bugün

yazili senaryosu olmayan, gündemdeki elestiri ve yorumlara göre yolunu bulan dizi. tabii ki bu yol iyi bir yol degildir. kendi senaryonu yaz, yönet ve yayinla arkadasim. böyle olmaz. sözlüklere ve gazete mansetlerine göre senaryo yapilandirilmaz.
ramiz dayı karakterinin sürekli dünya edebiyatından seçmiş olduğu şiirleri okuduğu dizi.
du$unuyorum da , umarim bu gecikmenin nedeni tuncel kurtiz degildir. kendisi 2009 temmuz da kalbinden cok ciddi bir ameliyat gecirmi$ti.
monte kristo kontu'nun modern hali. rahip yerine ramiz dayıyı da koyunca tadından yenmemiş.
iyi dizi güzel dizi yorumlarını duyduktan sonra hayatımda ilk defa bir türk dizisini indirdim. tam 11 bölümünü de izlememiştim hepsini indirdim ve cuma gününden pazar gününe hepsini bitirdim. şu an ezelden çıkmış balık gibiyim.

öncelikle dizinin belli başlı temel farklılıkları var. özendiği, ya da ilham aldığı dizi ya da filmler, ayrıca kitaplar ve şiirler tamamen kalite kokan şeyler. bu nedenle başarılı esinlenmelerle özellikle türk dizi piyasasının çok üzerinde bir iş çıkarıyorlar.

flashback olayları kesinlikle muhteşem. bu geriye dönüşleri salak bir şekilde yapmak yerine, lost'dan hepimizin aşina olduğu şekilde, yani o bölümle ilgisi olacak şekilde yapıyorlar. mesela kavga geriye dönüşünün sonunda onunla ilgili bir şey izliyorsunuz işte o zaman çok daha etkili oluyor.

oyunculuklar zaten mükemmel bana göre. donuk olması gereken bir kadın için cansu dere ideal. doğası öyle zaten. kenan için zaten eleştireni meşe odunu timi bekliyormuş. ramiz dayı karakteri için tuncel kurtiz'in oyunculuğu zaten dizinin tutmasında başlı başına bir etken. ancak burada asıl mesele, genelde böyle dizilerdeki temel adamlar, gerek yabancı gerek türk dizilerinde olsun hemen bir silah verirler adamın eline, süper kahraman yaparlar onu. dayı ise kitap veriyor önce adamın eline. bu bana göre türk dizilerinde olması gereken muhteşem bir adımdır. sadece bu nedenle bu diziye saygı duyarım ben.

kısacası izlerim, çevremde de izleyenlerin çok olmasından memnun olurum. kaliteli dizi.
Cogu kurtlar vadısı ızleyen adamların ezel izlemeye gecmesı durumu.insanları cansu carpmışa dönmesi.
bu dizinin sonunda ezel ile eşyan birbirine geri dönerse bütün övgüler, bütün methiyeler haram zıkkım olsun derim. taşaklı bir intikam hikayesinden, aptal bir aşk hikayesine geçerse yazıklar olsun. ki baz aldığı kitaba bakılırsa öyle bitecek gibi görünüyor. bana göre tüm karakterler cezasını çekip ezel'i de öldürmeleri gerekiyor son bölümde.
21 aralık günü yayınlanmayan ve yayınlanmama nedeni kesin belli olmayan ancak bu konuda çeşitli varsayımlar yürütülen dizi.

--spoiler--
Yetkililerden bir açıklama gelmeyince de herkes kendisine göre bir gerekçe aramaya başladı. Bunlardan birisi de dizide Eyşan'ı canlandıran Cansu Dere'nin 15 gün önce dizi setinde fenalaşıp hastaneye kaldırılması. Ünlü oyuncuya hastanede domuz gribi teşhisi kondu. Cansu, o geceyi hastanede geçirdi. Durum böyle olunca da çekimler aksadı ve Ezel'in yeni bölümü bir hafta ileriye ertelendi.
--spoiler--

kaynak: mynet
senaryosu oyuncusu yönetmeni ile tam bir klişe olan izleyiciye gerçeklik hissi veremeyen dizidir. Ancak öyle kalite bir görüntü yönetmeni ve montajcısı vardır ki izletir. Ayrıca izleyicileri sürekli merakta tutma manteliteside lost'u andırır.
türkiye de yapılan gelmiş geçmiş en güzel dizi.
kurtlar vadisi serüvenini hafifçe rafa kaldıran dizidir. bir esinlenme söz konusu da olsa türk prime time'ında başarılı olabilmiş bir dizidir..
biz size aşık olduk dizisinden sonra türk dizi tarihine geçmiş dizidir.
pazartesi sendromunu ortadan kaldıran dizi.

