bugün

hala daha kolay kolay boş yer bulunamayan film.
gerçekten harika bir baş yapıt, kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim Faruk Aksoy büyük bir iş başarmış.
olmamış filmdir. yahu filme 17 milyon dolar harcamışsın, bizans kralı' nın sakalları yine takma. gözümü sakallardan alamadım film boyunca. oyunculuklar çok çok çok kötü ve aşırı abartılı. bizans' lılar yine dansöz oynatan, kadın alemleri yapan, nıhahahaaaa şeklinde gülen kötü adamlar. fetihten sonra fatih' in ayasofyaya girip konuşması, halkın bir anda fatih' i sevmesi falan saçma değil daha beter bir şey olsa gerek. yahu adamların şehrini ele geçirmişsin iki güldün diye bağrına mı basacaklar seni hemen? he unutmadan, ulubatlı hasan cenabet öldü. yataktan kalkar kalkmaz savaşa gitmemek lazım tabi. sevgilisi de seviştikten 5 gün sonra mide bulantısı, baş dönmesi triplerine girdi ya helal olsun. ceddimiz sağlam sevişiyormuş demek ki. yine aynı hatun kişinin ( bak adını unuttum era mıydı neydi? ) saçlarını bikaç santim kısaltıp erkek rolü yapması da inanılmazdı. kadında suç yok diğer elemanlar salak. o kadar güzel erkek olur mu lan? ve tabi ki tüm dünya ahalisinin türkçe konuşması durumu var. yahu yapmayın etmeyin. hollywood' a gidecek bu film falan diyorsunuz. göndermeyin. kiloyla satılan filmler kategorisine koyacaklar filmi. size değil fatih sultan mehmet' e üzülürüm.

not: sinemada oturduğum koltuğu kırmamın kilo almamla bi alakası yoktur. tamamen ters bir hareket sonucu olmuştur. yeminle bak..
bir filme 17 milyon dolar harcayacaksın ortaya çıkacak film bir fiyasko olacak vay amk.

insanların okuyup aklında canlandırdığı bir fetih vardı onunda içine ettiler.
tarihimizin arkasından para kazanmak için yapılmış bir film. oyunculuklar sıfır. oyuncuların haykırma sahneleri berbat. akşemseddin i canlandıran oyuncunun dişleri yok. müslümanlığı yalnızca tekbirden ibaret gibi göstermişler. yönetmen bu filmi sinamaya olan borcunu ödemek için yaptığını söylemiş. sinemaya vurduğu son vole diye tanımlıyorum ben onu. sürü ile zengin var ülkemizde paralarını bir işte değerlendirmek isteyen. filmi daha da bütçeli hale getirebilirdi kazancını paylaşarak. daha kaliteli oyuncular kullanılabilirdi. anlatılmak istenen nedir? istanbul'u aldığımız mı? bunu zaten biliyorduk. bunun 18 yaşındaki bir lider tarafından yönetilen orduyla yapıldığını gösteremedik dünyaya. zira fatih i canlandıran erdem alkan (adını ilk kez bu film de duydum. ) 30 lu yaşlarında. topları urban usta yalnız başına mı dökmüştür. onların balistik hesaplarını fatih sultan mehmet yapmamış mıdır? keşke böyle bir film olmasaydı. hiç bilmeyenlerin aklında istanbulun fethi böyle canlanmazdı böylece.
çılgın dershanenin yönetmeninden çılgın fetih:
fetiş 1453. yapacağın filmi sikim. bok gibi film çok yazık olmuş ne istanbul böyle fethedildi ne de osmanlı hükümdarlığı böyle idi.
akşam gittik filme

-savaş sahneleri efekt ve görsellik olarak da işleniş yapısı olarak da yabancı bi yapımdan montajlanıp koyulmuş hissi uyandırdı bende.mesela allah allah diye saldıran ordular göremedim ben filmde.spartalı filmindeki 'aaaa' narası daha çok kullanılmış.dini açıdan olmasa bile bize özgü bize has bir stille savaştırılabilirlerdi

-film kesinlikle ulubatlı üzerine kurulmuş hissini uyandırıyor.fatih %100 ikinci planda kalmış filmde

-ulubatlı ile diğer uzun saçlı arkadaşın bi çarpışma sahnesi var sonlara doğru bayrak davasına.o sahne filmin koptuğu noktadır bana kalırsa.iki yunan dövüşmekteler ve biz onları izliyoruz izlenimi uyandırdı bende açıkçası.hareketler,bağırışlar mimikler tıpkısının aynıdı

