bugün

editör ile uludağ sözlük birinci gazoz ligine özel bir database çıkartmayı planladığım ancak scout ekibim ve maç kasetlerim olmadığı için vazgeçtiğim oyun...
resmi çıkış tarihi 31 Ekim'e ötelenen oyundur. ancak torrent linkleri mevcut bulunmaktadır. hadi hayırlı olsun.
askerlik nedeni ile 2009unu pas geçip direk 2010 versiyonundan başlamayı sabırsızlıkla beklediğim oyuncu. 2008de bir (bkz: lulinha) vardı ne oldu? soru hala aklımda...
uzatma dakikaları konusunda can sıkan oyun. macları full time oynayan birisi olarak soyleyebilirimki uzatma dakikaları abuk olmus. üşenmeden hesapladım bir macın ikinci devresinde topun oyunda olmadıgı süre 8 dakikayı buldu. mac sonunda 3 dakika eklendi ve kronometre 93:00'ı gosterir gostermez mac bitti. sanki basket macı amına koyayım.

bir de taca, auta cıkan toplar reklam panolarına carpıp orta sahaya kadar gelir mi aga. simdi bu mu lan kafana taktıgın sey, kıllısını arama diyenler olabilir. birader ben buyuk bi cogunluk gibi oynadıgım ligin en taşaklı takımını secip 70. dk da 3-5 gol atıp rahatlamıs olamıyorum. kanser oluyorum haliyle.
d&r' den verilen bilgiye göre bugünden itibaren raflarda yerini alacak oyun.
henüz yeni piyasaya çıkmış olsa da, şimdiden beni bu incelemeyi yaptıracak kadar kendine bağlayabilmiş, gerçekten serinin en iyi oyunu ünvanını ve iddialı 'the greatest job on earth' sloganını hakedebilecek bir oyun olmuş...

oyuna başlar başlamaz oyunun eski versiyonlarında olmayan detaylı bir karşılama komitesi çıkıveriyor karşımıza... eğer benim gibi tanımadığınız üçüncü sınıf takımlarda menajerlik yapmaktan hoşlanmaktaysanız, yardımcılarınızın verdiği bilgileri kendi oyun stratejinizle harmanyalarak sahaya dökme mecburiyetindesiniz...

yardımcılar eski sürümlerde olduğu kadar silik ve arka planda değil bu oyunda... yardımcı antrenörünüz, coachlarınız ve hatta medya bile faydalanabileceğiniz maksimum düzeye çıkarılmış... orjinal oyun sözleşmesinde yeterli sayıya ulaşılamadığı için türkçe yaması çıkana kadar ingilizce basın toplantılarında bunaltıcı sorular ile karşı karşıya kalabilirsiniz... her maçın öncesi ve sonrasında, her yeni transferinizde basın toplantısı düzenlemeniz, yorucu olsa da takımı ve oyuncuları mental olarak üst düzeye çıkarabilmeniz için bir silah niteliğinde...

antrenörlerinizden ve scoutlarınızdan aldığınız raporlar daha detaylı bir şekilde masanıza sunuluyor... yüzeysel değil gerçekten faydalı olabilecek bir scouting sistemine sahipseniz, genç yetenekleri keşfedilmeniz gerçekten de kolay gözüküyor...

oyundaki bir yenilik ise 8 adımlı 'create tactic' ekranı... takım mentalitesi, oyun kurucu, top çalıcı ve hedef oyuncularımızı buradan seçiyor ve daha sağlam temellere oturtulmuş bir taktik düzeni elde ediyoruz...

kanat oyuncularımıza içeriye sokularak atağa destek verdirtebildiğimiz gibi, çizgi oyuncusu şeklinde de oynatabiliyoruz... taktik ekranında oyuncu üzerine sağ tıklamak suretiyle görebileceğimiz her oyuncuya göre özel hazırlanmış taktikler de oyunda mevcut...

