bugün

fm scout genie'siz ve fm real time editorsuz oynayınca bok gibi olan oyun.

ama gel gelelim ikisini de parayla veriyor yavşaklar bir zamanlar free idi. tez zamanda yeni rakip yazılımcılar çıkması gerek yoksa milleti söğüşleyecekler, bu basit ama gerekli programlar için.
oyunu steam üzerinden paylaşıp indirmeme yardımcı olacak dostlar aranıyor, hesabınıza para da göderirim, maksat paylaşalım hem ortak olalım hemde oyunu ucuza getirelim lan, valla güvenilir biriyimdir.
(bkz: hadi bekliyorum)
malum ortamlara düşüp düşmediği merak edilen oyun.
Çeşitli sorunlar bulunan oyun. Beyler sizden yardım talep ediyorum. Maç kondisyonu eksik olan oyuncularımı 20 yaş altı için seçilebilir yapmama rağmen oynamıyorlar. Bu aslında büyük bir sorun çünkü maç kondisyonu olmayan adam kolay sakatlanır, kötü oynar. Bu hata sizde de var mı? Çözümü nedir bilen varsa özelden yazarsa çok mutlu olurum.
Edit: sorun çözüldü millet teşekkür ederim. Özellikle yardımcı olmaya çalışan redlog ve uzmanovaya ayrıca teşekkür ediyorum. Merak edenler için sorunun kaynağında italya 20 yaş altında 20 yaş üstü oynatamama kuralı varmış. Yani seri a da bir takım çalıştırıyorsanız eğer 20 yaş üstü oyuncularınızı maç kondisyonu kazanmaları için paf takıma gönderemiyorsunuz.
öncelikle football manager 2014 oynamış olan ve şuan bu oyunu oynayan dostlara sormak istediğim bir kaç soru var;

şimdi geçen sene ki oyunda bu talimat sikkoluğu yüzünden oyundan gram zevk alamıyordum açıkçası 4-4-2 dışında hiç bir taktikle oynayamıyordum adana demirspor'dan tottenham'a kadar denedim 4-5-1 oynadığım zaman bir maçta 7 gol yediğimi biliyorum * tamam kabul ediyorum çok iyi olmayabilirim bu oyunda, özellikle geçen sene herkesin yakındığı bu gol yeme sorunu taktik sorunu bu sene ne düzeyde? geçen sene bu sorunlar bana save bile sildirmişti (aslında sorun demeyim de işte zorluk yahu)

oyunu ilk defa parasını verip orijinal almayı düşünüyorum bu 1-2 gün içerisinde genel bi bilgi verebilirseniz çok sevinirim *
bugün aldığım, içinde çıkan dvd'yi bilgisayara yerleştiğimde hiç bir şey olmayan oyun. bekliyorum 10 dakikadır tık yok, ne yapacaz ki? mesaj kutumu yaksanız sevineceğim.
Almak istediğim ama 80 liralık fiyatıyla (kutulu hali 72 lira) biraz tırstıran oyun.
Katılmıyorum. Basit oynamak isteyen klasik modda oynayabilir. Ayrica bu arayuz kullaniliyordu daha önce ve alişınca gayet guzel.
yahu ben bu oyunu her gün oynayan adamdım. bunu aldım ve artık hiçbir şeyin değiştirilmediğini görüp kendimi enayi gibi hissettiğim için oynamıyorum. oynamak aklıma gelmiyor. kendime mi kızayım, oyunu yapanların bizi aptal yerine koymasından dolayı sinirleneyim mi, yoksa "ne yenilik yapacaktık yapraam" diyecek yetkilileri mi hayal edeyim bilmiyorum. hakikaten nasıl bir yenilik beklenebilir ki? ben bu oyunun hala gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. oyuncuların talimatları anlayıp ona göre oynadıklarını da düşünmüyorum. kendi evimde ıvır zıvır bir takımdan 5 yemeyeceğimi de biliyorum. antrenmanların da çok bir numarasının olduğuna inanmıyorum. ben toptan bu oyuna inanmıyorum galiba. championship 01-02'den beri oynadığım tüm serinin galiba artık sonuna geldim. bir sonraki seneden itibaren, çok büyük bir farklılık yapıldığını görmediğim sürece, oyuna sahip olmayı düşünmüyorum.

