bugün

gittikçe boka saran serinin son oyunu. transfer piyasası, antrenman seçenekleri, kulüp yönetimi gibi konularda her ne kadar iyi olsa da maç motoru konusunda sıçmaya devam etmektedir. her maç fizik kurallarına aykırı, insanı krize sokabilecek onlarca hareket olmakta. biraz maç motoru üstüne çalışsalar ortaya bişeyler çıkacak gibi.
maç motoru saolsun insana %100 beşiktaş deneyimi yaşatan oyun. her maç kanser ediyor. skoru 5-0 yapsan bile güvende değilsin 15 dakika içinde berabere olabilir. 25 şut çekersin 2 gol atarsın rakip gelir 2 şut çeker 3 gol atar alır maçı.
oyunu oynamayı beceremeyenlerin beşiktaş ile başarılı olunamayacağını düşündükleri oyundur. gayet de 5. sezondan sonra ligi domine edip şampiyonlar ligi'nde yarı final- final oynardım. tabi psg geliyor hevesimiz kaçıyor o ayrı. uzun lafın kısası beceremeyenler oynamasın.
sürekli yeni kariyer açmaktan sıkıldığım oyun, son olarak kocaelide yaşadığım için izmit belediyesini aldığım ve 8 maçımdan sadece 2 sini kazanmış olduğum kötü başlangıç yaptığım bir kariyerdir.
dünya kupasıyla birlikte futbola doymak isteyen bendenizin oynamak için can attığı oyundur. iki gün sonra transfer yaması çıkınca tadını çıkara çıkara oynayacağım. bir heyecan geldi şimdi.
başarısız geçen Avrupa macerasindan sonra Antalyaspor dan gelen teklif uzerine basina gectigim ve bes alti yildir calistigim takımda uefa kupası finalinde totenham i dört bir yenerek kupayi aldigim oyun.

takimi acayip gençlestirdim 19 20 yasindaki turk bebelerle süper oynatiyorum altyapi ve antrenman tesislerini gelistirdim ve takimda tek yabanci var.
istikrarlı bir performans gösterildiği taktirde 4-5 seneye real'in falan başına geçebileceğiniz oyun. Kariyerim boyunca oynadığım her kulvarda finale gidip hepsinde 2. Oldum, tam bir fenerbahçe mentalitesi benimsedim, ama real neyin teklif veriyor. Ne iş lan?
cm 01-02 den beri tüm managerlik serilerini oynayan biri olarak nitelendirebilirim ki en sikik oyundur.

liverpool ile rakip kaleye içerde 29 şut gönderdim gol atamadım arsenal 3 kere geldi 2'si gol.
topla oynamada 68'e 32.

bunun gibi örnekler çokun da çoku. ebesinin amı artık sinir hastası oldum.
fm tarihinin taktiksel, oynanış ve gerçeklik açısından en berbat oyunudur. en az 6 defa direkten dönen topum olmazsa maç bitmiyor. real madridi 4-1 yenip aynı taktik ve kadroyla akhisara 7-2 mağlup oluyosun.
şu dgs bitince yani 28 gün sonra hunharca oynayacağım oyun.
bir menajerlik oyunu.

ayıptır söylemesi paraya kıyıp yeni bir bilgisayar aldım. Bizim burada bir sürü öğrenci çocuk var geçen aşağıda biraz oturduk sohbet ediyoruz bende yalnız yaşadığım için sıkıldığımı söyledim. Abi dedi oyun oyna vakit geçirirsin dedim bilmem vakit geçer mi öyle dedi geçer sen pc bana getir ben sana güzel birkaç oyun kurayım dedi. iyi dedim ben eve çıktım pc aldım bunun daireye indim verdim pc yi bu 2 saat uğraştı yükledi bir şeyler ayrı klasör yapıp onun içine koydu.