oyunda her oyuncuya özel analizler yapılması, işinizi karmaşıklaştırıyor gibi gözükse de işinize gerçekten de çok yarıyor. geçmiş maçlarda yaptıklarını görerek, gelecek maçlarda yapabilecekleri hakkında fikir sahibi oluyoruz böylece...

gelelim herkesin merak ettiği 3d maç motoruna... eskiden ayrı olarak tribünlerde seyircileri görebilmek mümkün... oyuncu hareketlerini, estetik çalımları görebilmeniz için bir avantaj sağlayabiliyor... 7 adet 3d kamera, 2 adet 2d kamera ile görüş açımızı genişletiyor, sahanın herhangi bir yerinden izleyebilme keyfini yaşıyoruz doyasıya...

'issue instruction' butonu saha içinde maçın gidişatına göre verebileceğimiz komutları içeriyor... kanatlardan baskı yiyorsanız engelleyebilmeniz veya zor geçebildiğiniz bir defans oyuncusu varsa ona uzak başka bir yoldan kaleyi bulabilmeniz için gerçekten yararlı bir fonksiyon...

son olarak transferden bahsetmek istiyorum...transferde satılık listesinde gabriel milito, rafael van der vaart ve ruud van nistelrooy gibi 3 dünya yıldızını fenerbahçe, galatasaray gibi takımlara yaklaşık 15 m gibi komik bir ücrete -üstelik 48 ay taksitle- transfer edebilmeniz mümkün ve hepsi de gerçekten iş görebilecek oyuncular...

sonuç olarak fm 2009 ile hasret kaldığımız bol fmli günler, uykusuz geceler bizleri bekliyor... daha detaylı bir incelemede tekrar görüşebilmek dileğiyle...

edit: bunun neresini eksilediniz bre vicdansızlar...
(bkz: nihayet)
(bkz: uykusuz her gece)
10.1.0 yaması oyun ile birlikte piyasaya çıkmış oyundur.
full sürümde bile Barcelona, Milan ve Bayern Munich'in Aykut Erçetin'e talip olduğu oyun.
09'a farkın allahını atacakmış gibi gözüken, ne kadar zor olduğunu kurulum aşamasında yeniden gösteren oyundur.

kurmayı beceremedim, bi' yardım edin hacılar. ulan online diyoruz, product key diyorsun. offline diyoruz, steam hesabıyla dalıyoruz, "taam yükledik de sorun oldu yav" diyorsun, hiçbir bok kurmamışsın. nasıl iş arkadaş?
an itibarı ile konyasporla oynamaya giriştiğim oyundur. breh gidi mereti nasıl yapmışlar o konsol o oyuna etki bir sezonu 1 ayda bitiririm gibi duruyor çok detay var çok.
harika bir oyun olmuş ama "hadi canım" dedirten bazı olaylarda olmuyor değil. mesela sabri'yle milan ve udinese, aykut ile barcelona ve roma, arda ile tüm büyük dünya klüpleri ilgilenmektedir. hele orkun'u barcelona satın aldı ve en ilginç tarafı lugano man utd'e 33 milyon dolara transfer oldu. fm ne yapmaya çalışmış anlıyamıyoruz ama türkiye ligi gerçekten çok enteresan ve eğlenceli.
her sene olduğu gibi yine sorun çıkaran, uninstall işlemini kabul etmeyen, insanın götünde kıl ağartan oyunun son halkası. sokayım senin gibi menajere, bu ne mna koyim? sktir git.
arayüzü dikkat çekici olan oyun. her ne kadar ilk bakışta karışık görünse de, advisor vasıtasıyla bu karışıklığı atlatabiliyoruz.
en yeni özelliklerden biri her yeni transfer sonrası basın toplantısı düzenlenmesi... medyanın tuzak soruları var, dikkatli olun. ayrıca asistan menajer ve gözlemciler geliştirilmiş. daha oyuna girer girmez sizi karşılayıp takımın eksiklerini anlatıyor ve belli oyuncular öneriyorlar.
önceki senelerde olduğu gibi, yine kornerden gol atmak için bug mevcut. iyi korner kullanan ve kafa topları iyi olan birer oyuncunuzu seçtikten sonra, korneri kale ağzına attırıp kafacı oyuncunuza kaleciyi marke ettirirseniz, gol bulmanız işten bile değil.
sega'nın 10.0.1 yamasını yayınladığı, "insanlarla nasıl taşak geçilir?" sorusunun cevabı. some errors occurred hatası yüzünden oyunu çalıştıramayanları geçtim, sikimsonik dll dosyası yüzünden bile açamayanlar var. bizzat forumlarında gördüm. birisi "böyle sorun var" diye başlık açmış, kafadan 5-10 sayfa "bende de var" demiş millet. foruma üyelik, ilginç. kaydoluyorum, giriyorum. şikayetimi yazmam gereken bölüme girdiğimde tekrar nick seçmemi istiyor. aynısını yazıyorum, "bu zaten kullanılıyor" diyor. çevrimdışı olduğumu gösteriyor. allah belanı versin sega, ben seni anlamadım.

