bugün

sıfır hile adında bir hilesi olan oyun. mesela save-load ya da ne bileyim add new manager falan basit hileler. adamlar sıfır hile diye bir şey yapmış böyle yama gibi, patch gibi. ortalığın anasını sikiyorsun. eski fifa 99 gibi, transferde görüşme falan yok. messi'nin üstüne tıklıyorsun, pat kocaeli körfez'e geliyor. enteresan.
data editor ile alternatif alt ligler üretip daha önce kapanmış takımları aktifleştirerek hala zevkini çıkararak oynadığı oyun. süper lig diye bir şey yok. profesyonel lig adı altında 12'şer takımlı bölgesel 6 grup ve gruplarında lider olan takımların oynadıkları şampiyonluk ligi. alt ligler ise aynı şekilde yarı profesyonel, süper amatör ve amatör ligler olarak bölgesel gruplar şeklinde. kupa statüsü ise profesyonel ve yarı profesyonel lig takımlarının katıldığı federasyon kupası, süper amatör ve amatör takımlarının katıldığı anadolu kupası. federasyon kupası şampiyonu daha önceden avrupa kupalarına gitmeyi garantilediyse anadolu kupası şampiyonu avrupa kupalarına katılmaya hak kazanıyor.
yıl olmuş 2017 olacak 2018 hala oynadığım fm serisinin üyesi.
ne zaman oyuna yeniden başlasam 3 büyüklerden birisi birkaç sezon içinde mutlaka götü başı dağıtarak ligden düşüp asansör takım moduna girer. onun yerini alt liglerden gelen bir takım alır ve diğer büyüklere nal toplatır.
hala oynuyorum sözlük. 2012 ve sonrası onun kadar tat vermiyor.
zamanın efsanesidir. şu adresteki arkadaş yardım kampanyası için 24 saat bu oyunu oynayıp anlatım yapıyor. http://tr.twitch.tv/thejellyco/new.
Efsane oyunun bir önceki serisidir.
(bkz: Football manager 2012)
bilgisayarımından dolayı açamadığım bir oyun daha. bi değiştiremedik şu bilgisayarı.
ilk çıktığında* aklıma gelen fakat 3 sene sonra nasip olan bir olayla beni orgazmın doruklarına çıkaran oyun. data editörden süper ligi 5 er takımlı 4 grup olarak beşiktaş, fenerbahçe, galatasaray ve trabzonspor asla aynı gruplarda olmayacak şekilde ayarladım. gruplarda maçlar toplamda 16 hafta, 1. ler şampiyonluk için play off oynarken grup sonuncuları küme düşüyor. 3. ve 4. ler play out oynuyor. ilk sezonda beşiktaş ve fenerbahçe play off a çıkarken galatasaray averajla play off u kaçırdı, trabzonspor ise play out finalinde ligde kalmayı garantiledi. ilk sezonda şampiyon fenerbahçe oldu.

beni merak edenler varsa 3. ligde ilk sezonda yimpaş yozgatspor ile hilesiz hurdasız 32 haftada 8 galibiyet 16 beraberlik 10 yenilgi 25 atıp 30 yiyerek küme düşmemeye oynadık. 5 hafta kala lige tutunduk. 1 sezon daha yimpaş yozgatspor dayım. sezon bitince isteyen çıkarsa tasımı tarağımı toplar giderim.
serinin en güzel ve özel oyunlarındandır. yıllardır oynadığım football manager serilerinde ise en güzel anım bu oyuna aittir.

galatasaray'ın başında 10 senelik bir planlama neticesinde ilk 3-4 sene lig dışında bir başarıya ulaşamazken sonrasında kupalara ambargo koyan bir takımım vardı. 2021 senesine geldiğimde artık kulübe "yeni stat yapın hacı, olmaz böyle" dedim, "siktir" dediler, ultimatom verdim. ertesi gün kapı dışarı ettiler beni anlamsız bir şekilde.

ve duygusallık burada geliyor. takımdaki 14-15 tane koçtan tam 9 tanesi, ben kulüpten kovulduktan sonra kulüpteki görevlerinden istifa ettiler. sırf ben kovuldum diye. o anı gördüm ya, gözlerim doldu yeminle. o gün bu gündür bu oyuna daha bir bağlıyım.
yaz mevsiminin gelmesi ve kişinin gündüzleri evde takılmasıyla, aylar önce bitirip rafa kaldırdığı football manager 2010a tekrar başlamasıyla, çıksa da hemen oynasak dediği oyundur.
mehmet ekici ve ilkay gündoğanı ne yapın edin alın. hele hele türkiye liginden bi takım yönetiyorsanız. ilkay gündoğan mehmet topuzu kesti lan bende.

bu arada dante adında bi defans var. ucuz ve harika. yukardaki entrylerimi okuduysanız -niye okuyosanız amk işiniz gücünüz yok mu- neyse. okuduysanız dolu dizgin bi fenerbahçe kariyeri yaptığımı görmüşünüzdür. hadi bu arada kadromu da yazayım lan canım çekti.

