bugün

birçok yabancı ülkede normal sayılır. Hatta günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere yıkanmak bile normaldir.
spor yapan insanlar için olmazsa olmaz bir eylem.
(bkz: kalbi temizlemez)
Normal olandır.
Bu insanlardan biri de benim . Arkadaşlar israf mı ? Evet gerçekten israf ona lafım yok . Ama bunu yapan insanları anlamanız da lazım . Çünkü , bu insanlar 1 gün bile banyo yapmadığı zaman uyuz gibi kaşınmaya başlar ve sinirlenmeye başlarlar direkt . Fizyolojik mi ? Psikolojik mi ? Onun muhakemesini bilim adamları yapsın . Lakin , bu insanlar kendilerini bir şekilde inanılmaz pis hissederler . Ayrıca sağlıklı falan hiç değildir efendim o işi geçiniz . 2 yıl önce sırf şu sebepten dolayı , vücudumun her yerinde yara çıktığını bilirim .
her gün banyo yapmazsam eğer gerçekten rahatsız oluyorum. Havalar soğusada hiç aldırış etmeden banyo yaparım. insan rahatlıyor, ferahlıyor aynı zamanda açılıyor.
günlük banyo yapıyorum. iş gereği terlemiyorum. terleyecek bir durum yok.

ama ben makineden yeni çıkan çamaşırı bile kokuyo hissiyle tekrar makineye atmış birisiyim.
Küçükken kışın haftada bir yapardık pazar günleri şimdi ise alışkanlık ya her gece yapmak zorunluluğu.
Yazın olurda. Zaten biz yaz kış en fazla üç günde bir banyo yapmak zorundayız.
Dikkat çeker.

görsel
her gün spor yapmak ya da bedenen iş yapmanın dışındaki durumlarda hem israftır hem de sağlıklı değildir. cildinizin yağ dengesiyle oynuyorsunuz.
(bkz: ıslandım) anladın mı monşer
Gereksiz bulduğum durum insan üşenir.
Güne mutlu ve zinde başlamanın en güzel yoludur. Su şifadır.
yararından çok zararı olandır.

israf kısmını geçiyorum çünkü insanın vicdanı ile alakalı olan bir durum bu.
cildinizin ve saçınızın kendi ürettiği yağa ihtiyacı var. daha yağlanmadan bunları alıp götürüyorsunuz.
kuru bir cilt, kuru saçlar. sonra abanın nemlendiriciye.
kaldı ki her defasında şampuan, sabun, duş jeli kullanımı var. bunlar masum maddeler değil. ve her gün vücudun buna maruz kalıyor.
terlediğin her gün banyo yapmalısın yoksa kokarsın ve dönüp sana söylemezler bile...
3 gün banyo yapmamak ne demek lan ? Dede nasıl temizlik imandan geliyor o zaman ?
Her gün duj iyidir .
her gün kirlenmekdir.
(bkz: saç yıkamak yerine duş yapmak)
Şuan bile üşeniyorum.
Herkesin yapması gerekendir.

Her gün olmasa bile en azından iki günde bir yapın.

Ormanda yaşamıyorsunuz yani.

Biraz özen gösterin.
ihtiyac degil zaruridir...
saçlarınız için ayriyetten bir ürün kullanmıyorsaniz saçlarınızı kurutur beslenmesini zorlaştırır .
Yazin her gun vucudu yikamak iyidir. Serinletir insani. Ama kisin her gun biraz anlamsiz. Ben kesin hasta olurum oyle bi durumda. Kisin 2 gece uc gun yeterli banyo araligi icin. Bazi insanlarda hem sac cabuk yaglaniyor hemde ayaklarda arti bir koku oluyor ya da cok terliyorlar. Onlar her gun yapabilirler bence. Temizlik imandan gelir.
Son 2 gündür yaptığım ama sürdürülebilir görmediğim eylem.