daha ne maçlara çıkacak, ne kupalar kaldıracaktım fc bordeaux'da. bu sene onlara göz koymuştum. error sensin occur da sana girsin. şerefsiz.

edit: sorunu çözdüm ama sega'nın hala allah belasını versin.
yeni çıkmasından mütevellit henüz oyunu domine edebilecek bir taktik bulamadığım oyun. bulabilen yazar arkadaşların da yardımı çok görmemeleri rica olunur.

(bkz: fm 2010 daki en iyi taktik)
%91.7'si yüklenmiş olduğu halde, hata verdiği için küfrettiğim, sırf gerzekliğimden yüklemeyi beceremediğim, arayüzünü öğrenmek uğruna gözlerimden vazgeçtiğim* güzellik.

fc girondins de bordeaux ile çıktığım 4 maçta 3 galibiyet 1 mağlubiyet aldım. yakın zamanda olayları toplayıp acıklı metinler, coşkulu galibiyet destanları yazacağım sözlükçüler. sizin gazınızla oynuyorum bu oyunu. çaylak olduğum ya da sözlükten uzak kaldığım zamanlar bakmıyorum. size anlatamadıktan sonra sokayım yaptığım kariyere, canlarım benim. bir de sözlükçe turnuvasını yapacakmışız bunun. bordo benim, baştan söyleyeyim. ikinci turu görürsek takla atarım gerçi bu kadro ve oyunla ama olsun. bordeaux adının olduğu her yerde umut vardır.

beklemede kalınız. iyi ki varsınız. hehe.

fikir vermesi açısından bir der meister treylırı,

görsel

ulan bi' kere de ilk 5 maçta sakin oynayayım şu oyunu. gol yiyince "orospu çocuğu [rakip takım]!" diye bağırmayayım. gol atınca "nasıl koydu gourcuff kocamaaaan" diye haykırmayayım, ömrümden ömür gitmesin...
türkçe çıkmadığı için orjin almayacağım video oyunu. sports interactive türkiyede ekmek yok ulayn.
fc girondins de bordeaux'ta rezil olduğum, buna rağmen oyunculara verdiğim gazla ayakta durabildiğim oyun. şampiyonlar ligi'nde ilk maçta chelsea'ye fransa'da 5-1 yenildim. ligde liderliğe oynuyordum, üst sıralar karışıktı. götü boklu boulogne, 5 dakikada attığı golle 4-2 yendi beni. felaketim oldu ağladım. sonra rennais'e koydum 3-1. öyle işte.

mesele o değil.

manchester united hayvan öküzleri burada da iş başındalar. gerçekten çok inandırıcı yapılmış oyun. böyle şans olmaz lan. bu kadar olmaz.

