bugün

all star olacağı günü özlemle beklediğim başarılı,yetenekli ve efendi basketbolcu.
para uğruna kariyerini terketmiş fenerbahçelidir. toronto'da oynamaktadır ama fenerlidir. orlando'da belki şampiyon olacakken toronto ile play off lara bile kalamayacağını bildiği halde para için toronto yu tercih etmiş fenerlidir.
gezdiğim nba forumlarındaki izlenimlerime göre ciddi ciddi diğer ülkelerdeki nba fanlarının bile nba'in ilk 50'sinde gördüğü basketbolcu. hidayet'in nba'de kendine böyle büyük bir yer edinmesini sağlayan birçok özelliği var tabi. bir kere yüreğiyle oynuyor. onun dışında all around bir oyuncu. yani saha içinde her şeyi yapabilecek kapasitede. center hariç tüm pozisyonlarda oynayabiliyor. basketbol iqsu çok yüksek. top sürme yeteneği fiziğine göre çok iyi. konsantre olduğu zamanlarda çok iyi savunma yapıyor. fena bir ribaundcu değil ve asistleri de gayet iyi. şutları çok iyi. iyi bir üçlükçü. kendine şut pozisyonu yaratma konusunda oldukça başarılı. gücünü ve tekniğini kullanıp içeri drive edebiliyor. hidayet'in en büyük özelliklerinden biri de onun tam anlamıyla bir "clutch player" olması. yani topun el yaktığı zamanlarda sorumluluk alıp takımı için en kritik anlarda bulduğu basketlerle maç kazandırabilme yeteneği olan bir oyuncu olması.

eksi özellikleriyse oldukça çok sınırlı. yavaş bir oyuncu. ancak bunu oyun zekası ve tekniğiyle kapatabiliyor. bir de baskı altında iyi maçlar çıkarsa da takım kötü oynayınca o da kötü oynuyor.
anlamakta zorluk çektiğim milli basketbolcu. abicim sana deli gibi para veriyorlar. gel takımı kurtar diyorlar. bosh'a destek çık diyorlar. peki sen niye ısrarla maç başına 7 8 şut kullanıyorsun? niye topu daha çok istemiyorsun? takım kimyasını bozmaktan falan mı korkuyosun hidocum? adamlar zaten bunları yapmanı senden bekliyor. zaten şu takımın kimyası bozulsa nolur, bozulmasa nolur.
dun aksam kı boston celtıcs macında 12 sayı 7 ribaund 7 asıstle oynamasına ragmen takımının maglubıyetıne engel olamamıstır.. ayrıca;

(bkz: mıchael jordan of turkey)
boston maçında 9 şut kullanarak adamı yine hasta etmiştir. şut kullanmamak gibi bir hastalığı vardır. 12 sayı, 7 ribaund, 7 assitle oynamıştır. şu 7 asist de olmasa durumu içler acısı.
ünlü basketbolcu Hidayet Türkoğlu eşiyle birlikte, Eminönü'nde geziyordu. önce akvaryumcuları dolaştılar, Kapalıçarşı, Nuriosmaniye, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı derken,
Yeni Camii'nin önüne kadar geldiler. Orada bağıra bağıra simit satan bir cocuk vardı.
Basketbolcu birden durakladı... Sonra simitçiye yaklaştı :
hedo:
- Simit'in kaça koç ?
simitçi:
- 300 bin abi. çıtır çıtır...
hedo:
- Tezgahta kaç simit var ?
simitçi çocuk:
- 70-80 tane var herhalde...
hedo:
- Hepsini alsam ne tutar ?
simitçi çocuk:
- Seksen desek 24 milyon.
hedo:
- Al sana 30 milyon... Farzet ki hepsini aldim...
simitçi çocuk:
-Sağol abi... sağol...
Basketbolcu üç onluk* çıkartıp simitçinin önüne bıraktı…Eşi şaşkındı. üç-beş adım yürümüşlerdi ki Hido'ya yaklasip fısıldadı:
eşi:
- Hidayet sen deli misin ?
hedo:
- Yooo
eşi:
- Peki yemediğimiz simitlerin parasını niye verdin?
hedo:
- Bosver sorma.
eşi:
- Diyelim ki soruyorum. Hem de ısrarla soruyorum.
hedo:
- öyleyse söyleyeyim.
eşi:
- Lütfedersiniz beyefendi.
hedo:
- Tablanın kenarı dikkatini çekti mi ?
eşi:
- Hayır.
hedo:
- Baksan görecektin. Tahtaya bir isim kazınmıştı.
eşi:
- Nasıl bir isim ?
hedo:
- Hidayet !
eşi:
- Yoksa ?
hedo:
- Evet o tezgah, eskiden benimdi.

