bugün

tripçinin önde gideni.
başka bir hayvanla ilgilendiğiniz an küsen bir akıllı, sevilen.
çevrede olan biten her şeyle fazla ilgili olan bir cinstir. her şeyle ilgilenmeye çalıştıklarından dikkatleri fazla dağınıktır. tüy dökme problemi diğer cinslere nazaran daha bi fazladır. eğitimi kolaydır ancak zaman zaman kendi tercihleri doğrultusunda iş yapmaktan asla geri kalmazlar. tabii hepsinden önce diğer tüm köpekler gibi tatlı ve hayat parçalarıdır.
adı üzerinde altınımsı tüyleriyle,dost canlısı tavrıyla birçok insansan bile size daha iyi arkadaşlık edebilecek muhteşem bir köpek türüdür.
(bkz: akıllı sarışın)
koca yatakta kıçını dönüp yatacak adam yerine bu kadar akıllı, bu kadar güzel, bu kadar masum bir köpekle sarılıp yatmak süperdir.
fazla tüy döker.
aşırı sempatiktir.
oyun oynamayı sever.
çocuklara yatkındır.
yemek yemeyi sever.
hepsi birbirine benzer.
pek havlamazlar.
evcil bir köpektir.
son 5 yılıma damgasını vurmuştur.
1 dk bile ayrılmak istemezsiniz onun yanından.
gezmeyi sever.
tuvalet eğitimini kısa sürede alır ve uygular.
getir götür işlerinde yeteneklidir. (çakmak terlik sigara paketi vb.)
gözlerine bakınca ağlayasımı getiren köpek cinsi. sanki yeryüzündeki en masum yaratık sensin gibime geliyor. bayılıyorum size sevgili retrieverlar.
hayvanlar alemindeki en masum bakışlara sahip olan köpekcik cinsi.
eğitimi son derece kolay olan, zekiliği ve tahammülü sayesinde en çok beslenen köpekler sıralamasında kendine yer bulan, oyuncu karakteriyle çocukların gözdesi olan köpektir. avcılık konusunda da gelişmiştir. tüy dökme problemi; kaliteli mamaların verilmesi ve düzenli taranması ile en düşük seviyeye indirilebilir. herşeyden önce candır, hayata giren canlar içinde en unutulmazlardandır.
sahip olmayı çok istediğim hayvandır. evimiz müstakil olduğu halde annemin izin vemediği için sahip olamadığım hayvandır.
bir gün uzak memleketlerden arkadaşlarım ziyaretime geldiklerinde aldım bunları gezmeye çıkardım, yürüyoruz, bi cafede oturan genç bir ailenin yanında masum masum oturan bir köpekçik görüyorum "aaaayy sevebilirmiyim" derken zaten hayvancığı bağrıma basmıştım. arkadaşlar yokluğumu 100 metre sonra farketmiş beni aramaya koyulmuşlardı. bi çocuğuda yolda tutsak edip bi 15 dakika köpeği sevdiğimi bilirim. hatta yolun kenarında oturmuş bir grubun yine köpeklerini severken yollarını kaybettiklerini iki saattir yeni taşındıkları evlerini bulamadıklarını anlattılar, bayada uzaklaşmışlar garipler, tarif ettim gençlere sevindiler.
köpeklerde sevildiklerini anlıyorlar aslında size doğru yöneliyorlar sevdirmeye çalışıyorlar kendilerini, hiç tanımadığım birinin sibirya kurdunun durup duruken patilerini üstüme attp beni sev beni sev diye yüzüme baktığını bilirim. sahibi bile şaşırmıştı. seviyorum lan hayvanları insanlardan daha çok hem de.
anlatılmaz yaşanır.
kışın bir şey olmasın diye eve aldığımız biricik paşamızın nedense ne zaman kulubesine götüreceğimiz zaman ateşi çıkıyor ve hastalanıyor. Allah evimizde kalmasını istiyor sanırım.
ırk standartlarından kimsenin haberi olmadığı, beyazdan kızıla kadar renk çeşidi olan, şımarık, ilgi delisi, kıskanç, zekasıyla kendine hayran bırakan, sürekli yemek yemek isteyen, çok hareketli, bekçilik yapanlarına da rastlanan, su kuşları konusunda muhteşem bir avcı olan köpek ırkıdır. * * * * * *