ya ben büyüdüm, ya onlar "küçük" kaldı.
anlatılana göre, her yönüyle en iyi menajerlik oyunu.
not:alan var mı veya oynayan, yazan öyle bir yazmış ki, oyunun üreticisi olsa bu kadar reklam yapılmaz:)

göztepemle başladığım oyundur. ilk izlenimlerime göre görsellik açısından şimdiye kadarki en iyi fm oyunu. ancak oyun içinde o kadar çok sacmalık olmaya başladı ki. durduk yere kalecinin elinden top kaçırması mı dersin, en iyi forvetin boş kaleye goller kaçırması mı dersin, 6-4 8-0 lık skorlar mı dersin. yine de zevkli ve tavsiye edilesi oyun.
futbol menajerlik oyunudur.

manager 2015 filan bilmem ama cm 01-02 efsanesinden sonra hiç bir menajerlik oyunu sarmamıştır. Hala açar bir iki maç yaparım cm 01-02 de. BU yeni nesillerde utanmasalar futbolcun iktidarsız evinde sıkıntılar var bir yardımcı ol şıkkı filan koyacaklar. En son fm 2014'e 4 maç dayanabilmiştim.
Acaba yine saçma sapan fikstür hatası var mıdır dediğim oyun. Fm 14'te 3 gün üst üste maç yaptığımı bilirim o yüzden şampiyonlar ligine gitmek istemiyordum lan ya da Türkiye Kupası gibi şeylerden hemen elenmek istiyordum ki fikstür rahat olsun var mıdır böle bir sorun oyunda oynayanlar bilgilendirirse çok mutlu olurum
gol atma konusunda sıkıntı yaşanmayan oyun. ilk kontrol, bitiricilik, önsezi ve sürat konusunda iyi forvetleriniz varsa gol kaydetme sıkıntısı yaşamıyorsunuz. ancak savunma konusunda aynı şeyleri söylemek mümkün değil. ne kadar taktik kasıp savunma ağırlıklı oynasanız da gol yemeden maç bitirmeniz sürpriz gözüküyor.
genoa ile ac milan" a 3 gol atıp onlardan 5 gol yedim, bir başka maçta da 7-3 kaybettim. bunlar da oyundan soğutan olaylar oluyor ve bir süre boyunca dokunmuyorsunuz.

not: ayrıca " x takımıyla harikalar yarattım, gol rekoru kırdım " diyenlere de inanmakta zorluk çekiyorum. ben bayağı saç yoldum çünkü.
15.2 güncellemesi gelmiştir ve galiba büyük problem olan kaleciden dönen her topun gol olması sorununu çözmüşler gibi gözüküyo şimdilik.
15.2 güncellemesiyle sık rastlanmaya başlanan 5-3, 7-4 gibi efsanevi skorların azalması ve takım savunmasının iyileşmiş olması dilenen oyun.
fm 2012 den sonra sanırım kendisine terfi ettiğim oyun. zira 2013 ve 2014 ü beğenmemiştim ama 2015 e kanım ısındı. bilmiyorum belki cm tarzındaki sol frame yüzündendir.

ama 2d maç motoru felaket. (ben 2d klasik oynuyom 3. boyuta ısınamadım fm de.) o iğrenç 2d maç motorunu güncellemeyle düzeltirler umarım.
her zaman olduğu gibi adana demirspor'umuzu alıp başladığım oyun.

her takım için farklı stratejilerim olmuştur ama genelde football manager kariyerlerimde adana demirspor'u aldığım anda elde kadro'ya çok acil ihtiyaç olmadıkça takviye yapmayıp ilk seneyi öyle devam ederim. bu sefer ilk sezonun başında biraz hareketli geçti transfer sezonu, çok acil ön libero ve oyun kurucu eksiği olduğu için öncelikle takımda ihtiyaç duymadığım özgürcan özcan, mesut saray ve tolga özden gibi isimleri toplam 190 bin euro gibi bir fiyata sattım. play off hedefleyen yönetimimiz bana 130 bin euro transfer bütçesi vermişti satışlardan gelen parayla birlikte oyun kurucu pozisyonuna 180 bin euro'ya kayserispor'dan yener arıca'yı transfer ettim ön libero pozisyonu için ise boşta olan ve boşta olmasına bayağı bir şaşırdığım orhan gülleyi aldım hemen.

bu arada oyunda şuan 2. sezona başlayacağım için bu ayrıntıların capsini alamadım maalesef *