-film aşırı yüzeysel.akşamsettinin gelişi son anda 'aa biri vardı yaw tamam tamam akşemsettin' diye son anda akıllarına geldi de eklenmiş gibi geldi bana.gemilerin karadan yürüyüşünü unuttular sandım bir an.filmin gereksiz uzunluğu ile de alakalı olabilir bu durum elbet ama bana öyle geldi.

yüzeysel derken şu yıllardır kitaplar ne anlatmışsa o görsel olarak kullanılmış filmde.senariste çok para vermemek için mi yapılmış,film aceleye mi gelmiş bilemem ama o hava vardı.bazı sahneler var sırf tarihde hatırda kalmış laflar ağızdan çıksın diye çekilmiş resmen zorlama yani

her türlü aksaklık olabilirdi özenti,benzerlik,dandik bi görsellik ama şu son yazdığım açısından daha doyurucu bi film beklerdim çünkü bu sonuçta yazmakla alakalı efekt değil bi şey değil.daha usta ve fetihin fatih üzerindenki etkisini fetihden önce ve sonra bize daha iyi hissettirebilecek bi kalem bulunabilirdi.bulunamamış

-kast seçimi daha iyi olabilirdi mesela.muhteşem yüzyılın ekibi çok daha iyi kanaatimce.özellikle fatih için daha etkileyici bi oyuncu bulunabilirdi

tüm bunlar olumsuz yanlarıydı olumlu yanı ise halkın bu bütçede bi tarih filmine böylesine yoğun talebi.tek fetih filmi bu olacak diye bi kaide yok bundan çıkacak derslerle başkaları daha iyisini yapacaktır,yapmalıdır

tarihimizde anlatılmayı bekleyen o kadar çok hikaye var ki senaristini ve yapımcısını bekleyen bütçe kullanmada ürkek olan yapımcıya bu filme olan ilgi cesaret verir umarım..
Maliyeti çok olan filmdir.
fetih 1453 eksi ve artıları

- bizanslıların türkçeyi her şivesinden konuşabilmeleri,
- padişah ve vezirlerinin baya baya sade, anlaşılabilir, sokak diliyle konuşması,
- kız filmin büyüsünü bozmuş, bakışmalar vs.
- ulubatlı hasan başrol gibiydi,
- tespihin üstünde zıplama sahnesi çok saçmaydı,
- savaş taktikleri üzerinde hiç durulmamış,
- fatih sultan'ın zeka ve dehalığının üzerinde hiç durulmamış,
- filmde kenan komutanın olmaması,
- filmin zaten sonu belli esprilerin yapılmasına sebep olması .

+ savaş sahneleri mükemmel.
+ ulubatlı hasan'ın kılıç sahneleri gerilim dolu.
+ dekorlar ve mekanlar çok yerinde.
+ müzikler güzel ve yerinde kullanılmış.
+ fatih sultan'ın insani yönlerinin üzerinde durulması.
+ efektler sırıtmamış, ne çok fazla ne de çok az kullanılmış.
+ olaylar çarpıtılmamış.
+ 2saatte olsa güzel duygulara kapılabiliyorsunuz, kendinizi kaptırıp güzelce gaza gelebiliyorsunuz.

sonuç: senaryo, diyalog ve oyuncu seçiminden yana fazla beklentili olmamakla beraber, filmi hala izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.
film görmemişler için harika olduğunu düşünürler velhasıl oldukça vasat filmdir maliyetine yazık .
evet efendim... gittik izledik gördük... sıra geldi yorumumuzu yapmaya.

karakterler: karakter seçimi fena olmamış. bizans imparatoru italyan şovalye ve fatih sultan mehmed iyi seçilmiş.

10/8

efektler:efektler de oldukça iyi. orduların çarpışma sahneleri gerçekten iyi olmuş.

10/8

müzikler:kıvamında ve hoş kullanılmış taktir ettim şahsen.

10/9

hikaye:zaman zaman sapmalar olmuş. üzerinde uzunca duracakları şeylere az az durulacak şeylere çok zaman harcamışlar. bu da durumu kötüleştiriyor tabii.

