bugün

klasik öğrenci tribidir. hocanın kendini işaret ettiği görülür ve bu soru sorulur. lakin kendisine sorulmamışsa o an büyük bir orgazm hazzı yaşanır.
arkasına bakan üzerine alınmayan öğrencidir.
hoca tarafından sürekli ismi yanlış söylenen öğrenci tribidir.
zaman kazanmak isteyen ögrencidir. o ben mi sorusuna cevap verilen kısa sürede beyin bi cevap uydurabilir, arkadan arkadaş cevabı fısıldıyabilir. *
(bkz: zaman kazanmak)

eğer daha da zaman kazanmak isterse soruda sormak istediği şeyi tekrar hocaya sorar.

-x'i mi soruyosunuz hocam?
+evet çoçum...
-x'i?

bu nokta son damladır eğer bir soru daha sorulursa sıçılır. aman diyeyim...
kendinize seslenmemiş olduğunu dilercesine, umarsızca bakıştan sonra hocaya verilen cevaplardan egzotik olanıdır.
alt metni inşallah ben değilimdir olur.
kendine düşünecek zaman yaratmaktır. ne sordu? konu neydi? kitabı açıyım? ha siktir ya cümleleri ardı arkasına geçer beyin süzgecinden.
-sen! söyle bakalım cevabı
-ben mi hocam?
-hayır evladım sen.
-ben mi hocam?
-hayır! sen!
-şeyy.. parmağınızıda kullansanız zekeriya hocam..
sınıfta aynı isimle birden fazla kişi var ise sorulması gereken sorudur.
genelde zaman kazanmak için söylense bile hocanın şaşı olmasından da kaynaklanabilecek eylemdir.
zaman kazanma taktiğidir.
kızım sana soruyorum, gelinler sıra sizdenin sınıf düzenindeki etkileri düşünülmeden yaşanılan toplumsal bi yanılsamadır. bir sonraki taş yeni bir "ben mi" kafasını yaracaktır. dikkat.

*kısaca uyanık olunması gereken bir durumdur. ben mi sorusunun yanıtı "sen değil, o" yanıtı ise bu safhadan sonra adrenalin dozajı artacak ve sınıf içerisindeki gerilim hat safhaya ulaşacaktır. bir yiğit çıkıp "hocam! o ben, benim." diyebilmelidir. (bkz: kara murat benim)
ağız alışkanlığı diyebiliriz.

+ olum sen kalk.
- ben mi hocam.
+ ewet kalk.
- bana mı diyorsunuz hocam arkadaşa mı?
+ olum kalk sanaaa.
- iyiydi böle hocam.
+ otur sıfır.
+cevapla oğlum bunu

-(etrafına bakınarak) ben mi hocam?

+yok sen değil arkandaki

-(ohh)
öğrencinin belki yanımdakine falan sormuştur düşüncesi gibi ümitsiz bir umutla yaptığı eylem.
hocanızda göz tembelliği rahatsızlığı * varsa, doğal olarak verilen tepki. *
akabinde gelecek soruya "bilmiyorum hocam" diyeceğini açıkça dile getirmiş kişidir.
dersi zaten dinlemiyorduk, şimdi foyamız da ortaya çıkacak düşüncesiyle göt olunarak verilen tepki. istisnalar dışında aslında bir soru değil, aha sıçtık gibilerinden bir tepkidir.