http://i34.tinypic.com/35n63ok.jpg
yeni transferlerin basın toplantılarında ' kendisini tanımıyorum ' cevabı verilmemesi gereken oyun. aksi takdirde oyuncu mutsuz oluyor. en doğrusu ' kendisinin oyunculuğuna ve kalitesine saygım var ' demek, böylece pozitif tepkiler veriyor.
orta sıralarda oynayan takımların başına geçenler, jorge bolano' yu bedava getirebilir. zamanında parma' da iyi işler yapmış kolombiyalı çok yönlü bir orta saha oyuncusu kendisi. ayrıca eski kayserisporlu ali çamdalı, eski gençlerbirliği stoperi lamine traore ve eski trabzonspor kalecisi ahmet şahin de boşta. geliyor ve iyi iş yapıyorlar.
son olarak yardımcı antrenörler çok iyi çalışıyor ve sürekli muhtemel transferleri raporluyor. arayüz de olmuş, menü de. belki baştan biraz kafa karıştırır ancak zamanla göze çok hoş geliyor.
beklediğimden çok daha iyi çıkan oyun. hele 2009 faciasından sonra ilaç gibi geldi. oyunda türk takımları çok iyi transferler yapıyorlar, özellikle de galatasaray. rijkaard çok uzun girişimlerde bulundu ve takıma van der vaart ve andriy rusol'u getirdi. kutluyorum kendisini.
genç yetenek denen adamların en aşağı 10m ettikleri oyun.

ulan 4.4m bütçeyle nasıl alayım ben bu adamları? "e oyuncu satacan salak" derseniz eyvallah derim ama olmaz ki abicim. en pahalı adam 3m zaten. kimi satayım da genç yetenek alayım? e diyorum 1m olanından, ucuzundan işimizi görecek bir hacı alalım... onlar da abilerinin yerlerini ancak doldurabiliyorlar arkadaş. 10 yıl sonra 30m etmeyeceksen ne sikime alayım ben seni? ben 4-1-2-1-2 oynayan adamım, işim zor. ühüh.
galatasarayın başına geçmemle beraber neeskens'in "yahu şu sabriye söyle, bu kadar şut atmasın" demesi bir oldu. ayhan'ı 8.75 milyon dolara sunderland'e, lincoln'ü de 13 milyon dolara shaktar'a satarak buonanotte'yi kadroma kattım. gerçekten müthiş oynuyor. ajaxa karşı uefada 2. yarı oyuna girip hat trick yaptı, deli bir adam kısaca. 1.61 boyunda falan ama boya çok aldırmamak lazım.

oyun genel olarak fm 09 dan daha iyi denebilir. ama yine bonservis bedellerinde saçmalıklar mevcut, yapmayın çocuklar.
bu oyunda beşiktaş olacaklara öncelikle allah sabır versin diyorum. çünkü, gerçek anlamıyla bir enkaz devralıyorsunuz üstelik bunu düzeltme ihtimaliniz yok. taktik bakımından üst düzey olmanız gerekecek, her maça düzgün hazırlanın. neden?

1. delgado, fink, nobre gibi adamlara dünyalar dolusu paralar veriyorsunuz ve bu yüzden hiç kimseye düzgün maaşlar öneremiyorsunuz. kulübe gelmeye ikna edemiyorsunuz. (nobre haftalık 45bin, delgado 30bin, fink de 25bin alıyordu sanırım.)
2. bütçeniz yok. 2milyon euro bütçe ile başlıyorsunuz.
3. maaş bütçeniz de yok.
4. takım problemli kaynıyor. hiçbir mevkinizin doğru düzgün yedeği yok.
5. (bu güzel bir haber) ferrari inanılmaz bir topçu. sezon ortasında italya milli takımına falan gidiyor zaten. sivok da aynı şekilde. (sivok 8.5milyon euro değerinde, holoskoyu iyi oynatırsanız bende 12 milyon euro oldu değer. alan yok gerçi)

neler yapmalısınız beşiktaşla? spoiler verelim de, kendi keşfetmek isteyen, yaşayarak öğrenmek isteyenlere mani olmayalım.

