bugün

Çatır çatır önüne gelen erkeğin kucağında zıplayan, sonra da gidip diktiren kızlar. Hayır dürüst olsa belki de kabul edilecekler lakin illa katakulli amk. Öyle kızdan eşi bırak, anne mi olur lan?
Tabiki düğündür. Net. Böylesine gerizekalıca bir ortam hayal edemiyorum akrabalar, davulcular, ortalık bebeleri, kafa siken müzik. Sonra da en mutlu günümüz. hıhı.
Şiddet eğiliminin artması.

Kaynana tribi.
Ailelerdir. Sadece karınla değil bir ton acayip akrabayla da muhabbete girmek durumunda kalıyorsun.
Bir kez evlenmiş olmak.
Monotonluktur.
20-30 sene boyunca sabah kalk işe git akşamüzeri eve gel karınla otur yemek ye sonra tv karşısına geç 23-24e kadar izle sonra yatağa .. belinin kuvvetine göre 1-2-3.... sonra uyu . Çalıştığınız işin hafta sonları tatili varsa cuma akşamı al karını biraz gezdir bir iki alkollü mekana götür hava alın dönün gece pompalamasyon sonra uyu sonra kalk işe git bla bla bla ..
buzdolabına girmek...
Yeni yetme kızların konuşma şekilleri bile
evlenmekten soğutur adamı.
Yeni evlenen arkadaşları evinde ziyaret.
Sadece karsindakiyle değil bütün ailesiyle evlenmek.
Ya yanlış insanı doğru insan zannedersem.

Tanıdığımı sandığım adam evlenince canavara dönüşürse.

Bir sürü tanımadığım insana samimi davranmak zorunda kalır yine de yaranamazsam.

ben iki aydır tanıdığım kadına neden ve nasıl anne diyeyim? Neden ve nasıl yeni tanıdığım bi adama baba diyeyim?
adetler.

o kadar çoklar ki evlenmeye lanet edersiniz.
evlenecek birini bulamamak.
Ota moka gülen çiçeği burnunda çiftler.
20 yaşındayım üniversite ogrencisiyim şimdiden lara biriktiriyorum desem yeterli olur sanırım . biraz mubagala yaptık ama .
Çocuğum olduktan sonra boşanmak zorunda kalmak. Daha doğrusu çocuğum henüz büyümemişken bu durumu yaşamak. Üstüne bonus olarak adamın çocuğu da görmeye gelmeyeceği fikri. (bkz: hayal gücü)Yaşayan çok vardır elbet ama kötü ve korkutucu bir durum neticede.
Kişiyi evlilikten soğutan sebeplerdir.

Maddi eksiklik, gelecek kaygısı bu duruma örnek olarak gösterilebilir.
çiftlerden birinin hayata gözlerini erken yummasıdır. hele bir de bu evlilikten geriye bir meyve kalmadıysa geride kalan için de tutunacak ne bir dal, gidilecek ne bir yol kalmıştır.
Ben yediğim darbeden dolayı evliliğe karşıyım.. Güvenilecek insan sayısı gerçekten çok az..
Bencil sadakatsiz insanların varlığından ötürü olan durum. insanlar yalnızca kendisini düşünmeyi bıraksalar keşke.
(bkz: nişanlıya ısınamamak)
Buda bir örnek malesef.
Evlenen yakınlarımın genellikle biz evlendikte ne oldu diye başlayıp sonunda benim dinlemediğimi farketmeleriyle sustukları durum, gerçekten soğuttular.
boşanma olaylarının çoğalması ve neticesinde evlilikten korkmak.
güvenilecek eş bulamama korkusu.
Saçma sapan bir aileden gelmektir. Model örneklerinizin kötü olması en önemli soğuma sebebidir.