bugün

Kredi almaya vazelinle git iskeri nlkolaylastirir.
097 den geçen sene çektim on yıl vadeli. Enflasyon sağolsun borcumu her geçen gün düşürüyor. *
ben de 0.88'den çektim. enflasyona endeksli maaş zammı sayesinde eridi gitti.
Şu sıralar çekmeyi düşündüğüm kredi.

140-150 bin kadar çekmeyi düşünüyorum. ilk yıl zorlansak da maaş zammı ve ev fiyatlarının yükselmesi ile iki üç seneye evin kendini amorti edeceğini düşünerek biraz olsun rahatlıyorum.

ikimiz de çalışıyoruz şu an birimizin maaşı bu krediye gidecek. Kalan maaş yeter mi bilmiyorum. Yeter diye düşünüyorum ama beyaz eşya veya elektronik aletlerden biri bozulsa sıkıntı yaratabilir bize.

Geçinmek çok zor.
0.89 faiz orani ile pandemiyi fırsata çevirip gerçekleştirdiğim eylem.
ustune de 50k tadilat yapıp, evin fiyatını katladım. turkiyenin şişik enflasyonunda odemelerim 2,3 yıl sonra çerez fiyatına denk gelecek.
--spoiler--
turkiyenin şişik enflasyonunda odemelerim 2,3 yıl sonra çerez fiyatına denk gelecek.
--spoiler--

kendini kandırmak.
kredi faizleri düşükken ev sattım. iyi kar ettim * alan da kar ettiğini sanıyor ahah garibim. asıl kar edenler evini satanlar oldu.
Evlerin fiyatları o kadar yüksek ki evlenince ev alma hayalleri devam ediyor. Kuzenim vakıfbanktan ev kredisi çekerek aldı benimde alabilirsem kredi ile alırım zaten.
konut kredisi olarak çekilen kredi türü.
ev kedisi olarak okuyup parayla pulla ne kadar işimin olmadığını anlamam.
para verseler almam . d.
size şöyle özetleyeyim; beş senesi gitti kaldı beş sene. beş sene önce de 2000 tl taksit ödüyordum şimdi de 2000 tl taksit ödüyorum. yani on yıllık kredi çektiğinizde 5. yıldan itibaren ödediğiniz taksitler kira parası gibi gelir. evin fiyatının da 2 kattan fazla artması cabası. ev beş sene önce 200 bin idi şimdi 475 bin.
Annemler için 0.89 oranla çekmiştim 9 sene önce. Şimdi en uygun oran 1.37. Böyle bir s2ş olamaz. Resmen bir ev de bankaya alıyorsun. Vay amk.
yanlışın var serdar 1.32 civarındayken kendine 1 ev alırken bir tane de bankaya alıyordun, şimdiki orandan 10 yıl vadeli çekersen kendine bir ev alırken, bankaya da bir ev + 20-30 bin cep harçlığı veriyorsun.
Sahip olduğunuz Ev değil sadece kredi. Tüm ödemeleriniz bitene kadar ipotekli borçlusunuz.

(bkz: Ev alır gibi kira ödemek)
Bu oranlarla çekmek akıl işi değil. Bir ev karşılığında 2.5 ev bedeli ödüyorsunuz.
Evin içine girip. Oturmaya başlayıp,
Kira öder gibi düşük faizli olursa muazzam olan kredi.
Tabi orta. Gelir kişiler için bile ,günümüz şartlarında bu münkün değil.
Bir de düşünün asgari ücret ile geçinenin dâhil olduğu kredisi olduğunu .
Allah sabırlar versin..