4-3-3 dos taktiği kontrollü ve akıcı bir mentalite ile lige başladık. öncelikle şöyle bir ayrıntı vereceğim gerçekte adana demirspor içeriğini nasıl araştırmışlar bilmem ama şuan başkan gözüken selahaddin aydoğdu baya bir zengin gözüküyor sezon boyunca bir çok sefer takıma yüklü para girdisi yaptı ve maddi olarak hemen hemen her isteğimi karşıladı. her neyse devre arasına kadar iyi bir şekilde gitti 11 galibiyet 3 beraberlik 3 mağlubiyet ile 17 maç sonunda 2. sıradaydık, türkiye kupasından erken elendik zaten pek önemsemiyordum lig için. devre arasında yönetim toplantısıyla takımın hedefini play off'tan şampiyonluğa çektik biraz da benim nazımla yönetim 550 bin euro'luk bir bütçe verdi bunun bir kısmını sadece sol açıkta oynayan beykan şimşek'in bonservisini almak için kullandım. sezon sonunda osmanlıspor ile büyük bir çekişme içerisine girdik ve sonunda 2. olarak süper lige yükselmeyi başardık. 1. samsunspor oldu play offtan gelen takım ise maalesef adanaspor. * hucüm yönünde en etkili isimler mulenga, hurşut meriç ve yener arıca oldu. savunmada ise attamah, orhan gülle ve fazlı kocabaş çok maçı kurtardı diyebilirim.

çok fazla transfer piyasası içinde olmayı sevmiyorum ama elimde olan kadro iyi olmasına rağmen çok yaşlıydı misal mulenga 19 maçta 15 gol atmasına rağmen 30 maç göremedi sakatlıklardan 31 yaşına geldi sonuçta, hurşut meriç 32, ali tandoğan 37, serdar kulbilge 34, alaattin tosun, hakan söyler vs hep 30 yaş üstüne geldiği için takımdan ayrılmaları gerekti genel olarak süper lig'e çıktığımda bol alternatifli bir kadro kurmak amaçlı şöyle bir transfer tablosu ortaya çıktı; (tabi bu arada başkanın mali durumundan bahsetmiştim süper lige çıktığımızda hedef orta sıralar olunca 6 milyon euroluk bir bütçe verdi) görsel yapılan transferler arasında en büyük beklentim 20 yaşındaki camara isteyen profilini yollayabilirim * hazırlıklardan sonra ilk maçımızı başakşehir ile oynayacağız tahmini ilk 11'im şöyle olacak sezon boyunca görsel

devamı gelecek. *
arsenalle oynadığım oyunda şöyle efsanevi bir maç yaptım yeminlen ben bile nasıl kazandığımı anlamadım.