geldim bu fm 2014 ü sözlükten bildiğim için açtım baktım kartalspor falanda var onu seçtim açtım böyle mal bir şey görmedim amk. ok tuşuna basıp basıp ileri diyorsun kampa kadar gidiyorsun transfer mırasfer yapıyorsun gazeteler güya hakkında yorum falan yapıyor. bir maç yaptım sonra ekrana mal mal baktığımı görünce "ulan dedim ben napıyorum amk bu ne" hemen f4 yapıp acil çıkışla masa üstüne gelip komple sildim hepsini.

kısacası hakikaten beyin hücresi öldürür bu oyunlar.
2014-2015 sezonuna başlarken ,
ucuz ama iyi veya parlaması iyi oyuncuları önerebilen varsa mesaj atarsa sevinirim.
caner erkini bedava kapıp mehmet ekinci yide 2 m.e ve 18 ay 1.m.e ya çok rahat transfer ediyorsun türk takımları için türk oyuncular çok değerli mevlut te 4 m.euro ya gelir çok önemli hamleler..
galatasaray alırsanız ve karşınıza ilk yılınızda şampiyonlar liginde steua gelirse ilk maçta hunharca tecavüze uğradığınız oyun.

ilk oyunumda aldım galatasarayı böyle takım da lige kötü başlamıştı ama tam toparlamışım son 3-4 maçtır ilk maç steua ile bükreşte. Böyle deli bir giriş yapıcam CL'ye steua diyorum ezeriz falan adamlar bir oynuyor bir oynuyor ilk yarı direk 3-0. Dördü de yiynce ben tabi direk bir rage quit çekiyorum oyuna. Neyse ertesi gün gene giriyorum gene böyle atak başlıyoruz ama akabinde direk 10-20 arası dklar başlıyolar gene teker teker döşemeye golleri. Gene öyle güzel bir fark yiyip devam ediyorum oyuna.

Bir iki MLS denemesi falan derken sıktı oyun (tüpçünün yabancı sınırlaması da önemli faktör) bıraktım sonra geçen gün gene döneyim dedim. Bu sefer herşey güzel gidiyor amrabat falan böyle ateş ediyor takımda gene geldi tipini siktiklerim . Neyse ilk maç gene bunların evinde, başladı maç ilk 10 dk içinde çat buldum golü. Dedim intikam vaktidir demez olaydım sonra adamlar gene başladı o popa mıdır nedir deli atıyor takımda. 1-2-3 derken gene 3-1 bitti ilk yarı, maçta 4-1 4-2 gibi bişey bitmişti.

Neyse efenim akabinde sonra efsane yazdık, 90+3 te yediğim golle ikinci bitirdik grubu. Çeyrek final falan yaptık ama aq niyeyse bir türlü yenilmiyor bu steua takımı.

Ha bir de en son çeyrek final oynadıysam da 5. ydim ligde beşiktaşın 10 puan gerisinde. Nasıl bir maç motoru varsa her maç farklı oynuyor takım.
bi garip oyundur. eskişehirle çıktığım galatasaray maçında öyle güzel oynuyoruz ki maçı 2-1 kazanıyoruz. kendi kendime diyorum ki "çok iyidik be, böyle devam edersek avrupaya rahat gideriz.
sonra birden kayseri erciyes ile karşılaşıyoruz. 3-0 elimizi veriyolar, e hani galatasaray ı yenen takım. cidden bu yıl istikrarsızlığın amına koymuştur. takım, her maç farklı bişey oluyo..
az önce milan karşısında onların 12 şutuna karşılık 21 şut çeken roma takımımın 5 kere üst 3 kere ise yan direkler olmak suretiyle 8 kez* direkleri tutturması ve sayısız birebirleri hunharca harcayarak 2-0* kaybetmesi nedeniyle sikerim lan böyle oyunu diyerek sildiğim insanı bilgisayarını parçalayacak hale getiren illet.

edit: yeniden yükledim oyunu.
burada yazan dandik yorumlara aldanmayın efenim. online manager oynayanları açmaz bu oyun, detaylı gelir zor gelir onlara.