Bu hikayeyi Hidayet Türkoğlu tv8 de katıldığı bir programda kendisi anlatmıştır.
facebook aleminde kendisinin tv8 de anlatmış olduğu iddia edilen hikayesi dolaşmaktadır.

Unlu basketbolcu Hidayet Turkoglu esiyle birlikte,Eminönün de geziyordu.Once akvaryumculari dolastilar, Kapalicarsi,Nuriosmaniye, Yerebatan Sarnici, Ayasofya, Sultanahmet, Topkapi Sarayi, Gulhane Parki derken,
Yeni Caminin onune kadar geldiler. Orada bagira bagira simit satan bir cocuk vardi.
Basketbolcu birden durakladi...Sonra simitciye yaklasti: - Simit'in kaca koc ?
- 300 bin abi.Citir citir....- Tezgahta kac simit var ?- 70-80 tane var herhalde...
- Hepsini alsam ne tutar ?
- Seksen desek 24 milyon.- Al sana 30 milyon... Farzet ki hepsini aldim...-Sagol abi... sagol...Basketbolcu uc onluk cikartip simitcinin onune birakti…Esi saskindi.Uc bes adim yurumuslerdi ki esine yaklasip fisildadi.- Hidayet sen deli misin ?- Yooo- Peki yemedigimiz simitlerin parasini niye verdin?- Bosver sorma.- Diyelim ki soruyorum. Hem de israrla soruyorum.
- Oyleyse soyleyeyim.- Lutfedersiniz beyefendi.
- Tablanin kenari dikkatini cektimi ?
- Hayir.
- Baksan gorecektin. Tahtaya bir isim kazinmisti.
- Nasil bir isim ?
- Hidayet !
- Yoksa ?- Evet o tezgah, eskiden benimdi.
sezonun ortasına geldiğimiz şu günlerde artık açık olan birşey vardır ki kendisiyle toronto'nun acayip şekilde kan uyuşmazlığı mevcuttur.. calderon'un olmadığı zamanlar daha iyi oynuyor görüşüne bende katılıyorum ancak kafa olarak toronto'da değil.. çaylak sezonundan bu yana en kötü sezonunu yaşıyor.. suratında memnuniyetsizlik o kadar belliki adamın televizyonu kapatası geliyor.. sanırım geçte olsa anladıki yanlış tercih yaptığını artık takas olmak için memnuniyetsizliğini açıkçada gösteriyor.. aslında vince carter ile takası çok manidar olabilir.. keza vince carter geldikten sonra orlando'daki düşüşüde görebiliyoruz..