--spoiler--
1. başlar başlamaz appiah'a yapışın. kaç para istiyorsa vermeye çalışın. finki yollamanın yolunu bulun. çünkü appiah-ernst ikilisi türkiye liginin ötesinde bir ikili oluyor. avrupa standartlarının bile üstündeler.

2. ruud van nistelrooy, 1 milyon euroya sezon başında madrid tarafındna satılıyor. alan yok, siz almaya çalışın. ben sezon başında alamadım ama sezon ortasında 0 liraya sattı madrid, saolsunlar.

3. martin palermo da 1-2 milyona geliyor. yaşları umursamayın, ilk sezonu en iyi şekilde geçirmek için bu forvetlere ihtiyacınız var.

4. nobre, fink, tello, bobo, delgadoi tabata gibi adamları yollamanın yollarını arayın. hatta bunları yollamak için para bile istemeyin. çünkü maaşınızı öyle bir sömürüyorlar ki, üstüne para verseniz yeridir, gitmeleri için.

5. diego bounnannetto (yanlış yazdım), river plate'li bu genci alın. ben sezon başında appiahı bedava, diego'yu ise 5.5 milyon euroya 48 vadeli olarak aldım. inanılmaz bir topçu, değerini katlıyor ve beşiktaşa gelmek için can atıyor. (ciddiyim)

6. ismail köybaşını oynatmazsanız polis kapınıza dayanıp sizi tutukluyor. ona göre. gelmiş geçmiş en iyi sol bek olabilir kendisi.

7. eğer ki, dediklerimin bir bölümünü yapabildiyseniz (özellikle, ruud, appiah, diego üçlüsünü alıp dediklerimi yolladıysanız) bu sezon şl'ye gitme ihtimaliniz var demektir. şimdi sezon sonu için yapmanız gerekenlere geçelim:

a) yeni sezonda 25-30 milyon bütçeniz olacak. çok ama çok şanslısınız.
b) sezer öztürk, sivaslı sedat (hehe), hürriyet göçer, riquelme, burdisso gibi futbolculara ocak ayından itibaren imza attırın. hepsi beleş olacak çünki. (evet kontratları bitiyor.)
c) yeni kadronuzda ernst-appiah'ı kullanmayabilirsiniz, ben kullanmadım açıkçası sattım iksini de çok güzel paralara. onların yerine necip-hürriyet-sivok gibi adamlarım var ne de olsa. (saydıklarımın hepsi inanılamz kaliteli topçular)
d) martin palermoyu yollayabilirsiniz, daha iyi forvet bulursanız. ben 11 milyona mehmet yıldız'ı aldım.
e) nuri şahin, gökhan inler ve tuncay şanlı'yı alabilmek için olanaklarınızı seferber edin. ben hiçbirisini alamadım ama alınırsa 3-4 sene sizi götürebilecek bir kadronuz olur kesinlikle.
f) rüştü, ibrahim üzülmez ve uğur incemanla kontrat yenilemeyin. bırakın gitsinler. sinan bolat'ı almaya çalışın kaleye.
g) batuhan çok fazla problem çıkarıyor, antremanları ekiyor falan. ben 12 milyon euro ve %20 sonraki satıştan pay almak şartı ile barcelona'ya yolladım. çocuk coştu orda. 50-60 milyon euroya satılsın da cebimiz dolsun hehe.

Önemli not: burda belirtmemişim ama kulübe gelir gelmez kendinize muhteşem bir koç ve scout ekibi kurmanız ve kendi atreman programınızı yaratmanız gerekiyor. yoksa bittiniz demektir. sergen dışında tüm koçları, fitness koçlaırnı, youth koçlarını, asistan managerınızı gönderebilirsiniz. yerlerine çok daha iyilerini almanız gerek.

önemli not2: ilk sezondan sonra gençlere önem verin. necip ve cemil inanılmaz çocuklar.
--spoiler--
yeni turnuva/ veri editörü sayesinde oynayacağınız ligde yeni kupalar ya da değişiklikler oluşturabileceğiniz oyun.