öncelikle belli bi ilk 11 im yok. rotasyonun dibine vurdum. aslında rotasyon değil de gelişime açık çok oyuncum var onlar tecrübe kazansın istiyorum. çok tecrübeli oyuncularım da var (patrick viera) gençler bu tecrübeden yararlansın istiyorum.

**kale: volkan demirel. mert ve serkan kırıntılı da iyi. ama genelde rotasyon yapmadığım tek mevki kale.

**defans sol: burada atila turan var. dante ve aykut demir de oynayabiliyor solda. (caneri kiralık yolladım)

**defans orta ikili: genelde ömer toprak-cristian zapata ikilisi oynuyor. ama dante'yi de bu ikiliden biri olarak kullanıyorum. özellikle şampiyonlar ligi maçlarında. ömer topraktan daha tecrübeli ve yaşlı. üstelik top kapma-markaj 18 lan adamın. bunlar dışında aykut demir ortada da oynuyor. çok zorda kalırsam yoklukta ilhan eker ve bekir irtegün de yedek takımda hazır bekliyor.

**defans sağ: burada tabi ki gökhan gönül var. fakat farkettim ki adamı elimde tutamayacağım ilerde. o yüzden giulio donati ve aykut demiri zaman zaman burada oynatıp yeni bir gökhan gönül yetiştiriyorum. giulio donati'yi bedavaya aldım. gelişime çok açık bi oyuncu. gökhan gönülden de özel ders aldırtıyorum.

**orta saha: orta sahada ortada ikili kullanıyorum genelde. ve bu ikili genelde arturo vidal-mehmet topuz oluyordu. ama ilkay gündoğan yavaş yavaş mehmet topuzu kesmeye başladı. keza mehmet ekici de öyle. ilerde arturo vidali elde tutamazsam mehmet ekici-ilkay gündoğan müthiş bi ikili olacaklar gibi. çok da ucuza aldım lan ikisini de. ama tabi vidal bi şampiyonlar ligi finali getirmeden hiç bi yere gidemez. bunun dışında kontratı sona eren patrick viera'yı takımıma kazandırdım bedavaya. müthiş bi kazanç oldu tecrübe ve tanıtım açısından. böyle tecrübeli, görmüş geçirmiş oyuncular özellikle şampiyonlar ligi maçlarında çok işinize yarıyorlar. üstüne bi de egonuzu tatmin ediyorlar. boru mu lan koskoca patrick viera gelmiş fenere. ilerde kakayı da alıcam zaten yaşlanınca. aykut demir orta sahada da oynuyor. sakatlık ve ceza durumlarında değerlendirioyorum. herif resmen joker lan. bunlar dışında selçuk şahin, berkay öztuvan, gökay iravul kadroya derinlik katan zorda kalırsam kullandığım oyunculardan.

**ofansif orta saha sol ve sağ: kanatlarda genelde niang ve hazard'ı kullanıyorum. (solda niang) ancak deniz naki kesinlikle sık sık rotasyon yaparak kullandığım bir oyuncu. bir iki sezon sonra niang'ın yerini alacak gibi duruyor şimdilik. bunun dışnda uğur boral hala takımda. bi elden çıkaramadım amk. olsun zorda kalırsam kullanıyorum. ya da hiç kanat kalmazsa ikinci taktiğim 4-3-1-2 zaten. üçlü kanatsız orta saha. (zaten bi orta saha bolluğu var takımımda)

**forvet: forvetlerim oscar cardozo ve romel lukaku. lukaku'yu ilk sezonda 9 milyon euroya aldım ama takıma ikinci sezon katıldı. nasıl oldu bilmiyorum. 11.3 patchi kullanıyorum orada mı böyle yoksa normal fiyatı mı budur. bana çok ucuz geldi. herkes lukaku lukaku diye diye adamı gözümde büyütmüşüm fiyat olarak. ha ama leblebi gibi gol atıyo o ayrı. bunlar dışında semih var, niang var (sola deniz nakiyi koyup niang'ı forvete çekmek) alex hala takımımda tuttuğum bi oyuncu. onu da kullanıyorum nadir de olsa. ilerde antrenör yapıcam onu kendime.

