bugün

hayat

dün,
hayat çemberinde düzensizce ürpererek
dalgalanan bir zerre olduğumu hayal ettim.
oysa bugün,
kesinlikle biliyorum ki
çember benim
ve hayat
bütünüyle düzenli zerreler halinde
benim içimde
hareket ediyor.
şiir
kelimelerin ifade ettiği bir düşünce değildir.
kanayan bir yaradan
ya da mütebessim bir dudaktan
yükselen ilahidir
şiir.

kelimeler
zamanın zincirleriyle bağlanamazlar.
konuşacağın
ya da yazacağın vakit
sana yaraşan,
bu hakikati
gözünün önünde bulundurmandır.
(bkz: göç edebiyatı)
"kök,şöhreti küçümseyen çiçektir" halil cibran 1883-1931
Allah"ım bana değiştirebileceğim şeyler için güç,
değiştiremeyeceğim şeylere katlanabilmem için sabır
ve ikisini birbirinden ayırabilmem için sağduyu ver *
"sen duyduklarına inanıyorsun,söylenmeyene inan çünkü; insanın sessizliği sözcüklerden daha yakındır gerçeğe" sözlerinin sahibi lübnan'lı şair ve filozof.
Sana baktiginda kadini dinle , konustugunda degil demis ustad. ne guzel soylemis...
yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
anlamlı bir nick seçmiş kişi.
1-0 galip başlamıştır müsabakaya, iyi olan kazansın ...
güzel yazıların ve sözlerin bilge insanıdır.
müslüman olsa bu kadar popüler olur muydu diye sorgulamak gerek.
necib mahfuz, butros gali, edvard said, ömer şerif hepsi aynı popülitenin ürünüdür.
doğuludur.anarşisttir.yüzü hakikate ve tanrıya dönüktür.kendisini aforoz eden kilise,seneler sonra cenazesine ev sahipliği de yapmıştır.şimdiyse içinden kemikleri çalınmış kabri,mar sarkis manastırının bahçesindeki mağaradadır.19 sene büyük bir aşk yaşamıştır mey ziyade hanımefendiyle,ama sesini dahi duymamıştır.yalnız mektuplarla anlatmıştır bu tanrısal aşkı.doğunun anarşist evladıdır cibran,mistikdir,müziğin gücünü bilendir,ruhu her dem lübnan'ın kutsal kadeşe vadisinde gezendir...
"isa ölüyü diriltti,görmeyenin gözlerini açtı,felçliyi ve cüzzamlıyı ayağa kaldırdı;isa yalnızca budalayı iyileştiremedi"
ilhan irem'in de özellikle ilgilendiği bir filozoftur cibran
veda ettiğimiz yazardır.

(bkz: yolun acık ola)
biraz heyecanli bir yazar.
Beraberlik

Sonra Almitra tekrar konustu: 'Peki ya beraberlik? '

Ve o cevap verdi:

'Siz beraber dogdunuz ve hep öyle kalacaksiniz.
Ölümün beyaz kanatlari, sizin günlerinizi
dagittiginda da beraber olacaksiniz.

Siz Tanri'nin sessiz belleginde bile beraber olacaksiniz.

Fakat birlikteliginizde belli bosluklar birakin.

Ve izin verin, cennetlerin rüzgarlari aranizda dans edebilsin...

Birbirinizi sevin; ama sevgi bir bag olmasin,
Daha ziyade, ruhlarinizin sahilleri arasinda
hareket eden bir deniz gibi olsun.

Birbirlerinizin bardaklarini doldurun;
ancak ayni bardaktan içmeyin...
Ekmeklerinizi paylasin; ama
birbirinizinkini yemeyin...

Beraberce sarki söyleyin, dans edin, cosun;
fakat birbirinizin yalnizligina izin verin;
Tipki bir lavtanin tellerinin ayri ayri olup,
yine de ayni müzikle titresmeyi bilmeleri gibi...

Birbirinize kalbinizi verin; ama digerinin saklamasi için degil;
Çünkü yalnizca Hayat'in eli, sizin kalplerinizi kavriyabilir...

Ve yanyana ayakta durun; ama çok yakin degil,
Çünkü bir mabedin ayaklari arasinda mesafe olmalidir;
Ve mese agaciyla, selvi agaci,
birbirinin gölgesi altinda büyüyemez.'

selam olsun sana ressam, şair ve filozof...
"icinde hazzimi barindiran bir acidan yakinmam ne garip!" cibran halil cibran
okumalara doyamadigim, hocalarin hocasidir.
"kalemlerini yureklerimizin kanina batirirlar, sonra da esin ve ilham iddasinda bulunurlar" Cibran Halil Cibran.
(bkz: cibran)
"kadinin kucuk yanlislarini bagislayamayan erkek, onun buyuk erdemlerinden faydalanamaz" cibran halil cibran.
eski doğu alimleri gibi gerçek alim!
"Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır" der halil cibran.
bırak deliliğimle baş başa kalayım:
dostum, göründüğüm gibi değilim. görünş sadece giydiğim bir elbisedir.senin sorgularından beni, benim kayıtsızlığımdan seni koruyan, özenle örülmüş bir elbise... benim içimdeki 'ben', dostum, sessizlik içinde oturur, sonsuzluğa dek kalacak orada, doyulmaz, erişilmez.

ne söylediklerime inenmanı ne de yaptıklarıma güvenmeni isterim; çünküsözlerim senin aklından geçenlerin dile getirilmesinden, yaptıklarımsa umutlarının eylemleştirilmesinden başka bir şey değildir.

'rüzgar doğuya esiyor' dediğin zaman 'evet, doğuya esiyor' derim; çünkü düşüncelerimin rüzgarda değil, deniz üzerinden dolaştığını bilesin istemem. bırak denizimle baş başa kalayım.

senini için gündüz olduğu zaman dostum, benim için gecedir. böyle olsada beni yeşil tepelere değerek oynayan öyle vaktini, vadiden süzülen mor gölgeleri anlatırım; çünkü sen karanlığımın türkülerini duyabilir, nede yıldızlara çarpan kanatlarımı görebilirsin. görmemenden, duymamandan hoşnutum ben. bırak gecemle baş başa kalayım.

sen cennetine yükselirken ben cehennemime inerim. o zaman bile bu ulaşılmaz uçurumun ötesinden seslenirsin 'arkadaşım, yoldaşım'. bende sana seslenirim, 'yoldaşım, arkadaşım'. çünkü cehennemimi görmeni istemem. alevler görüşünü yakacak, duman burnuna dolacaktır. senin gelmeni istemeyecek kadar çok severim cehennemimi. bırak, cehennemimle baş başa kalayım.

sen gerçeği, güzeli, doğruluğu seversin; bende sen hoşnut olasın diye bunları sevmenin yerinde ve iyi olduğunu söylerim;ama içimden senin sevgine gülerim. genede gülüşümü görsün istemem. bırak kahkahalarımla başbaşa kalayım.

dostum, sen iyi, ihtiyatlı, akıllısın; hayır sen eksiksizsin... bende seninle ölçülü ve düşünerek konuşurum. oysa ben deliyim ama gizliyorum deliliğimi. bırak deliliğimle baş başa kalayım.

dostum sen benım dostum değilsin, ama ben bunusana nasıl anlatacağı? benim yplum senin yolun değil, genede birlikte yürüyoruz el ele.

halil cibran
"her erkek iki kadin sever, biri hayalinin urunudur, digeri ise henuz dogmamistir"
cibran halil cibran.