http://www.youtube.com/watch?v=7OahmkPYzSQ

oyun video yu 360p upload etti aq.
Çok yakın bir arkadaşımla online olarak oynadığım oyundur.
Oyuna ilk başladığımızda arkadaşım destansı kadrosu olan Chelsea'yi ben ise yaralı, darbeli, harap ve bitap durumdaki Man. Utd'yi aldım.
Sezona başlarken chelsea kadrosunu Gareth Bale, Sergio Ramos, Sami Khedira, Dani Carvajal, Paul Pogba, Javi Martinez, David Alaba, Andriy Yarmolenko ve Juan cuadrado gibi yıldız isimlerle güçlendiriyordu. Tabi bunları yaparken ligde atılan 50 golden sonra verilecek yüzlerce milyon euro gibi oyun saçmalığı olan bir yolu kullanıyordu.
David Moyes'in bıraktığı berbat takıma Van Gaal'in saçma ötesi transferleri de eklenince tam bir enkaz devralarak yola başlayan ben ise kadromu Neymar, Giorgio Chiellini, Buffon, Koke, Lucas Romero ve David Bradley ile güçlendiriyordum. Bunları yapmak için takımdan De Gea, Valencia, Smalling gibi isimleri göndermem gerekiyordu tabiki de.
ilk sezonda beklenen gerçekleşti ve 500 milyon euro harcayan Chelsea şampiyon oluyordu. ismi büyük olan fakat oyunda küçük işler yapan futbolcularla(ander herrera, adnan januzaj, ashley young, michael carrick, rooney) dolu kadrom ve ben ise ligi ikinci sırada bitiriyor, capital one cup ve fa cup şampiyonu oluyordum. Bu arada dünyanın parasını harcayıp her mevkiye iki alternatif üreten Chelsea şampiyonlar ligini kazanmaktan çok uzaktı. Haa bu arada alternatif dediysem alternatiflerden biri 2014 dünya kupasının yıldızlarından juan cuadrado..
Zaman su gibi akıp gidiyordu artık ikinci sezon vaktiydi ve benim için artık başarısızlığın ardına saklanacak bir gerekçe yoktu. Takımı benden önce batıran bir david moyes veya benden önce gelip boşa milyon eurolar harcayan bir van gaal yoktu. artık ikinci sezonumdaydım ve tüm planlamayı yapan bendim. Bunun bilincinde olarak takımıma sağlam takviyeler yapmalıydım. Öncelikle kalede emektar yıldız Buffon'a güvendim ve kaleyi gelecek sezonda da ona devrettim. Defans hattımda yedek oyuncular dışında bir değişikliğe gitmedim. Sağ açık olarak kullandığım Di Maria'ya rakip olması amaçlı Hulk'u transfer ettim. Mata'yı satarak Marek Hamsik'le daha dirençli bir orta sahaya sahip oldum ve kiralaması biten falcao'nun yanında rooney persie ikilisini de gönderdim forvet hattımı lewandowski ile güçlendirdim. Ama henüz hiçbir şey bitmemişti. van gaal döneminin saçmalıkları olan blind, rojo, herrera gibi futbolculardan iyi para kazanmıştım; persie rooney gibi oyuncuların gidişi ise maaş bütçemi bir hayli yükseltmişti ve o tarihi an gelmişti. Chelsea'ye minimum serbest kalma maddesini pazarlıksız şart koşan pogba(ki kendisi oyunun açık ara en iyi merkez orta sahasıdır) artık Manchester şehrinin kırmızı tarafında ikamet etmekteydi.
En büyük rakibim Chelsea ise pogba'nın gidişiyle bitap durumdaydı. Vidal, james rodriguez, toni kroos, marcelo, falcao, rooney, pique, papadoupoulos gibi 'mütevazi' oyuncularla pogba'nın gidişinin etkisini en aza indirmeye çalıştılar durdular..
Sezon sonunda sürpriz bir şekilde Liverpool şampiyon oluyor ben ise Fa cup, Capital one cup ve geçen sezon katılamadığım şampiyonlar ligi şampiyonu oluyordum. Yarı finalde elediğim Chelsea ise son iki sezonda transfere 1 milyar euro harcamış olan arkadaşımın takımıydı.
Kariyerimizin ilk iki senesinin özeti çok uzun olduğundan geriye kalan altı sezonu kısaca özetlemek gerekirse; benim takımım olan Man Utd. ve arkadaşımın takımı olan Chelsea dünyanın en büyük iki kulübü durumunda. Hemen hemen her sezon tüm kulvarlarda birbirimizle karşılaşıyoruz ve bu genelde final veya yarı final oluyor. Geriye kalan altı sezondaki kupa dağılımı ise oldukça dramatikti. bu süreçte ben 4 şampiyonluk, 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 2 avrupa süper kupası , 3 dünya kulüpler şampiyonası şampiyonluğu, 5 community shield ve birkaç capital one cup şampiyonluğu kazanıyordum.
Chelsea ise 2 şampiyonlar ligi, 2 premier lig, 1 avrupa süper kupası, 1 capital one cup, 1 community shield ve 2 dünya kulüpler şampiyonası şampiyonluğu kazanıyordu.
Geçen zamanlarda ezeli rekabet sekteye uğruyordu ve Chelsea 3 sene üst üste herhangi bir kupa kazanamıyordu. Aramızdaki maçların mutlak favorisi konumuna gelmiş durumdaydım ve formsuz halimle bile üçleyip gönderiyordum chelsea'yi. en fazla gol attığım maç olarak 7-2'lik eşsiz zaferim gösterilebilirdi. 6 attığım bir veya iki maç mevcutken 5 attığım maçları artık ben sayamıyordum. Şaka bir yana sevgili sözlük okurları rekabetimiz bu skorlara rağmen tüm hızıyla devam ediyor ve edeceğe de benziyor. Yazıma ek olarak çok uzun yıllar ilerleyip oyun başında 18-19 yaşındaki oyuncuların olgunlaştığı dönemleri gören biri olarak sizlere birkaç oyuncu tavsiyesinde bulunacağım.
1)Lucas Romero-oyunun açık ara en iyi defansif orta saha oyuncusu oluyor.
2)Ruben Neves-oyunun Lucas Romero'dan sonra açık ara en iyi defansif orta sahası olma potansiyeline sahip. kendisini porto'nun b takımında bulabilirsinz.
3)Eder Alvarez Balanta-kendisi bir klişedir bilirsiniz.
4)Domenico Berardi-Bu adam bir harika dostum! Şiddetle öneriyorum.
5)Pierre Emile Hojbjerg-danimarka disiplinine brezilya'nın futbol zekası ve kıvraklığını eklediğinizi düşünün.
6)Saul-Atletico Madrid'in dünya futboluna sunacağı bir yıldız kendisi. özellikleri efsanevi değil ama tam bir joker.
7)Kevin Volland-O bir Alman!
8)Bilal ould-chickh-iyi işlenirse çok şeyler beklenebilir.
9)Ryan Gauld-bir oyuncu düşünün ki bir sezon ronaldo kadar iyi bir diğer sezon ise saç baş yoldurmaya ideal. Sporting altyapısı çıkışlı olması ve bu istikrarsızlığı bizlere nani'yi hatırlatmıyor değil.
Son olarak da parası olan kaçırmasın alsın dediğim oldukça pahalı ve genç sayılabilecek, sizi dünyanın en büyük takımı yapabilecek oyuncular ise kesinlikle Pogba, Neymar, Phil Jones, Luke Shaw, Ter Stegen.