bu arada transferlerin hepsi 48 ay taksit. takım deliler gibi borçta. yani devamlı başarı gelmesi gerek. ilk sezon lig şampiyonluğu ve uefa kupası finali var. uefayı alaydm süper olcaktı ya neyse 2.lik de yetti. türkiye kupası kaçtı amk uefaya odaklanmaktan. ikinci sezon şu an şamp ligi gruplarından çıkım lig nedense zorlu geçiyo anlamadım. mına koduğumun manisası ensemde.

ayrıyetten kendi takımım adına çok ilginçlik gördüm. özellikle oyuncu satarken. daha önce pek uzun soluklu kariyer yapmamıştım hiç 11'de. hatta ciddi oynamamıştım da hiç. ayrıca 11.3 patchini ilk defa oynuyorum. patch yüzünden midir bilmiyorum. aynı ilginçlikleri farkeden varsa pm atsın lan. aha da gördüğüm ilginçlikler:

* emre belözoğlunu 2. sezonda inter aldı. hem de 10 milyon euro vererek. emreyi satmak aklımda yoktu hatta istemiyodum alexden sonra kaptan yapıcaktım ama o kadar paraya dibim düştü. zaten emreyi inter alınca ilkay ve mehmet ekiciyi almak esti.

*dia ve stoch'u ilk sezon 2. yarı valencia aldı. yeni joaquin-vicente oluşturma çabası mıdır nedir. lan stoch'a 9 milyon euro verdiler dumur oldum. ama stoch yardırdı amk sattığıma inceden pişman oldum gibi. ama ne olcam lan hazard var takımımda.

sonuç olarak: football manager 2007 den beri hiç bi fm serisine ısınamamıştım. hatta hala 2007 oynuyodum genelde. yeni laptop alınca windows 7 ye fm 2007 kurcam diye götümü çatlatmıştım falan ama aslında zevkliymiş lan fm 2011. şu an deli gibi zevk alıyorum. özellikle ilkay gündoğan-mehmet ekici gol attıkça asist yaptıkça orgazm oluyom amk.

edit: lukaku cezalı başlıyomuş o yüzden geç katılmış takıma thedoctor'a teşekkür. *
çok saçma bir sistemi var bu oyunun. şimdi, kovulan veya istifa eden teknik direktör hiç boş kalmıyor, kovulduğu ligde hemen başka takıma gidiyor. o, boşta kalan teknik direktör ise ilk kovulan takımın başına geçiyor.

diğer saçmalık ise; büyük külüplerin, futbolcuları değerinden çok daha yüksek fiyata satın almaları. bir başka saçmlık ise yaşı geçmiş futbolcuların yüksek bonservis bedelleriyle satılması.örnek: 30 yaşına gelmiş regen oyuncumuz 30 m. alıcı buluyor. Var yani, adamlar alıyor.

o açıdan, transfer yapay zekası çok boktan olan oyun.
arkadaşım yanımda harıl harıl oynarken canım çekti başlayım dedim, wow'dan karışık geldi sonraya bıraktım amk.
lan allah belasını versin anti futbolun esiri oldum amk. fenerbahçeyle ilk sezonumda, uefa'da yarı finale geldim (ayrıca paso sakatlıklar yüzünden kadro sikildi) peki nasıl geldim? gelen tüm rakipleri kendi evimde 1 gol atana kadar atak, golü atınca son 15 dakikaya kadar defansif, son 15 dakika "topu tut" komutuyla, deplasmandaki rövanşta ise ilk yarıdan itibaren defansif oyun, 5 defans, 2 ön libero, 3 orta saha, tek forvet. rövanşlar da ya penaltıya kalıyo penaltıda geçiyorum, ya da golsüz berabere kalıp tur atlıyorum.

