiller inşallah kadir kıymet bilecek dostunu düşmanını iyice tanıyacak. bir boka yaramayan donanma çürüdü diye büyük bir kahramana küfretmeyecek , istihbarat örgütü kurdu diye korkak ilan edilen ilk lider olmayacak.

siz nankörlere şunu anlatayım. bursalı olanlar bile bilmez bunu. bursanın uludağında bir ucube volfram madeni vardır. belki de türkiye cumhuriyeti tarihinin en ölü yatırımıdır. buraya trilyonlar harcandı herkes seferber oldu volflaram çıkarıldı şirket sahipleri devlet tarafından övüldü ihya edildi çalışanları müdürleri falan hep çekirgede ev sahibi oldu. neyse sonra anladılar ki buraya yapılan volfram kilosu masrafı 3 lira satışı 5 lira karı sadece 2 lira. ama avrupada maliyeti yarım lira satışı 3 lira kazancı 2.5 lira . biz çıkarıyoruz madeni ama satamıyoruz çünkü pahalı çünkü masraflı. sonra maliyetne satmaya kalktılar avrupa fiyat kırdı. çıkarılan madeni kullanacak teknolojimiz yok elimizde patladı madenin kapısına kilit vuruldu. trilyonlarca para harcanan madenin iç aksamı bir hurdacıya kilo hesabı satıldı orası şimdi korku filmi seti gibi yıllardır duruyor.sonuç ne oldu ? bursanın en kıyak arazileri birilerine gitti ne oldu milletin parası çarçur oldu ne oldu birsürü ağaç kesildi ne oldu bok gibi bişey çıktı ortaya. bazen bir cevherin olur ama o cevheri çıkarmak sana zarar getirir. o yüzden abdülhamitte bu ölü yatırım donanmayı gördü ve yüzdürmedi. olay bu kadar basit ve nettir. daha da anlamak istemeyen ibneler umurumda değil ahirette attıkları iftiranın hesabını sahibine veririler. bu dünyada da itlikleriyle kalırlar.
şişirilmiş balon kral . korkusundan hayatını yıldız sarayının duvarları arkasında yaşamıştır. kendini öldürmek isteyen suikastçıyı bile avrupa kızar diye bağışlamıştır. zamanında adalar gitmiştir. donanma haliçte çürümüştür. filsitine yahudi yerleşimleri başlamıştır . sonu gelmez.
Zamanında Dünyanın en sağlam istihbarat ağını kurduğu için eleştirilen(!) hakan. Ulan el insaf be kardeşim. Bu eleştiriyi yapanlara zamanında Teşkilat-ı Mahsusa'nın icraatları hakkında birkaç kitap okumalarını öneririm. Ayrıca:
(bkz: kuşçubaşı eşref)
(bkz: yakup cemil)
Tahttan indirenlere;
Devleti 10 yıl ayakta tutun,100 yıl devlet yönettiniz sayacağım

Demiştir. Nitekim haklı çıkmıştır.
iktidarda olduğu zamanlar herkes tarafından nefret edilmiş, kin kusulmuş, aleyhinde yüzlerce kara propagandalar düzenlenmiş bir Osmanlı padişahı. Ancak Değeri tahttan indikten sonra anlaşılmış; fakat iş işten geçmiştir.
Donanmayı çürütmüş ve balkan savaşları sırasında Haliçten bile çıkmamasına neden olmuştur. Denizaltı gemisi amerikan iç savaşında kullanılmıştır. Gòtten tarih uydurmayın.
Eğer Çanakkale'de zafer onun yaptıklarıyla geldiyse trablusta Filistinde kanalda hezimette onun yaptıkları yüzünden oldu. Her beşer gibi doğrusu ve yanlışı oldu. Mısır makedonya vs. Bu adamın doneminde elden çıktı.
yazma bilen ama okuyamayanların döneminde toprak yitirilmediğini söyledikleri osmanlı padişahı. şuraya dikkat;

görsel

toprak da laf mı, doğu akdeniz'i bile yitirmiş.
nazım hikmet'in şu dizelerinde kendisi hayat bulmuştur:

--spoiler--

insan
ya hayrandır sana, ya düşman.
ya hiç yokmuşsun gibi unutulursun
ya bir dakika bile çıkmazsın akıldan...

nazim hikmet

-spoiler--
http://www.esaspark.com/i...-kumandaninin-ruyasi.html
fazla söze gerek bırakmayan ulu hakan.
Batış döneminde 33 yıl tahtta kalabilme başarısını elde edebilen ve harikulade işler yapan büyük padişah.
(bkz: ikinci Abdülhamid in kurtlarla dansı) mustafa armağan .
aşiret mekteplerini açarak ağa ve aşiret reislerinin çocuklarını okutup onlara rütbe verip ve maaş bağlayarak ülkede ki iç isyanları bastırılmasında pay sahibi olmuştur.
(bkz: ikinci abdülhamid)
haremi şöyleymiş

görsel

bi hürrem bi mahidevran değil tabi
bir olayı anlatayım : israilin kurulması için avrupada siyonizm kurulmuştu siyonizmin lideri ii.abdulhamidin sarayına gelip filistini alacak karşılığında osmanlının tüm borcunu ödeyecekti ama abdulhamid o topraklar benim değil tüm müslümanların diyerek yahudi heyetini saraydan kovdu malum sonra tarih sanhnesine Kamal Atatürk çıkıyor güney cephesinde filistinden askerleri çekiyor ingilizler sadece 3500 askerle istanbulu 5 yıl kuşatıyor ama nedense kamal tek kurşun sıkmıyor onlara sonra cumhuriyet kuruluyor ingilizler istanbuldan çekilip kamalı tebrik ediyor vahdettinide fransaya sürgün ediyorlar
Roma kilisesinin yapımında italyaya para ve malzeme yardımı yapmış irlandada patates kıtlığına patates kıtlığı yapan bir padişah ii abdulhamid
Osmanlıda demiryolu denince akla hemen onun adı gelir abdül abdül hamid !