Edit:imla
15.2 güncellemesiyle save süresi çok kısalmıştı ancak yeni gelen 15.2.1 güncellemesiyle bu süre yine uzadı.tekrar el atıver miles abi.

edit: unutmadan yeni bir kariyere başladığınızda martin ödegaardı alın.en başta 1.5 milyon euro ya alınabiliyo ve mükemmel futbolcu oluyo.benim kariyerimde şuan 18 yaşında ve takımı taşıyo resmen.
(bkz: football manager 2015/#26036960)

adana demirspor ile 2. sezonun ortasındaydım takım beklenilenden fazla iyi gitti ilk devreyi 11 galibiyet 4 beraberlik 2 mağlubiyet ile bursaspor'un arkasında 2. sırada bitirdim. ama nedendir bilinmez sanırım yabancı sınırlaması var diye oyun sıkmaya başladı sikko türk oyuncuların tribini çek dur, insan bir de kara kara düşünüyor aman aman mali bir durum yok yarın öbür gün avrupa'ya gitsek napacağız 5 yabancı ile? sikerler dedim sildim save dosyasını * bakalım gözüm leeds united'a kayıyor şu sıralar oradan bir başlangıç yapıp takımı eski günlerine getirmeye çalışabilirim *
fm 2012'den sonra piyasaya sürülen saçmalık serisinin 3. oyunu.
steam'de 53,60 tl olan oyundur an itibariyle.
tek bir sorun haricinde tüm sorunlara çözüm bulunabilen oyun. o sorun da oyuncunun '' ilk 11' de oynamak istiyorum '' ya da '' x takımına gitmek istiyorum '' biçimindeki açıklamasının sonrasında oyuncunun / takımın gösterdiği tepki.
eğer görüşürseniz ve oyuncuyu oynatmayı düşünmüyorsanız, bunu da dile getiriyorsanız oyuncunun gitmek istemesi kaçınılmaz, bunu diğer oyuncular da izliyor ve kadro derinliği kayboluyor.
eğer görüşmek istemezseniz bu sefer en az 3 kişilik bir oyuncu grubu gelip size neden görüşmediğinizi soruyor ve bir anda takımdaki her oyuncunun morali bozulabiliyor.
net bir çözümü olmayan tek sıkıntı da bu şimdilik. 3-0 geride olduğunuz maçı 3-3' e getirebiliyor, kötü oynayan oyuncuya '' hırslı oyna aslanım '' deyip onun coşmasını sağlayabiliyor, doğru rol ve oyuncu tercihleriyle maçı lehinize döndürebiliyor, sisteminiz yerleştiğinde yenilgilerden uzun süre kaçabiliyorsunuz. maç motoru renkliliği ve oyuncu hareketlerinin çoğalması da hoş bir ayrıntı...