özet: atak futbolu maç kazandırır, defansif futbol kupa kazandırır.

not: sakatlıklardan ebem sikiliyo.

edit: uefa finalinde liverpoola yenildim. anti futbol sökmedi amk. ama 4 yedekle çıktım sakat oyuncular yüzünden kadro kuramadım lan. orta sahamda berkay öztuvan-selçuk şahin ikilisi vardı daha ne diyim.
biraz sonra fenerbahçe ile kariyer açıp kesinlikle en ufak bir hile yapmadan ( 1000 euro bile para hilesi yapmıcam amk) ne kadar ilerlenir ona bakıcam editlerim burayı sonra.

edit: kariyeri açtım ama oynamaya pek fırsat bulamadım. ilk sezon bile bitmedi daha. ama yapılabilecek şeyleri anlatayım. dia ve bilica'yı satışa çıkartın muhakkak biri alıyor. ama öyle çok fiyat falan beklemeyin. ben dia yı 4 milyon euro ya, bilica yı 2 milyon euroya sattım. (yalnız kulüp ve taraftarlar hayal kırıklığına uğruyor. neymiş dia ve bilica daha çok ederlermiş. lan dingiller ben ikisinden toplam 6 milyon gelir elde ettim diye göbek attım mına koyim.) neyse fener başlangıçta 3 milyon bütçe veriyor. siz hedef olarak şampiyonluk seçerseniz ve yönetimden de ekstra transfer bütçesi isterseniz önce kabul etmiyor ama siz rakiplerimizden geri kalıcaz derseniz dayanamıyo aziz ve bütçeyi 6 milyona çıkartıyor. yönetim bütçeyi arttırdı, siz de dia ve bilica yı satıp biraz gelir elde ettiniz. şimdi gelelim yapılabilecek transfere:

ilk önce kimse kapmadan sol beke atila turan'ı alın. 1 milyonu peşin, 2 milyonu 48 ay taksitli alabiliyorsunuz. ikinci olarak forvet ihtiyacınız var. forvete de yine taksitli bir şekilde 11 milyon euro'ya oscar cardozo yu alın. aman diyim 20 kusur milyon falan vermeyin ben önceleri öyle yapardım. para hilesi yapıyodum çünkü para ganiydi. nese şimdi para olmayınca deneyim dedim bi vermeselerdi daha ucuz bi forvete yönelecektim ama bi baktım kabul ettiler teklifi. meğer şimdiye kadar kerizlik yapıyomuşum ben. evet böylece paramızı bitirdik.

transferler bitti. takımı kurarken dikkat etmeniz gereken şey 4-2-3-1 oynamanız gerektiği. kalede volkan. defansın solunda atila turan ortada lugano ve yobo sağda gökhan gönül. orta saha ikilisi mehmet topuz ve emre, aml de niang, amc de alex, amr'de stoch oynayacak. ileride de oscar cardozo. zaman zaman stoch un yerine kazımı koyup yabancı hakkını sol beke andre santos veya orta sahaya cristian şeklinde kulanabilirsiniz. onun dışında mehmet topuzu sağ akanada çekip orta sahayı emre-cristian şeklinde kurabilirsiniz. zaman zaman rotasyonda uğur boral, özer, bekir, semih, gökhan ünal kullanabileceğiniz isimler.

evet buraya kadar hilesiz bir şekilde yukarıda saydıklarım yapılabiliyor.

ikinci sezona geçmedim daha ama takımın kesinlikle bir ofansif sağ kanat ihtiyacı var kazımla olmaz bu iş. stoch kendini şampiyonlar liginde biraz gösterirse ve şöyle 6 milyondan fazla bi paraya satabilirsem tek bir transfer yapmayı düşünüyorum ikinci sezon: hazard. 48 ay taksitle tabi.
(bkz: #15282493) nolu entry nin devamıdır.

azizim bir önce ki entrylerimi okumuş olanlar bilirer. an itibariyle 24 yaşımda olan bendeniz 17 yaşımdan beri bu oyunu sık aralıklarla oynamakta ve yaklaşık 7 senedir şampiyonlar ligini alamamaktayım. en son man unt ile 6 senelik bir tecrübe sonunda şmp ligi finali kaybedilmiş ve avrupaya verilen önemden dolayı lig 5.sırada bitirilmişti.

akabininde yönetim ile görüşülüp karşılıklı olarak kontratım fesh edilmiş bende işsiz kamış idim. yaz aylarımı ailemle birlikte dayımların mallorca adalarında ki yazığında geçirirken, o sıcakta siyah italyan kesim takım elbiseli iki adam güneşlenip süt mısır yediğim şezlonguma gelip üstüme gölge oluşturmuşlardı.

