bugün

friedrich wilhelm nietzsche' ye göre kanla yazılandır.
' en iyi gerçek kanla yazılandır. ' *
kime göre neye göre
gozlerine bakınca gordugun sey. hissettigin, ne fazlası ne eksigi.
(bkz: sanrı)
kelimelere hükmedildiği gibi hükmedilemez gerçeğe.
çok ağır ve çok keskindir.
"varolanı kabullenmek"
yapılabiliyorsa, yapılsın; ve varlık'a karışılsın.

tek yol bu.
tek gerçek, gerçeği arayan insanın beyhude takibidir. *
Gerçek, bir terazi gibidir. insan bununla bütün dayandığı şeylerin ciddiyetini, başından geçenleri ve neler kaybettiğini ölçebilir... *
Yalansız herşey gerçektir.Tabi şu durumda yalan entriysine de bir şeyler yazmak farz oldu.Aslında işin felsefesine girip,yalan,gerçek,doğru,yanlış,yok,yaşadığımız her şey bizim kavramlaştırdığımız duygularımız,diye yazmak var.Hatta yazdım bile.Fakat derinlerde boğulma modunda değilim.Gerçek,bedenimiz..Gerçek,hayatımız(koca bir yalan üzerine kurulu değilse tabi),gerçek,madde..
eninde sonunda ortaya çıkan, saklanamayan, tecelli eden...
"gerçek inanmayı bıraktığınızda yok olmayan şeydir!" *
"Gerçek;yolu da,sınırları da,koşulları da olmayan bir ülkedir.Gerçeğe götüren hiçbir yol,hiçbir din,hiçbir mezhep yoktur.Benim düşüncem budur ve bunda ısrarlıyım.Gerçek bazen insana kendiliğinden gelir.Gerçek örgütlenemez ve örgütlenmemelidir de.Sizler on sekiz yıldan beri dünyayı kurtaracak,sizin yüreklerinizi şenlendirecek,sizi de tutsaklıktan kurtaracak bir öğretmen bekliyordunuz.Bunun için örgütlendiniz.Böyle bir inanç sizin yaşamınızdaki yararsız şeyleri silip götürdü mü?Sizi daha ergin ve daha özgür kıldı mı?Şimdi başka bir örgüt kurup,bir başkasının gelip sizi kurtarmasını bekleyebilirsiniz.Kendinizi içine kapatmak için yeni kafesler örmeniz beni ilgilendirmez.Benim tek istediğim insanların mutlak ve koşulsuz bir özgürlüğe ulaşmalarına yardımcı olmaktır..." tanimi boyledir krishnamurtiye gore.
(bkz: hakikat)
(bkz: kadın doganın erkek evrimin devamıdır)
insan neye inanırsa o gerçektir.
yalan olmayan.
Ete kemiğe büründüm,
Yunus gibi göründüm. *
Bir tokat türü...Öyle bir çarpar ki insanın yüzüne,nerden geldiğini anlayamazsın...
fyodor mihailovic dostoyevski'nin tanımı ile "gerçek kusursuz bir hastalıktır."
bir erkek ismi olarak kullanılmaktadır aynı zamanda.
gerçek; inanmayı bıraktığında çekip gitmeyendir.
gercek; ickisiz anlarda ortaya cikan bir yanilsamadir.
"Duyularımız bize asla gerçeği gösteremez, ancak edindikleri algıyı yansıtırlar. Gerçek, duyularımızın çok ötesinde bir şey olmalı." Democritus
kimi zaman duyunca fazlasıyla can sıkan.
acube maskelerin kaldırılmasıyla ortaya çıkar.
gercek; yalnız oldugunu yalnız kaldıgını dusunmek degil, etrafında onca insan varken aslında kimse olmadıgını farketmektir,
gercek; kurdugun hayaller tarafından kovalanandır senin icindedir gormek istedigin yerdedir.
" Uzun süre tanrının gerçek olduğuna inandım ; ama artık gerçeğin tanrı olduğuna inanıyorum." Gandhi