öncelikle oyunun haber bülteni bölümü çok güzel olmuş. mesela teklif reddelince tekrar tıklama derdi yok, direk üzerinden yeni teklif yapabiliyorsun. yada basın toplantısı direk önüne geliyor ek tıklama derdi yok. oyun kullanım olarak daha rahat olmuş. daha fazla maç odaklı.

antrenman programının kontrolü daha şık bir hale gelmiş. ve antrenmandan direk olarak verim alabiliyorsun artık.

futbolcuların ben gelmem tribi kalkmış bu sürümde. oyuncu geliyor. yüksek maaş isteyen ibişler düşük teklife de 'tamam amk ya' diyebiliyor. o opsiyonu özellikle beğendim.
maç motorunun biraz daha gelişmesini istediğim oyundur.yalnız herkes oynamalı güzel oyundur.
teknik ve taktik bilginiz yoksa, gese, tese gibi zayıf takımların seçilmemesi gereken oyun.
menajerlik oyununun son versiyonu.

orjinal olmayan oyunun ağdan oynanılabilirliğini merak ettiğim oyun.

aydınlatırsanız sevinirim.
http://www.fmgraphics.net...C5%9Fem-ba%C5%9Far%C4%B1/

Kendi yaptığım bu taktikle esip gürlediğim, hoffenheim' ı almanyanın en formda takımı yapıp brezilya ile kupa amerika aldığım oyun. Sırada bir avrupa kupası, şampiyonlar ligi, uefa kupası, dünya şampiyonası, dünya kupası, asya şampiyonlar ligi, kupa libertadores var.

edit : tüm fm sohbetlerine, sorularına açığım. yeşillendirmeniz yeter.
eskişehirsporuma bir türlü ideal forveti bulamadığım oyun.

oyunda 2017 yılındayım. daha 2. sezonumda ligden düşen athletic bilbao ile yollarını ayıran aduriz i kadroma kattım. tamam, olağanüstü birisi değil ama çok gol kaçırıyordu. arada sırada bala göte bi kaç tane attı.sattım gitti. pezevenk. büyük beklentilerim vardı. neyse iyi oldu. 33 yaşındaydı zaten.

daha sonra trabzonlu emre güral biraz ihtiyacımı gördü, değerleri iyi olmasa da tam bir türk santrafordu. o da çıktığı maç sayısının
yarısı kadar atmıştır heralde.

rahat edemedim. çıtamız avrupa liginde ilerlemek olduğu için bir yıldız bulmam gerekiyordu. ve eski oyunlardan da tanıdığım, sevip saydığım federico macheda -değerleri çok fazla yüksek olmasa da verimli bir santrafor, küçük havuzun büyük balığı diyelim- geldi aklıma. para sıkıntımız yok. add manager kullandım. yalan yok. her neyse macheda yı aldık. ama macheda dan da istediğimi alamadım. adam sadece kafa ile gol atıyo. iyi güzel, kafa topları iyi ama arkadaş bi adam yerden hiç mi gol atamaz. toplam 15 gol falan attı sezonda. abartmıyorum 10 u kafa iledir.

santrafor konusunu hala çözememiştim. satılık listesinde pato yu gördüm. "ulan acaba..." dedim kendi kendime. hem çok yaşlı da değildi. oynadığım yılda sadece 27-28 yaşındaydı. şeytana uydum macheda yı satıp pato yu aldım. e yıldız sonuçta. ama pato tam bir fiyasko çıktı. henüz sezon başındayım. ligde toplam 6-7 maça çıkmıştır ama ortalaması 6.50 falan.