''hayırdır aga'' dedikten sonra güneş gözlüklü ve siyah italyan kesim takım elbiseli adamların yüzüne bön bön bakıp mısırımdan bir ısırık daha aldım.

aralarında ince zayıf olan kendini tanıttıktan sonra inter milan takımını temsilen burda olduklarını ve inter milan takımının benimle sözleşme imzalamak istediğini öğrendim.

hemen doğrulup ''oooooooooo hoşgeldiniz'' tarzı bir girişle konuşmamızın daha sıcak geçmesi amacıyla sempatik bir hareketle sarılıp yanaklarına buse kondurdum.

ellerinde ki sözleşmeye göre bana yıllık 1.850 milyon euro ve transfer bütçesi olarak ta 32 milyon euro ayıracaklarını söylediler. ancak içimde bir sıkıntı vardı. büyük üstadların dediği kulaklarımda yankılanıyordu. ingiliz futbolunun tozunu yutmuş her kimse asla italya da başarılı olamaz.

genede şansımı denemek ve başarılı olacağıma inandığım için tekliflerini kabul ettim. inter milan, benim final oynadığım sene ikinci turda elenmiş ve ligi 3.sırada bitirmişti.

inter ile antlaşmam ada basınında büyük yankı bulmuştu. guardiola ispanya milli takımından ayrıldıktan sonra man unt ın başına getirilmiş ben ise inter in yeni patronu olmuştum. italya ya ayak basar basmaz milano hava limanında inter milan lı taraftarlarca karşılanmam beni mutlu etmişti. hatta adıma tezaruhat bile yapılması beni şaşkına çevirmişti. bu tezaruhattan ac milan a duyulan öfke ve onlara karşı ezici bir üstünlük kurmak için beni buraya getirdikleri anlaşılıyordu. hava limanında bulunan kalabalık hemen boynuma bir inter milan atkısı asmış ve delicesine bağırıp tezaruhat yapıyordu.

burun çekme efekti gibi adımı haykırıyordu kalabalık:

himsh himsh am kokuyor,
himsh himsh göt kokuyor,
ibne milanlılar sikimde patlar.

önceleri anlam veremediğim bu tezruhat buram buram ac milan a karşı kin ve öfke kokuyordu.

''ulan bindik bir elamete gidiyoz kıyamete'' diye içimden söylenerek besmele çekip imzaladık sözleşmeyi. içimde kötü bir his vardı. bu kötü hissin sebebi yakında bir süre sonra ortaya çıkıp beni darmadağın etmişti.
her oynaşımda necip uysal'ı ne yaparsam yapayım en sonunda real madrid'e kaptırdığım oyundur. adamı sakatklık haricinde hiç kesmiyorum, ne kadar para isterse veriyorum, bütün clauselarını kabul ediyorum. paşamız bi süreden sonra görüşme bile kabul etmiyor.
belki inanmıycaksınız ama az önce hakan baltanın hücuma çıktığını gördüğüm oyun.
trabzonspor un müthiş olduğu oyundur.

tolga

serkan balcı-egemen korkmaz-glowacki-cale

engin baytar-selçuk inan-colman-alanzinho

jaja

umut bulut ilk 11 i ile türkiye de rakip tanımadığı bir gerçektir.

yedek kulubesi de kötü değildir

onur kıvrak,burak yılmaz,ceyhun gülselam,yattara,giray kaçar,teofilo...

fazla söze gerek yok sanırım.

ara sıra kadroya alacağınız adamlar da söyledir.

faty papy,sezer badur,barış ataş
çok afedersiniz sik gibi bir oyun.

futbolcu özellikleri aşırı düşürülmüş. ne topçular var ki adamlar resmen tecavüze uğramış gibi oynuyor.

ayrıca porto fc saçma sapan hareketlerde bulunuyor. ben trabzonspor'U almıştım ve 20 topçumun 18 tanesini porto izliyordu. iki sezon sonra porto ve a.madrid bildiğin türk takımı gibi oluyor.
şaka bi yana stoperler leblebi gibi gol atmakta. serdar aziz iki maç dört gol.
30 Haziran 2027'de bittiğini varsaydığım oyundur.
orda tıkandı şu an, daha ileri gidemiyorum.
hala heyecanla oynadığım oyundur.

sezona göztepe ile başlayıp,sadece bedelsiz aydın karabulut transferi ve eldeki kadro ile,34 maçın 27 sini kazanarak bank asya ya yükseldiğim oyundur.o bedelsiz aldığım aydın karabulut u şu sıra 2 milyon avro ya trabzonspor a okutmak üzereyim.

ayrıca wonderkid olarak

alkan öztürk-bursaspor
selçuk ceyhan-trabzonspor
süleyman atik-fethiyespor.
türkiye ligi ve türkiye kupasından başka hiç bir bok kazanamadığım oyun.takımım galatasaray ve şampiyonlar liginde en fazla çeyrek finale çıkabildim.ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum yoksa herkes mi mourinho amk.
(bkz: vizeler öncesi akla düşen karpuz kabuğu)