10/6

mantık hataları:bir hayli fazla.böyle bir filmde olmaması gerekirdi.
--spoiler--
ulan ulubatlı hasan ölüyor sevgilisi resmen gülüyor fatih hiç sallamıyor yani saçma.
--spoiler--

10/4

toplamda bakacak olursak 3 saat olmasına rağmen sizi sıkmayan ama aşırıda heyecanlandırmıyan güzel bir savaş filmi olmuş. ama çok güzel olamamış malesef.*
toplam:10/7
her sahnesni nefessiz izlediğim bir baş yapıt. şimdi nutellacılar kalkıp yok efendim animasyonu olmamış yok efendim savaş sahneleri olmamış falan demişler, demeye de devam edeceklerdr. ama gittik gördükki bu zamana kadar izlediğim tüm türk filmleri içerisinde daha iyisine rastlamadım. kesinlikle sinemada izlenilesi bir film vesselam.

fakat ulubatlı hasan şehit olurken sevgilisi era nın onun şehit oluşunu izlerkenki yüz haline bir anlam veremedim. sanki çok komik bir olaya fazla gülmeyen ama tebessüm eder gibi bir hali vardı.

ençok etkileyeici sahnelerden bir diğeride fatih'in oğluyla* sarılma sahnesiydi gerçekten harikulade ve vurucu bir sahne olmuş.

ve bana göre komik olan bir sahne vardı ki gülmekten alamadım kendimi o sahnede. fatih boğazlardan yabancı gemilerin geçişine izin verilmeme kararı aldıktan sonra şuan hangi ülkeye ait olduğunu bilmediğim bir gemi tüm ikazlara rağmen durmayınca bombalama sahnesi gerçekten iyiydi.*
genel olarak filme 10 üzerinden 9,5 verdim. gidin,görün,izleyin efendim.
kardeşim gidin izleyin . Burada 3-5 tane internet trollünün 100 yıllık hollywood ile 3-5 senedir kabuğunu kırmaya çalışan türk sinemasıyla karşılaştırmasına aldanmayın. gidecez izleyecez ki daha iyileri yapılsın. bu film kar etmeli ki bundan daha iyi filmler de yapılabilsin. di mi ama

özet:gidin izleyin ben izledim evde oturacağınıza hem kendi adınıza hem sinemamız adına yararlı bi iş yapın

edit: troller kızmış
Fatih Sultan Mehmet rüyasında yüzüğü lavların içine düşürdüğünde bi an yüzüğü Mordor’a taşıyacak sandım.

Ama taşımadı.

Taşısa on numara film olabilirdi.
savaş sahneleriyle gönülleri fetheden film. Ulubatlı hasan için gittim fatih sultan mehmet'e hayran olup çıktım. Aslında aşkda diyebilirim buna. O nasıl bir yüz ifadesidir o kadar masumane ve aynı zamanda sert ki keşke daha ön planda olsaydı da doya doya izleseydim. Birde filmi istanbul'da izlemeyi çok isterdim...güzel ve hala tıklım tıklım olan film keşke hasan'ın aşk hikayesi bu kadar göze sokulmasaydı ve keşke gemileri karadan yürütme fikri nasıl ortaya çıktı bizde görseydik. Ha birde her saat başı mola yapılmasaydı...
cüneyt arkın filmlerindeki klişeler günümüz teknolojisiyle sinemaya aktarılmış. özeti budur.
Daha iyisi yapılana kadar en iyisidir.Nihayet izleme fırsatı buldum.Evet hatasız değil, evet popülerizme hizmet amaçlı sahneler yok değil, ama yine de o şanlı tarhiten bir kesiti o yetenekli oyuncularla ve senaryoyla birleştiren ve bize sunanın emeğini yabana atamayız.Öyle sahneler vardı ki duygulanmamak elde değil.(Ordunun namaz sahnesi, Ulubatlı nın kılıç ve sancak sahnesi,Sultan Fatih in orduya seslendiği sahne)istanbul Fatih te otutan biri olarak ne kadar da kıymet bilmiyoruz dedim kendi kendime.Kısacası gidin görün büyülenin. Türkiye nin en cok ızlenen filmi Recep ivedik olmasın sırf bunun için bile gidin.
Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim ibrahim Çelikkol iffet denilen absürd dizide gerçekten heba oluyor.Performansı inanılmazdı.(Ulubatlı Hasan)
haftasonu ailemle gittim..

bayıldım..

2 saat 40 dakika hiç sıkmadı..
savaş sahneleri olsun, kurgu olsun gayet başarılıydı; birkaç devam sahnesinde eksiklik vardı o kadarı eşkiya da bile olmuştu..

ben daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu diyorum ve izlemeyenleri muhakkak izlemeye davet ediyorum.
ben savaş sahnelerinde beş on kişi bekliyordum ki gerçekten şaşırdım. emeğe sağlık. kim ne derse desin süper ötesi değil ama iyiydi,daha iyisini eleştirenler yapsın biz izleyelim.
kenan komutanım kenan komutan efendim asker fatih öldü neeee öldü mü bu replikler geçmiyosa izlenmez arkadaş.
Türk Sinema tarihinin üst düzeyde ilk savas filmi olup bunun layigini rekor kirarak elde etmistir. emegi gecenlere tesekkürleri borc bilirim. Bir baslangic filmi olarak fetih 1453 hic de basitsenecek bir film olmadigini kanitlamistir. Kiyaslanmaya calisilan hollywood filmleri yaklasik bütceleri 100 milyon dolarlarin üstünde oldugundan ne denklik sisteminde, ne de esitlik sisteminde kiyaslamak mümkün degildir.

