bugün

Şartlanma hatası – Bir olayın geçerliliğini yanlış varsayıma dayandırarak, başka bir olayın veya durumun başlatıcısının nedeni varsaymak.
Örnek: Siyah, uzun saçlı ve siyah deri ceket giyenler Satanisttir.
Örnek: Türkler Hristiyan olamazlar çünkü Türk demek Müslüman demektir.
Örnek: Hristiyanlık bölücülük ve kültürel yıkım demektir. Bunu Haçlı seferlerinde görmüştük.
Örnek: Batı dünyası, Avrupa ve Kuzey Amerika Hristiyandır.
Başkasını Örnekleme Hatası – başkası tarafından yapılan benzer hatayı işaret etme.
Örnek: Anne, baba siz sigara ve içki içerken bana uyuşturucu kullanma diyemezsiniz.
straw man mantık hatası: Straw Man ( Korkuluk - Saman Adam) Mantık Hatası
Bir argümanı çürütmek için o argümanın korkuluğunu yapıp onu yenmek ve gerçeğini de yenmiş gibi davranmaya denir. Tanrı totemleri oluşturulup sonra bu totemler üzerinde bilim yapılırken bu hataya sürekli düşülmektedir.
Genelleme Hatası –Küçük bir örnek veya gerçeği temsil etmeyen örneğe dayanarak bütünün de aynısı olduğunu söylemek.
Örnek: Tüm film yıldızları berbat kişiler. Geçenlerde Kevin Kostner’ı restoranda gördüm ve imza istedim ancak bana ‘defol’ dedi.
Örnek: Geçenlerde bir kiliseye gittim, kimse benimle ilgilenmedi. işte Hristiyanların hepsi böyle!
Felsefe' de mantık hatası olmaz, mantıkta mantık hatası olur. Felsefe' nin ucu açıktır. Yanilmiyosam ilk entry' ndeki denklemde mantik galiba.

Kendimi ne kadar edebii felsefi hissettim lan simdi. Bisey bilmem ama tahminlerim bunlar.
daha felsefi mantığın olduğunu ve birçok felsefecinin bunun üzerine metodolojik çalışmalar yaptığını bilmeyenler teo grünberg'in şu kitabını okusunlar. allah'ım kimlerle uğraşıyorum yaa http://www.idefix.com/kit...?sid=c3l2p4ugw8uc31bc6y4h
Hatalı bir düşünce. Felsefe size kesin ve yargısı kırılamaz bilgiler sunmaz ki hataları olsun. Bu alanda mantıksız bulduğunuz argümanı araştırıp okuyunca size mantıklı gelen düşünürlerle mutlaka karşılaşırsınız. Felsefenin mutlak mantıklılık diye bir niteliği veya iddiası yoktur.
kendi içinde çelişen bir sözdür. çikolatalı pastadaki çikolata hataları gibi demek gibi bir şey.