hacılar bu da benim ilk fm yazım, vardır bi hatam mazur görün. tamam tamam, işi daha fazla forum mesajına çevirmeden gidiyorum.
eğer türk takımı yönetiyorsanız kesinlikle ab lisansı yamasıyla oynanması gereken oyun. Aksi halde 2014 2015 sezonunda gelen 5+0+3 kuralıyla kafayı yersiniz.

galatasarayı alacaklara da birkaç tavsiye vermek istiyorum. diğer iki büyük takım* gibi galatasarayda mali olarak sıkıntılı. sezon başında birkaç adam satmanız gerekiyor. klüplere öner uzantısıyla sattığım oyuncuları yazmak istiyorum.

burak yılmaz; 30 milyon euro - monaco (trabzonspor satarken bonservisten yüzde 25 alma gibi bir anlaşma yaptığı için 7,5 euro trabzonspora gitti)
Wesley sneijder; 25 milyon euro - manchester united (wes'i oyunda öldürmüşler resmen. manu'da tutunamıyor. kariyeri çöküşte)
emmanuel eboue; 7 milyon euro - lille
albert riera; 1 milyon euro - cardiff
hamit altıntop; 5 milyon euro - shaktar
dany; 4,5 milyon euro - crystal palace
emre çolak; 4,5 milyon euro - anzhi

78 milyon euro civarı bir miktar kazandım bu sattığım oyuncularla. ekonomi tavan yaptı tabi. bir de aldıklarımı yazayım

anthony reveillere; bedelsiz (muazzam katkı sağlıyor. sağ bekte görev alıyor)
oguchi onyewu; bedelsiz (stoper, rotasyon)
yossi benayoun; bedelsiz (rotasyon, oos ve kanat)
alex telles; 7 milyon euro
anderson; manudan kiralık. (rotasyon, orta saha)
alexanderr bütnerr; manudan kiralık. (rotasyon, sol tarafın her yerinde oynuyor)
sergio floccarı; 1 milyon euro (rotasyon, forvet)
javad nekounam; 300 bin dolar (fiyat performans olarak muazzam adam, rotaasyon, orta saha)
gylfi sigurdsson; 20 milyon euro.

sezonu süper kupa, lig, şl ve türkiye kupası şampiyonu olarak bitirdim. mali durumu çok güçlendirdim.
kadro;

muslera
reveillere---semih--chedjou--telles

selçuk inan(oyun kurucu göbek, anderson da iyi iş yapıyor) felipe melo (iki yönlü orta saha, göbek, alternatif javad)

bruma(sağ açık)--- gylfi sigurdsson(oos,alternatif benayoun-- amrabat/büttner(sol açık)

didier drogba(pivot santrafor/alternatif floccarı yaratıcı forvet)

takımı sırtlayan sigurdsson oldu. 41 maçta 28 gol (16sı penaltıdan. bu sezon çok fazla penaltı kazandım nedense) ve 30 asist (büyük bölümü kornerden) takımını sırtladı adeta. benayoun da sonradan girdiği maçlarda farklılık yarattı. anderson da keza öyle. bu sezonu böyle bitirdim. gelecek sezondan daha çok umutluyum.
ilk başlarda oyun zor gelmedi değil. özellikle o fazla fazla gol yeme sorunu. her neyse biraz kurcalayınca ve takıma taktiği oturtunca bu sorun kalmadı tabi ben de hop başladım adana demirspor kariyerime. *

ilk sezon kadroyu fazla bozmadım boşta bulunan joseph boum II ve kiralık olarak zeki yıldırımı kazandırdım hemen takıma. ikinci dönem de boşta duran ufuk ceylan ve ufak bir ücretle sakıb aytaç takıma katıldı. güzel bir sezonun ardından 71 puan ile şampiyon oldum. ayrıca rostand 28, juninho 20 gol ile baya baya uçurdular beni, erçağ da 16 asistle iyi besledi bu ikiliyi.