Egzersiz yaptırılması şarttır. Yaptırılmazsa kilo alır ve yaşlanmaya başladıklarında ilk oluşabilecek hastalıklarından biri eklem rahatsızlıklarıdır.
maalesef ülkemizde chow chow'un apartman hayatına uygunluğunu düşünenler var.
sevgili apartmanımızda iki adet olan cinstir. gecenin bir vaktinde havlama sesleriyle uykumun içine etmiş olsalar bile çok sevdiğimden kızamamaktayımdır kendilerine. sonuçta konuşamayıp dertlerini başka şekilde anlatamıyorlardır. birde emili'nin sabah sabah üzerime atlamasından çok hoşlanmasam da kızmıyorum, seni seviyorum.
5 yıldır baktığım jeki isimli köpüğümün ırk adıdır. köpeğe evde bakacaksanız eğer tavsiye ederim. evde küçük çocuk varsa çok tavsiye ederim. bazıları bekçilik yapmaz filan demiş. valla benim evime benim yada jeki nin tanımadığı birinin girme ihtimali yok. ölümüne saldırır. kedilerle arası inanılmaz derecede iyidir. oyun bile oynuyor. bebe kedilerin karnını filan yalıyor ( bilenler bilir bebe kediler tuvaletini yapamaz, karınlarının okşanması lazım.)

sorunları : çok obur. her şeyi yiyor. tavuk ve kümes hayvanların alerjisi var. özel mama lazım yoksa her yeri yara oluyor. denize ve suya çok düşkün bu sorun değil miş gibi gözükse de benim gibi deniz kenarında yaşıyorsanız her an elinizden kurtulup denize atlayabilir.
kızılay bedavaya dağıtıyor kendilerini. köpek mi lan bu? kedi gibi. bir boka benzediği yok.
Yarım şişe içirince fena olan köpek türü. Acayip oluyo lan
kopekler icinde en sakin, uysal, sahibine bagimli, neredeyse hic havlamayan humanist bir kopektir bu. sanki sinirlerini almislar hayvanin.
akıllı bir av köpeği (kara).

deniz avında yardımcı olarak kullanılan ve sıklıkla birbirine karıştırılan bir diğer ırk için (bkz: labrador retriever)

hani akıllı diyoruz ya hep, gelin bu kavramı biraz açalım. burada "akıllı" ile anlatılmak istenen, eğitime yatkın olması. tabi "eğitim" kavramı da düşündüğünüzden biraz daha karışık oluyor çoğu kez. şöyle bir örnekle kısaca açıklamaya çalışayım, benim köpeğimin (golden değil) ilk öğrendiği komut hadi gidelim olmuştu, evet öğretmek için hiçbir çaba göstermediğim halde. anlayacağınız üzere, sizin bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığınız/yapacağınız her şey köpeğin "eğitiminin" bir parçası.

diğer taraftan, çok enerjik bir köpek. bunun avantajları ve dezavantajları olduğu gibi, özellikle şehir hayatında (apartmanda bakılan, okul/iş/trafik vb. stresler) çoğu zaman dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. sizin okul/iş vb. yerden günün stresiyle döndüğünüzde genellikle düşündüğünüz o'nunla 5-10 dk ilgilenip sonra izleyeceğiniz filmi seçmek olurken, o'nun düşündüğü muhtemelen sizle gezmek, oyun oynamak vb. olacaktır. unutulmaması gereken bir başka nokta, insanların aksine köpeklerin her gün belli bir mesafeyi (en azından) yürümesi ve enerjisini boşaltması gerektiğidir ki, bu da golden larda diğer ırklara oranla epey yüksektir. kabaca, günlük 10-15 dakikalık yürüyüşler golden için belki belli bir yaştan sonra sosyal açıdan yeterli olabilse de, fiziksel açıdan yeterli olmamaktadır. evet, günlük!

