bugün

cahillerle münakaşaya girmeyin, ben yenemedim. der imam gazali.
karşısındakinin anlayamayacağını bildiği için başvurduğu eylemdir.
Tartışma ortamında bulunmak istemiyordur.

Haklıyken haksız duruma düşmeye alışkındır.
tartışılacak kişiyi iyi seçiyordur.

gereksiz enerji harcamayıp konuya odaklanıyordur.
Kişilik yapısından kaynaklanır genelde. Bunun olgun gelişmiş çok üst versiyonunda karşısindaki insana saygısından dolayı susar. Zira her tartışmanın, haklılığını kanıtlarıyla ortaya dökmek ten ziyade kişilikleri rencide etmekten öteye geçmediğini idrak etmiştir. Yalnız burada bir istisna vardır. O da şudur; ölçüyü, yada işin doğrusunu kibar bir dille söylemekten çekinmez. Bu şayet kendi nefsine yönelik değil ve umuma ait bir hak ve hukuka aitse. Yada ilahi hakikate menbi bir ölçü ve kaide ise. O taktirde susamaz. En önemlisi de zulme karşı olanıdır ki, bu her baba yiğidin harcı değildir. Bunu ancak seçilmiş özel insanlar yapabilir.
haklı olduğum dava da susmam fakat karşımdaki kişinin kalitesi de belirler bunu.
tecrübelidir, böyle osuruk konulara ayıracak zamanı yoktur.
Madafakadır.
Daha önce kendimi ifade etmişim ve karşımdakinin beyninin mermer kaplama olduğunu anlamış isem, o tavra yayılıyorum böyle serile serile.

Bitene kadar.
Karşısındaki zeytinyağı gibi üste çıkmakta mahirse en doğrusunu yapan insandır. Hoş her türlü en doğrusunu yapar da başta bahsettiğim gibi bir durum varsa tercih muhakkak bu olmalıdır.
Karşısında ki insana birşeyler anlatıcam diye kendini yormayan insandır.
valla ben elimden bi kaza çıkmasın diye susarım. uzaklaşırım direk.
Ben ve benim gibi anlaşılmayacağını gördüğünde kendini yormayan boşa kürek çekmekten hoşlanmayan öylece bırakıp uzaklaşan ve bu durumu çok da takmayan rahat insandır .
benim. konuşmaya deymeyecek insanlara geri dönüş yapmayı vakit kaybı olarak görüyorum.
Bıkmıştır artık takmıyordur. Rahatlığıylada sinir bozar genelde.
adamdır. vakit kaybı arkadaşların dediği gibi karşısındakiyle uğraşmak sıkıcı birşey onun için.
Önemsemiyordur onu ve fikirlerini.
Aptalla tartışırsanız insanlar tartışan iki aptal görür. Sözünü benimsemiştir, doğru yoldadır.
karşısındaki nin cahil olduğunu anlamıştır.
Karşısında kalabalık bir chpli grup olan kişidir. Laf anlatamazsın ki.
Bosvermis insandir. Bosvermis yapida olmak sinema filmlerinde cool gorunse de gercek hayatta sizi amele ve ezik kilar. Bu insan da amele ve eziktir.

Ek olarak, haksizlik karsisinda susan bizden degildir.
kaliteli insandır. her konuyu gündemine almaz.
görsel
birkaç sebebi olabilir.

ya karşısındaki onun için koca bir hiçtir. ne düşündüğünün , ne hissettiğinin önemi yoktur ya da anlatsada anlayabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyordur. bazen öyle insanlarla muhattap oluyorsunuz ki bildiğiniz nato kafa nato mermer. susayımda gitsin başımdan diyorsunuz. muhtemelen böyle hissettiren biridir.
Karşısındakinin, anlama kapasitesiyle ilgili olan bir susmadır.
Nefes tüketmenin, izah etmek için türlü örneklerle, kanıtlarla, gerçeklerle dakikalarca anlatmanın beyhude olduğunu gören insanların, yaptığı davranıştır.
içses, " ne halin varsa gör, dingil" derken, susma eylemi devam eder.