bugün

insanların hayvanlar vasıtasıyla öğrendiği şeylerdir. başlığın aynısı yani
mesela benim öğrendiğim şey yoğurdun sütten imal edildiği;
olay şu. daha küşüktüm. 10 yaşında filan. bizim yavru köpek vardı adı jack. allah rahmet eylesin iyi köpekti. herneysebunu ben küçük kutu sütler varya onla besliyordum. bi gün buna sütü verdim buda herzaman ki gibi yavaşça gitti masum masum içti. sonrada kartonu kaçırdı oynamak için. benim köpek merdivenin altı var bahçeye giriş merdiveni bizim evin. oraya saklanıyo boya kutuları filan varya. (köpeğin kendi kulubesi vardı bu arada gaddara çıkmasın adımız.) ben bi gün köpekten şüphelendim beyler. aşşıda çok vakit geçiriyo bu ibne. tinermi dönüyo karı kız atıp sikiyomu dedim kendi kendime. sonra merdivenin altına bakmaya gittim. ulan bi baktım köpek sadece uyuyo tiner kutusu yerinde duruyo. sonra orda bi süt paketi var. aldım onu usulca bi baktım yoğurt var içinde. hemde kaymaklı. sonra nasıl olmuş diye merak ettim. şok oldum yoğurt sütten oluyodu. şaşkınlık filan geçirdim baya bi.
yavru şefkati.
onlu yaşlarımdaydım.
annemin köyüne gittik.
dayı oğulları ile ava çıktık.
ben henüz tüfek kullanacak yaşta olmadığım için yabancısı olduğum doğal hayatın gizemi ile afallamış haldeyim.
saatler sonra metrelerce ilerimde bizi farketmemiş yavrusu ile oynayan ve aklınızın alamayacağı şefkat gösterileri yapan bir kurtla karşılaştık.
ben büyülenmiş bir halde donakalmıştım. yaşça hepimizden büyük olan dayı oğlum havaya ateş ederek kaçmalarını sağladı.
neden böyle bir şey yaptığını sorduğumda, sadece silahtan korktuklarını, erkek kurtların çok saldırgan olabildiklerini söylemişti.
yavrusuna gösterdiği şefkati ancak tanışığı olduğum anne sevgisi ile kıyaslayabileceğimden şaşkınlığım daha bir artmıştı.
baba sevgisini babasından değil de bir kurttan gözlemlemiş bir insan evladı olarak, öğretmenimi hayal kırıklığına uğratmamaya çalışan iyi bir öğrenci sayılırım.
sonuçta yavru bir kurt sahibi olmak gerçekten olağanüstü bir duygu!
insanlara, dünya var olduğundan beri öğrenebileceği pek çok hayati şeyi hayvan yaşayış ve davranışlarından öğrenmiştir.
bunlarda bir tanesi de deve den öğrenilendir.

azerbeycan ülkesi illerinden naftalan , ülkenin orta batısında yer alan ve sağlık turizmi merkezi olan bir şehirdir.

naftalan, adını dünya'da sadece naftalan'da bulunan "neft" isimli şifalı bir sıvıdan almış ve neft-alan tabiri zamanla naftalan'a dönüşmüştür. petrolün bir türevi olan koyu renkli ve kıvamlı neft, kemik-kas, sinir, damar hastalıkları, deri hastalıkları ve üroloji hastalıklarının hatta kısırlığın tedavisinde oldukça etkili bir maddedir. yakıt olarak kullanılamamaktadır.

deve ile ticaret yolunda giderken tüccarın bindiği deve yorulmuş, derisi dökülmüş, bitap hale geldiğini gören sahibi deveyi orada bırakarak yoluna devam etmiş, dönüş yolunda deveyi canlanmış ve yara beresi geçmiş görünce, deveyi incelemeye almışlar, devenin biraz ileride çamurumsu bir şeye kendini sürdüğünü ve sonra güneşte yürüdüğünü fark etmişler.

bunu gözlemleyen tüccar o zaman adı bilinmeyen bu hastalığın çözümünü, bir devenin kendi kendini iyileştirmesinden, sedef hastalığının şifasını bulmuş oldu.

o zamandan beri naftalan ülkenin sağlık başkenti olup, dünyanın her tarafından hastalarını ağırlamaktadır.
Angut kuşu:
insanlar boş boş baktıklarında genellikle kızıp angut gibi bakmasana deriz. Ama çoğumuzun bilmediği bir gerçek vardır ki angut dediğimiz hayvan aslında bir kuştur. Ve en büyük özelliği şudur: angut kuşu, eşi öldüğünde onun yanında durup ona bakar hatta yanına başka yırtıcı hayvan gelse dahi eşini yalnız bırakmaz, eşine öyle sadıktır bu hayvan. Keşke hepimiz örnek alabilsek angut kuşunu, keşke hepimiz angut kadar sadık olabilsek eşlerimize.
kümesteki 8-10 tavuğa tek başına kocalık yapan, onlara yeten horozdan öğrenilecek şeyler bunlardan biridir.
Sevgi, koşulsuz bir sevgi ve gerçek bir sadakat. Vicdani boyutları var bir de.
ihtiyacin olandan fazlasini istememek. Net. Sevdigim yemek olsun doydugum halde catlayana kadar yiyorum. Kediler köpekler doydugu anda verdigin yemege pati uzatmiyor.
Bazı insan türevlerinin hayvanlardan öğrenmesi gereken şeylerdir (bkz: sadakat)
sevginin dışında anatomi öğrendim azıcık.
insanlık.
sevgi, sadakat en önemlilerden değil mi hayatta.