şimdi zurnanın zort dediği yere geldik işte. * çıktık çıkmasına ama apaçık ortada 0'dan takım kurmak gerecek, bir defa kadro yaşlı. yönetimle 3 defa görüştükten sonra 11 oyuncuyu gönderip 10 oyuncuyu takıma kazandırdım. takım'da bozmadığım tek nokta defans hattıydı 1-2 takviye yaptım sadece. şu an kadrom şu şekilde;

ufuk ceylan

ferhat çökmüş---elvis kokalovic---joseph boum II---kerem can akyüz

serdar gürler---birol hikmet---raheem lawal---aydın karabulut

ze carlos(juninho)---javier patiño

böyle iyi gidiyoruz gibi ilk maçımızda g.antepspor deplasmanında 1-0 galip geldim zar zor fakat hepsi bir yana 5+0+3 yabancı sıkıntısını yaşayacağım gibi çünkü gençlerden hiç umudum yok, oyuna başlamadan önce ab lisans yamasını yüklemeyi unuttum acaba şimdi yüklesem kayıtlı oyuna zarar verir mi? bilen inbox kutucuğumu aydınlatırsa sevinirim *
an itibari ile adam maher'e 38 küsür milyon euro'luk teklif aldığım oyundur.

https://fbcdn-sphotos-d-a...3954455708465879580_n.jpg

yalnız oyuncu çılgın be. oyunda oynadığım en iyi on numara. takımda modric falan var da hiç siklemiyor ibne. yürüyedur be adam gibi adam.
enteresan geri dönüşlerin yaşandığı oyun. beşiktaşın başındayım (normalde galatasaraylıyım ama fantezi olsun diye beşiktaşı çalıştırayım dedim) ve türkiye kupasında antalyaspor ile karşılaştım. 3-0 öne geçtiler, ikinci yarıda 3-1 yaptım ama hemen arkasından 4-1 oldu. sonra bizimkiler coştu, 4-3'e getirdiler durumu ve son dakikada bir golle beraberlik sağlandı.

hayır geri dönüşünde değilim, başka bir şey anlatıcam. biliyorsunuz maçtan sonra bir basın toplantısı oluyor. bir baktım soru mehmet özdilek hakkında. kendisi bizim takıma övgüler yağdırmış falan. ben de nezaketle cevap verdim haliyle ama düşünmeden edemedim, gerçek hayatta olsa böyle bir şey ne denir? "ulan resmen sattılar maçı beea, ilk yarı 3-0 öndeki takım ikinci yarı 4-4 berabere kalır mı kardeşim, satılmış işte maç amk" vs.

peki, özellikle ülke futbolundaki son bir kaç yıllık gelişmeler dikkate alındığında bu yorumlar çok mu haksız? bence hiç değil. şu vaziyette bu ligde şike dönmeyeceğini, olursa öyle bir şey şikecilerin (ister gs, ister fb, ister bjk ya da ts olsun) cezalandırılacağına kim inanır? öte yandan futbolumuzu yöneten adamı, yıldırım demiröreni yani, kim seviyor? kim ona güveniyor?

şimdi şu vaziyette bizim bu ligi seyrediyor olmamız mazoşistlik değildir de nedir arkadaş? kavga var, gürültü var, şike var, ırkçılık var, bir tek futbol yok. arada sırada bu lige gelen kaliteli topçular, teknik direktörler (alex, zico, lucescu vs gibi) hak etmedikleri şekilde gönderiliyorlar. çok nadiren hem ligde hem de avrupada iyi işler yapan takımlar kuruluyor (terimli galatasaray, luceli beşiktaş, zicolu fenerbahçe gibi) onlar da hemen akabinde dağıtılıyor. kulüplerin paraları çar çur ediliyor. gereksiz adamlara gereksiz paralar veriliyor falan. harbiden lan, niye izliyoruz ki biz bu ligi?

neyse yaa, manchester cityden teklif aldıydım, giderim ingiltereye bakarım rahatıma. oyunda bile rahat edemiyorum bizim ligde amk.