bugün

malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz günlerde alkollü içeceklerin fiyatında ciddi bir vergi artışı söz konusu olmuştur. ve ülkemizin, içinde bulunduğu durumda bu vergilere olan ihtiyaç alenidir. dünyada armatör de bol, gemi de nihayetinde. peki benim aklıma takılan bir sorudur ve hemen sorarım. hani "sofu, haram yemez" derler ya halk arasında... bizimki de o misal işte. sayın başbakanım ve kurmayları; kazançlarını, diğer emsalleri gibi halktan toplanan vergilerle hazineye giren paradan sağlamıyorlar mı? sanırım evet. peki bu içkiden alınan vergi, ayrı bir yerde mi tutuluyor? sanmıyorum. o halde bak kafam karıştı şimdi benim bu içkiden gelen ekstra kazanç, bu durumda haram olmuyor. olsaydı eğer ki başbakanımız gibi "elhamdülillah, dört dörtlük müslüman" olan bir adamın kursağından geçmezdi bu paracıklar. ve dolayısı ile kendisini, kanaat önderi olarak gören kurmaylarının da... o halde bu kazanım, haram olmaktan çıkıyor.

o halde ben gönüllü olarak içtiğim her bira için 3,50tl yerine 4tl verdiğimi varsayarak biriken para ile hacca gitmek isteyip de ekonomik sıkıntıları sebebiyle bu ibadetini yerine getiremeyen bir insana az-buçuk ve elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. dışarıda içtiğimde de 7,5tl yerine 8tl verdim sayarak 50 kuruşu arttırabilirim pekala.

bu konuda, her daim olduğu gibi başıma buyruk bir şekilde fikrimi sunuyor ve şahsıma ulaşabilecek tüm alkolik, hayırsever kardeşlerimin yardımlarını bekliyorum. hiç değilse ekstradan vereceğimiz paranın nereye gideceğini biliriz. hayra gittiğini biliriz. koduğumun balkanlarında bile(küçümsediğimden değil. sadece üretim kapasitesi ve tesisleri türkiye'nin, yüzde bilmemkaçı kadar olduğundan.) 50lik bardağına 1 euro, bakkaldan aldığınız şişesine 0,50 euro(50 sent işte amınakoyim) verdiğiniz efes pilsen'e, bakkaldan alırken 3,5tl; barda içince yaklaşık bir 7 lira vermek saçma geliyor.

ota, kubara dönüyor gençlik bizim buralarda. ki son haddinde "3 bira içeceğime, aynı paraya karbonatlı kokoya takılırım." diyenler bile varmış mahalle bakalına gelip de.

neyse işte benim teklifim budur aga. hiç değilse kendimi ayak üstü sikiliyor gibi değil de bir hayır işi işlemiş gibi hissederim.*

edit: bir de slogan lazım dimi?

(bkz: alkolik bereket engellenemez)
hala katılımcıları bekleyen harekettir.*