karşılaştığım golden ların çoğu eğitimsiz. vahşi doğada, avlarımızı getirmesi üzerine olan eğitimden bahsetmiyorum tabi. basit ama basit olduğu kadar da hayatı iki taraf için de kolaylaştıracak komutlar yeterli (son hız üzerinize gelen 40+ kiloluk bir hayvanın size çarparak durması takdir edersiniz ki çok hoş değil).
ama daha kötüsü, sahiplerinin neredeyse tamamı eğitimsiz. ve köpek sahipleri, köpeklerinin eğitimli olması gerektiğini düşünseler de, kendilerini eğitmeleri gerektiği pek akıllarına gelmiyor.

sadece golden değil, tüm ırk köpek sahiplerine naçizane tavsiye edebileceğim isimler Tamer Dodurka ve Cesar Millan. köpek psikolojisi üzerine kitapları okunmalı, videoları izlenmeli. köpek psikolojisi, yani bunlar köpeği değil sizi eğitmek üzerine.

genel olarak karamsar olan bu entryi bitirmeden; zaman, sabır ve eğitim ile neler yapabileceğinizi (evet birlikte) gösteren 2 müthiş videoyu paylaşmak buzları eritir diye düşünüyorum.

http://www.coolestone.com...4/Golden-Retriever-Dance/
http://www.youtube.com/watch?v=WurVaVEoB70
dünyanın en tatlı köpeği. dosttur dost.
kakasını olmadık yere yaptığında size temizlemeniz için ıslak mendil getirebilecek kadar akıllı köpektir. el ayak kemirmeyi, çorap taşımayı çok sever. en sevdiği oyun yuvarlanan bir topun peşinden koşup size getirmektir. normalde yerinde asla durmayan bir ırk olmasına rağmen siz hasta olduğunuzda başucunuzdan mama için bile ayrılmayacak kadar sadıktır. ve en önemlisi bakışları sizin için dünyalara bedeldir.
köpek cinslerinden en şekeridir denilebilir.
gayet hoş tatlı köpektir ama orta malı oldu valla. Herkeste var. Üstelik o hayvanı apartman dairesinde besleyip hem hayvana hem kendisine eziyet ettiren o kadar çok insan var ki...
sarışınlar...güzeller ama herkesin bakabileceği bir ırk değiller... tüyleri için bakım gerekir. şımarık oldukları için eğitimleri için özen gerekir. hareketli olduklarından enerjilerini atmaları için antreman gerekir. alerjik olduklarından yediklerine dikkat etmek gerekir. obur olduklarından mamanın ölçüsüne dikkat etmek gerekir. obez olmasın.

golden retrieverların en garibi benim köpeğim galiba. bekçilikte yapıyor, beni de koruyor, hiç öyle yılışık ta değil. biri sevince kafasını çeviriyor, hemen gitmek istiyor. gerçi evin içinde aynı insanın tepesine çıkabilir ama dışarıda taviz yok. hırlar da havlar da saldırır da. köpek köpektir nihayetinde.

ayrıca her gördüğünüz uzun tüylü sarışın köpek golden retriever değildir. bu ırkın çene yapısından, patisinin duruşuna kadar ölçüsü vardır. tüylerinin renk dağılımlarının bile standartı vardır.

apartman dairesinde beslemek cidden hayvan açısından sıkıntılıdır. bol bol koşmaları ve yüzmeleri gerekir bu hayvanların. su kuşu avcısı olduklarından suya ve kuşlara pek düşkündürler. ne kadar avcı olarak yetiştirmeseniz de içgüdüsel olarak avlamaya çalışırlar ve bazen son anda kuşun hayatını kurtarabilirsiniz.
sarışın, uzun tüylü ve iri cüsseli bir kedidir. vallahi kedidir. köpek eve giren hırsızla oyun oynar mı kardeşim.