bugün

Fifa bu savaşı uzun zaman önce kazandı.
pes erkek oyunudur, fifa kanada inip orta kesen sonra şut vurma tuşunu bozan ergenlerin oyunudur.

fifa da ki futbolcular tim burton ın planet of the apes indeki koşan maymunlar gibi koşarlar.

pes de ki futbolcular gerçeğe yakın hareket ederler.

fifa da bir zamanlar sahaya köpekler girer futbolcuları uzaylılar kaçırırdı, vanspor ile en zor ayarda brezilya ya 18 gol atılırdı...

pes hiçbir zaman bu tarz sululuklara girmemiştir...

pes forever...
fifa'yı eleştirenlerin en son ne zaman oynadıklarını merak etmeme neden olmuştur.
Fifa simülasyondur.
Pes oyun.
kesinlikle pes. fıfa ya göre son zamanlarda baya bi atak yaparak biz oyunseverleri çokca kazandı.
pes video oyunudur, fifa futbol oyunudur. iki oyunu da belli dönemlerde yıllarca oynamış biri olarak genel kanım budur. şimdi başlayalım.

fifa'nın iyi, pesin kötü yönleri;
peste genelde üçgene basıp kaleciyi karşına alıp uzak köşeye vursan gol olur, fifada daha fazla gol atma taktiği vardır.
peste daha az ayrıntı varken fifada daha çok pas, şut, orta çeşidi vardır. oyunu daha çok kontrol edersin.
peste bir pas atarsın 10 saatte gider, fifada daha hızlı paslar atılır.
peste şut vurulunca gol olup olmayacağını anlarsın ama fifada bazen tahmin etmediğin zamanlarda saçma goller bile olabilir.
teknik direktör kariyeri olarak fifa, pesten iyidir. hem oyuncu bolluğu, hem de fazla ayrıntıya girilmemesi açısından.
fifanın lig sayısı pesten fazladır.
fifada oyuncunun sadece top ayağındayken değil top başkasındayken yaptığı hareketler de adamdan adama farklılık gösterir.

pes'in iyi, fifanın kötü yönleri;
pesin grafikleri fifayı katlar. hele de kötü takımlardaki futbolcuların yüzü fifada çok kötüdür.
peste edit özelliği daha çeşitlidir. kendi takımını vs yaratabilirsin.
fifada momentum olayı bazen fazla sıkarken peste böyle bir olay yok bildiğim kadarıyla.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, daha sonra editlerim daha fazla özellik aklıma gelirse. pes atıştırmalık, fifa ana yemeklik bir oyundur. şu anlık görüşüm budur.
2013 e kadar pes öndeydi.
Tabikide açik ara pes' tir. Oynanişi basit en azindan mk. Fifada ronaldoyla sabriyi geçemeyeceksem ne yapayim onu ben. Fazla zor olmuş.
Dream league siker atar.
kızlar eğer doğru erkeği arıyorsanız bu versusa pes diyen adamları eleyerek başlayabilirsiniz. çünkü onlarda zevk yoktur. ağzı süt kokan ana kuzusudur.
son 4 yıldır fifa.
Bi pes atak mı ?
Bu suali fifa da soramazsın bile.
Açık ara pes. Fifa gorsele verdiği özeni oyunun oynanabilme sekline verseydi belki fifa derdik ama pes acik ara alir.
Pes fifayı oyanayamadığımdan değil kapışmak isteyen varsa kapışırız.
Pro evulation soccerdir.
fifa'yı oynamayı beceremeyenlerin ancak pes diyeceği versus.
konsolda pes bilgisayarda fifa telefonda dream league.
fifa nın her türlü koşulda alacağı versus.
sene olmuş 2016 hala pes diyen var tüüü ergenler sizi, oyun kalitesi oynama keyfi gerçekçiliği her şeyiyle fifa silker gençler dediğim versus.
tartışmasız fifadır. fifayı oynamayı beceremeyen, oyundaki gerçekçiliği, kaliteyi göremeyenler pes der.
Fut draft fifanın doğru hareketidir. Zira Pes 2016 da kaleciler otu boku yerken Fifada gol atamazsın. Pes 2016 çok yavaş ilerler fakat Fifa da attığın pas hemen yerine gider.
kendimi bildim bileli pes'çi olan ben bugün itibariyle fikir değiştirmiş bulunuyorum. her iki oyunun da demosunu indirdim. zira kesin olarak pes 2017'yi satın almak gibi bir düşünceye sahiptim.

her iki oyunun demosunu indirdim demiştim ya. heh işte pes 2017 demo ile toplasan 20 saatten fazla oynamışlığım var. bir sürü şikayetim var oynanışla ilgili, oyun içi geçişlerin süresiyle ilgili, lisans kısmına girmiyorum bile.

fifa 2017... 1 saatten az bir süre oynadım bu oyunu. kamera olayını pes'e benzetmeleri süper olmuş hatta gerçekçiliği abartmışlar. çok beğendim. oynanış olarak pes 2017'den fersah fersah önde. oynarken isyan etmiyor keyif alıyorsun her şeyden önce. oyuncu modellemeleri ve detayları pes 2017'ye göre daha geride. bilenler biliyor zaten. ama bu bile oyuncuya verdiği keyfi düşününce bir negatif özellik olarak akla takılmıyor açıkçası. özetle fifa 2017 olmuş. pes 2017'ye göre hakikaten olmuş. gamer yazarlar daha tecrübeli olduklarından daha güzel şekilde ifade ederler bu versusu illa ki lakin haftada bir ps4 keyfi yapan ben oyundan aldığım keyfe bakıyorum açıkçası...

zamanında fifa'cılarla canhıraş şekilde pes ulan pes diye mücadele eden beni fifa'cı yaptın ya konami. pes diyorum sana başka da bişey demiyorum. allah da senin belanı versin konami. evlerine ateşler salsın. ejderhalar şirket merkezini bassın, şirket ceo'n kabız olsun da sıçamasın inşallah.
bir aralar karşılaştırmaları doğruydu fakat son senelerde fifa'ya hakaret olur pes ile aynı cümlede geçmesi. 95 doğumlu olduğum için 2005'te başladım ben futbol oyunları oynamaya, o tarihten başlayım.

pes 2005 > fifa 2005

fifa 2006 > pes 2006

fifa 2007 > pes 2007 ( fifa 2007 soundtrack ezbere bilirim)

pes 2008 > fifa 2008

pes 2009 > fifa 2009

pes 2010 > fifa 2010

fifa 2011 > pes 2011

pes 2012 > fifa 2012 (lavezzi farkıyla)

fifa 2013 > pes 2013 ( pes 2013 en sevilen pes oyunu olsa da en vasatıdır)

fifa 2014 > pes 2014

fifa 2015 > pes 2015

fifa 2016 > pes 2016

fifa 2017 > pes 2017

bundan sonra fifa hiçbir versusu vermez pes'e. zaten pes'i dünyada bir fifa oynamayı bilmeyen mal türkler bir de milliyetçilikten japonlar oynuyor amına koyim.
Fifanin havada karada sikip atacagi versus.
Pes, 13den sonra bitti. Zaten pes'i pes yapan iki seri var; Pes2009 ve pes 2013. Onun dışında bir sikime benzemeyen bir futbol oyunu.