güzel bir hidayet türkoğlu - toronto raptors analizi:

http://www.konyaliportlan...1/hidayetin-problemi.html

güzel bir vince carter analizi: http://cobansalata.blogsp...1/orlando-vs-babalar.html
simitçi ile hikayesi ilginçmiş.tipik yeşilçam klişesi gibi görünsede aslında ego tatminidir.hikayeyi okurken, helal olsun adama! simitçi çocuğa iyilik yapmış diyecektim ki; parayı, tazelediği hatıralarını mükafatlandırmak veya şu an çok farklı bir konumda olduğu için rabbine şükretmek adına bağışta bulunduğu kabak gibi belli oluyor.
toronto'da günden güne form grafiği düşen oyuncumuz.bu sabahki miami maçında sadece 6 sayı atabilmiştir.1 sene önce all-star seçilme olasılığı bulunan bir oyuncunun bu hale gelmesi de ilginç.
az parayla orlando'da kalsa sanki daha mı iyiydi diye düşündüren basketbolcumuz.
demin biten maçta uzun bir aradan sonra iyi bir performans sergileyip maçı %50 şut yüzdesiyle 26 sayı 11 ribaund ve 2 asist ile bitirmiş olan milli baskettopçumuz.

all-star ı falan da geçtik be hido geçen sene yaptıklarından sonra, sen istikrarlı ol yeter.
Az önce ntvspor'da izlediğim kısa özette görüntüye gelen smacından sonra kenarda oturan takım arkadaşları tarafından''tutmayın küçük enişteyi''
tadınta hafiften takılınan basketbolcu.Seviyoruz.
futbolda sabri sarıoğlu ne ise basketbolda hidayet türkoğlu odur. nba'da oynamayı haketmeyen bir basketbolcudur.
gençliğinde tofaş taraftarı tarafından gargamel hidayet lakabını yemiş nba oyuncusudur.
nbade oynamayı fazlasıyla hakeden basketbolcudur. ancak bu sene ya torontoya alışamamış yada 5 senelik kontratı kapmanın rahatlığıyla oynamaktadır bu sebeple bir performans düşüklüğü olduğu açıktır. kendisine "basketbolun sabrisi" diyenlere ise en güzel cevabı geçen sene nba finaline çıkan orlando magic'i sırtlamış adam olarak yine kendisi vermiştir.
orlando'ya nba finali oynatmış , toronto'yu da giremediği play - off lara büyük ihtimalle sokacak basketbolcu.

toronto'ya doğu konferansında yarı final/ final oynatır mı bilinmez.
Türk'ün gücünü,azmini,kararlılığını gösteren şahsiyet. * *
(bkz: yaran facebook grupları/#7159704)
(#7158685)
sadece nba'de oynayan milli takıma gelince tık olmayan bana kalırsa artis basketbolculardan biri..
bu sabah oynanan knicks-raptors maçında 26 sayı 11 ribaund 2 asist ve 2 top çalma yaparak sezonun en iyi performansını sergilemiştir. ayrıca, son zamanlarda sorumluluk almayan tavrı değişmiş, normalde turnike ile bitireceği pozisyonları smaçla bitirmiştir. en çok bu şekilde oynaması iyi olmuştur. ancak orlando'da kritik topları kullanan hidayet bu maçta o toğları bosh'a teslim etmiştir. bosh ise o topların hiçbirini kullanamamış ve hidayet tam maç gidecek derken biz; 3'lük pozisyonda faul yaptırmış, bosh'un kaçan atışını tiplemiştir. toronto topu hidayet'e vermelidir. yaptığı her smaçta bench oyuncularının destek oluşları çok hoştu. maç sonrasında spikerin "bu performansında etkili olan, eskiye göre değişen nedir?" sorusuna sadece "top" diye cevap vermesi bazı şeyleri açıklıyor olabilir.
bu sabahki knicks-raptors maçından sonra verdiği röportaj efsane olmuştur bile. hatta bana kalırsa insanlık tarifindeki en iyi röportajdı. kısa, öz, etkili ve bolca ayar dolu.*
ahanda link: http://www.youtube.com/watch?v=vYnhnIDuqkI

izleyin, izlettirin dostlarım... seviyoruz seni hido!
ball röportajıyla takım arkadaşları, coachu ve raptors taraftarına sitem etmiştir kanımca. bana topun verin ve güvenin gibi bir ifade vardı yüzünde.