zira pazar akşamları insanın içini bir hüzün alır. yeni bir hafta, yeni iç güç falan. ama pazartesi sabahı olup akşama ezel var lan diye düşününce günün daha hızlı geçtiğini farkettim...
21 aralık gecesi yeni bölümünün yayınlanmamasıyla yılın en uzun gecesini ilklerimizde hissetmemizi sağlamış dizidir.
ntvde günlerin getirdiği isimli programa katılan senaristleri tarafından iki sezon olarak planlandığı açıklanmıştır. kendileri de "inşallah daha uzun sürmez" diyerek temennimize ortak olmuşlardır.
(bkz: kerem deren)
(bkz: pınar bulut) (o değilde pınar bulut da hoşmuş baya. neyse...)

ayrıca 2 sene önce çalışmaları başlayan ve geçen sene büyük oranda yapımcı-senarist-yönetmen üçlüsünün kafasında bitirdiği bir projeymiş. veee bazı karakterler diziden ayrılacak ve yakında kurguyu direk etkileyecek yeni karakterler diziye katılacakmış.
git gide derviş - ermiş cümlelerin arttığı reyting rekortmeni olan dizi.
yabanci olsun camurdan olsun diyen zihniyetin her hafta camur attigi turkiyenin gelmis gecmis en iyi dizilerinden biri. gecmiste de vardi nadir de olsa boyle guzel diziler. sasifelek cikmazi, super baba, ikinci bahar vs. daha once de yazdim ama yine yeniden yaziyorum; arkadasim o ayilip bayildigin diziler dunyaya mal olan yapimlar. heralde en iyisi olacaklar. sen turkiye sartlarina gore degerlendir bu diziyi. senin ulkende aynali tahir diye diziler cevrildi, delikanlilik babinda. o yuzden ezele yat kalk sükret, öp basina koy. her dizimiz boyle olsaydi belki yillar gectikce bizden de bi lost cikardi. ama sene olmus 2009 hatta 2010 daha yeni yeni kaliteli isler yapmaya basliyoruz. bu da bi gelismedir deyip devami gelsin diye dua et.
(#6884552)

senaristinin monte kristo kontu meselesine gayet samimi cevap verdiği dizidir.
2 hafta önce internetten izlemeye başladığım dizidir. müthişmiş, en az konuşulanlar kadar varmış. ayrıca ramiz dayı, kerpeten ali derken, çok iyi bulduğum oyunculuk örneklerine birisi daha eklenmiştir bu dizide. 10. bölümde bir sahne var ki, 15 saniye kadar, defalarca izlemeden duramıyorum:

cengiz'in kendisini aldattığını gören eyşan mekandan çıkar, biraz yürür, bir merdivene çömelir, ağlamaya başlar. ezel arkasında biter. eyşan ise yalnız kalmak ister. aralarında şu sıradan diyalog geçer:
-gider misin ezel!
-e gidemem. söz verdim. bana ihtiyacın olduğu sürece.
-yok sana. yok sana ihtiyacım...

burada, "yok sana ihtiyacım" kısmında, izleyenler bilir, türk televizyon tarhinin en iyi oyunculuğunu gördüm cansu dere sayesinde. "kara kuru, kemikli bir kız" derdim, pek sevmezdim ama bu sahne hafızamda derin bir yer etmiştir artık.
2 hafta aradan sonra tekrar ekrana gelecek olan dizi.
*
haftasonu tesadüfen özet bölümünü izlediğim ve hayretlere düştüğüm dizi.
şuanda yayınlanan tek güzel dizi başlasada izlesek
ilk yarım saati boyunca kerpeten'in küfür konusunda çılgın attığı bölüm olmuştur.
Bugünkü bölümde ne ali ne dayı nede ezel tefo yardırıyo a dostlar.
--spoiler--
ramizin hasmı: seni öldürmeyi ne kadar çok istediğim konusunda bir fikrin var mı?
ramiz: evet...
ramizin hasmı: er ya da geç, bir gün... bir yolunu bulacağım dostum...
ramiz: bulduğunda burada olacağım.
ramizin hasmı: seninle konuşmak her zaman bir zevk dayı.
ramiz: seninle konuşmak da öyle.
--spoiler--
bütün hasta odalarında izlenen tek dizi. hastalar bile beni reklamlarda çağırıyor yaşasın ezel kardeşliği!