Bir amerikaliya manti yaptirip, kayseri'dekiyle kiyaslayamayiz öyle degil mi ? öyle öyle.
şehrin girişinde akşemsettin'i, fatih sultan mehmet'in peşinden nefes nefese koşturan, göbekli tonton bir ihtiyar gibi göstermesi büyük bir hata olan (ki gerçekte şehre girdiklerinde fatih sultan mehmet'in, akşemsettin'in arkasından şehre girdiği rivayet edilmektedir), oyunculukların berbat ötesi olduğu, imparator konstantin'in korkunç derecede kayhan yıldızoğlu'na , ulubatlı hasan'ın ise pankreas güreşçilerine benzediği, gemilerin karadan yürütülmesini şöyle bir yüzeysel gösteren, insanın hayatından 160 dakikayı boşa harcamasına neden olan, umutları boşa çıkaran film.
anlatılan fatih sultan mehmet ve istanbul'un fethi mi, ulubatlı hasan mı tam olarak kestiremediğim ama çağ kapatıp çağ açan bir olayın basit bir savaş filmi gibi lanse edilmeye çalışılmasına bozulduğum filmdir. film'in arka fon müzikleri daha osmanlı tarzı yapılsaydı keşke dedirten filmdir. en sonunda fatih sultan mehmet'in kilisedeki kızla çizdikleri mutlu portrenin aşırı derecede bayağılık kattığı meğer beklentilerim ne yüksekmiş diye düşündürten bir filmdir.
bunun nesine 17 m dolar harcanmış diye düşündürmekten filozof eden filmdir.

böyle önemli bir olay anlatılacaksa dünya çapında tanınan türk oyunculara teklif götürülür onların mükemmel yeteneklerine emanet edilir film. adı sanı duyulmamış adamlara değil.
öncelikle sinemada izlenmesi, buna benzer projelerin devamı için desteklenmesi gereken bir film. ha eksikleri, olmamışları yok mu, var tabi.

önce olmamışlar :
benim en çok dikkatimi çeken akşemseddin in filmde yeterince rol almamış olması. bir ulubatlı kadar yer almalıydı kesinlikle. gerçi seçilen oyuncu akşemseddin e ne kadar uygun o da ayrı bir tartışma konusu.
film müzikleri daha coşkulu olabilirdi, özellikle savaş sahnelerindekiler.
ulubatlıyla şovalye guistiniani'nin savaş sahnesi fazla abartılmış, kim kazanırsa era onun olur izlenimi verdi bana.
fatih sultan mehmet in hayatı daha ayrıntılı anlatılmalıydı, sonuçta onun önderliğinde yaşanan bir olay.
filmin son sahnesi kötüydü, öyle bitmemeliydi kesinlikle.
ulubatlının saçlarından bana fenalık geldi, sürekli gözüne girdi, bir rahatça savaşamadı adam.

şimdi de olmuşlar :
savaş sahneleri başarılıydı, bir spartakus değil tabi ama bir malkoçoğluyla da kıyaslanamaz. isteyince oluyormuş.
harem ağırlıklı bir film değildi, hatta harem doğru düzgün geçmiyor bile.
filmin başında fethin öncelikle hadis-i şerif üzerine gerçekleştirilmek istenmesinin vurgusu yapılmış, güzel olmuş.
devrim evin gayet hoş bir performans sergilemiş. kılıç salladığı görülmedi gibi eleştiriler için de şunu söyleyebilirim gemileri karadan yürütme fikri kılıç sallarken alınamıyor olabilir mesela. strateji belirlemek, karar almak bence savaş ortamındaki en zor işlerden.

olmamışları, olmuşlarından daha fazla gözüme çarpmış. şu an bunu farkettim. ama bu olmamış demek değil tabiki. başarılı buldum, 160 dakikalık filmi sıkılmadan izledim. sanırım türk olmaktan ileri gelen bir durum, kötü eleştiri yapmayı daha çok seviyoruz yada olumsuzluklara daha çok dikkat kesiliyoruz. filmi acımasızca eleştirenler, umarım daha iyileri yapılır, umarım daha bir çok fetih 1453 ler girer vizyona. zaten sahip olduğumuz tarihten, hatta sadece istanbulun fethinden binlerce film çıkar.
özetle emeği geçen herkesin ellerine sağlık. olmuş bu film.