bugün

küçükken genelde çocuklar ikinci isimlerine göbek adı derler;'senin göbek adın varmı benim var'
avantajdır bir nebze, yerine göre kullanım olanakları mevcuttur, özellikle kendini birilerine yada birşeylere karşı gizleme ihtiyacı hisseden kimseler için, ayrıcalıktır diyebiliriz. teşekkür ederim baba.
kafa karışıklığı sebebidir.
kodlama yapılan formlarda işkencedir.
ilk ismi değilde ikincisini kullanıyorsanız devlet dairesi, hastane gibi kurumlarda seslenildiğinde birisi tarafından "galiba size sesleniliyor." diye ikaz edilmedikçe bakmamaktır.
yüzde doksan ihtimalle babaanne dede veya anneannenin ismidir bir tanesi.
gereksizdir.
soyisimde dahil olunca zincirleme isim tamlaması gibi olur.
acısız bir operasyonla biri aldırılabilir.
çok fazla bir şey ifade etmeyen olaydır, şahıs eninde sonunda bir tanesinde karar kılar. sık sık onu kullanır.

zaten iki isimli olanlar genelde kararsız kalan anne baba kurbanıdırlar. yerine göre eğlenceli de olabilir, olay seç beğen al'dır resmen.
sınavlarda sorun çıkaran durum.
bonus bir isme daha sahip olmaktır.

bi süre sonra o alakasız 2 isim (benim öyle en azından) aslında çok uyumluymuş gibi gelir insana.

en sinir bozucu tarafı herkesin hangi ismini kullanıyorsun sorusudur. ikisi de benim ismim kardeşim. ne fark eder ki?

biri genelde babaanne/dede ismi olur ayrıca. *
iyidir iyi.
benim de öyle bazı zamanalar avantajlı olurken bazen küçük karmaşıklıklara da yol açmıyor değil ama gene de keyifli bir durum zengin gösteriyor.
olmadık zamanlarda sorun çıkarabilen durum, gereksiz kalabalık.
seçme ve seçilme hakkı tanınmışlıktır.
Çift kişiliğe yol açan bir şeydir.

bahar çiğdem

-Nbr bahar
*ben bahar değilim
-hı
*ben çiğdem ya bahar değilim
-ee bahar nerde
*ne bileyim salak ya geziyo

-Nbr bahar
*Doğru konuş sensin bahar ben çiğdem

-Çiğdem nbr
*Neden bana çiğdem dedin
-ismin değil mi
*ama sen bana hep bahar dersin çiğdem demezsin bahar ım ben

-Nbr bahar
*bahar öldü ben çiğdem

-Alo baharla görüşebilirmiyim.
*Valla bahar değil ama çiğdem ile görüşüyorsun zaten

(bkz: bal)
dedenin çirkin ismi yanında annenin protestosu olarak konulan modern isim.
insan kendini genelde kızlara modern ismiyle takdim eder.ilk adını kullanmaz.hatta unutturmak ister.ama muaffak olamaz.
iki isminiz de hoşlanılası ise güzel olabilecek hadise. isteğe göre çok çeşitli hitap kombinasyonları üretilip monotonluk(!) yok edilebilir.

ilk isim: xy
ikinci isim:mn

crossing over ile seçenekler: xy, mn, xy mn, xm, ym vb... **
her iki isim de birbirinden güzelse , vay ben ben neymişim diyeceğiniz durumdur. ikisi de aynı derece kullanılır. "ay ne güzel ismin varmış" iltifatları ikiye katlanır.
bilmemne bilmemne degilse bana da sukufe demesinler. cümlesini kullanabilme rahatligi vardir.
anneyle babanın işi inada bindirerek vardıkları noktadır. sonuçta iki isminiz ve isminizle ilgili bir de soy isminiz olur. ama siz hala tek kişi olursunuz. bir şey katmaz, bir şey de eksiltmez sizden bu durum. böyle garip bir şeydir.
gerektiğinde birini, gerektiğinde diğerini kullanmaktır.
genellikle okul gibi yerlerde kullanmadığınız isimle hitap edilmenizi sağlıyacak durumdur. her iki isimde güzelse süper bir durumdur ama bir tanesini kullanmayı sevmediğiniz diğeri ise beğendiğiniz bir isimse bok gibidir.
sınıfa gelen hocanın hep kullanılmayan ismi tercih etmesi, sizin de bunu üstünüze alınmamanızdan kaynaklanan iletişim bozukluğuna alışmaktır.*
isim kavgasının sona erdiğini gösterir. bi' de üç isimliler var ki başka kim karıştıysa artık olaya...
bizzat yaşamış tecrübe etmiş ve 14 ay önce olan çocuğuma tecrübelerim doğrultusunda 2 heceli tek bir isim vermişimdir.
sınav kağıdına fazla bir şey yazmamışsanız ya da yazılıyı bitirip süre arttıysa ad soyad bölümü tekrar doldurularak zaman geçirilebilir.*
Kötüdür. genelde anneanne, babaanne ya da dede isimleri birinci isim olarak, asıl isim de ikinci isim olarak konur. hele de ikinci ismi benim ikinci ismim gibi duyulmamış, tuhaf bir isimse size babaannenizin adıyla seslenilmesi kaçınılmazdır. Özellikle okulda. Her defasında öğretmeni uyarırsınız ama o yine ısrarla babaannenizin adıyla hitab eder size.
hiç bir seksilik katmaz. *
çoğu zaman unuttuğum ikinci ad resmi yazılarda başa bela olmuştur. pasaport çıkartırken bir hafta uğraştırmış, hayattan soğutmuştur. nüfusa kayıtta annemin öylesine verdiği ikinci adımın babam tarafından kayıt ettirilmesiyle aile içi ufak çaplı bir gerginliğe de sebep olmuştur.
fahri brezilyalı olma yolunda atılmış en büyük adım olsa gerek.