bugün

Benim yeni tanıştığım ama ne mutlu ki bunca kişinin evvelden beri bildiği Mevlana eseri. Böyle bir eseri okumak bir yana ama Yılmaz Erdoğan da ne okumuş be kardeşim. Gönül telini titretir derler ya, bu öyle bir şey olsa gerek. Bazı şiirler vardır bir duyuşla ya da bir okuyuşla insanın içine girer tüm heybetiyle. Bu da öyle bir şey. Bilmek, okumak ve dinlemek lazım. Bu topraklar böyle eserler yazan insanlar çıkartıyor ve böylesine yorumlayanlar. Gurur duymamak elde mi?
Kenan Doğulu'nun yorumlayarak çok gereksiz bi iş yaptığı olağanüstü Mevlana şiiridir.
ya pop müziğe uydurmak zorundamısınız herşeyi, bırakın tadında kalsın!
Ağit - Etme Mevlana
Yilmaz Erdoğan ~http://www.youtube.com/watch?v=2JUw7mbe9xc~
en iyi yorum budur. yılmaz erdoğan'dan bile güzel.

http://www.facebook.com/v...d=100391931565&ref=mf
en beceriksiz insan bile okusa, öğle güzel anlamı olacak eserdir bu.. gönül dostuna bundan daha güzeli yazılamazdı heralde, bu aşk sandığımız gibi değil sanki, bu aşk bizim bildiğimiz gibi değil yani.. eşimize, annemize, babamıza veya sevgilimize duyduğumuz gibi bir aşk değil, zamanımızın basit ve anlamsız aşklarından hiç değil, neden ve kime yazıldığını iyice araştırıp, değerlendirmek lazım, o zaman gerçekten ufacık bir şeyi bile seviyorum demeye utanırdık sanırım..

duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, yani gitmek mi istiyorsun, gitme
başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun, yani başkasını mı istiyorsun yanında, isteme
ay ve felek harap ve ziyan olmuşken senin için, bizi öğle harab öğle ziyan ediyorsun, etme
ey makamı var ile yokun üstünde olan, sen varlık sahasını da terkediyorsun, etme

yüz çevirecek olsan, ay kapkara olacak gamdan, sen ayında evini yıkmayı kastediyorsun, etme
zehri şeker, şekeri zehr ediyorsun, etme..
ey hırsızlığa da değen, hırsızlık ediyorsun, etme
aşka ne diye hayret ediyorsun, aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer..

söz söyleyecek an değil,
isyan et öğleyse
aşkın baygınlığıyla ne diye meşk ediyorsun ey arkadaşım
etme..
kenan dogulu etme.

tam anlamiyla katliam kenan dogulu nun yaptigi. mevlana sana dedi belki de kenan ne olur etme!!!!
Ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
Sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun. etme

Sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
Ayın da evini yıkmayı kastediyorsun. etme

Harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
Ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun. etme

isyan et ey arkadaşım söz söyleyecek an değil
aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun. etme

dizeleriyle kalbimin en ıssız köşesini, derin ve içten duygularla dolduran şiir. her dinlediğimde anlatamayacağım bir hüzün kaplar ruhumu.
(bkz: etme)
harama bulaşan gözlerim güzelliğinin hırsızı
eyy hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme!!!

diye devam eden mevlana nın muhteşem eseri...
çok sevilenin sonsuzluğa gidişinin ardından ona özlem ve çaresizlik anca bu kadar güzel anlatılabilirdi.yüreğine sağlık üstadım.
mısra mısra insanın kanına giren, gözlerinden dökülen şiir. *
bizi öyle harap, öyle ziyan ediyorsun,
etme...
(bkz: elif şafak aşk)
*hele bir bak şu halime,
etme eyleme canım...
yazık oldu gençliğime,
etme eyleme canım...
kim demiş ki ben bilmem aşkı sevdayı
sevdiğimle kolkola gezip tozmayı
aşkının cefasını çok çektin amma
kim demiş ki ben bilmem yalan dünyayı!
çok etkileyicidir, düşündürücür, vurucudur.
genelde tek başına söylendiğinde öksüz gibi hissedilen, "eyleme" ile kullanımı makbul olan sözcük. halbuki ikisi eş anlamlıdır ama söylemeden duramayız. tabi cümle içinde kullanırsak böyle bir derdimiz kalmaz. bir de "etme eyleme" diyorsak ille bir "gözünün yağını yiyim durumu" vardır, uyarmak içinse "yapma" deriz daha çok.

(bkz: ben demedim o dedi)
yılmaz erdoğan'ın mükemmel yorumladığı mevlana şiiri.
ezel dizisinde, tuncel kurtiz in sesinden dinlediğimiz mevlana şaheseri. mevzuya cuk oturmuş, şahane olmuş...

"Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun, etme"
ezel dizisiyle beraber benim için ünlenmiş şiir. tuncel kurtiz harika yorumlamıştır.
işte şiirin en iyi yorumu, tuncel kurtiz'in sesiyle;

http://www.youtube.com/watch?v=U1YsEFalcgs
yılmaz erdoğan'ın da hoş yorumladığı müptela olunası şiirdir.
tuncel kurtiz'in ayrı bir güzellikte yorumladığı mevlana eseri.
bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun. etme

mükemmel...
yılmaz erdogan ne kadar güzel yorumladı desekte taksim trio unutulmamalıdır kesinlikle.
ezel dizisinde tuncel kurtiz'in okuyup ancak haberimin oldugu mevlana'nın muhteşem ve ötesi şiiri. keşke her dizi bu kadar ögretici olsa.
tuncel kurtiz yorumunu dinledikten sonra, yılmaz erdoğan'ın bu şiiri okurken acemi kaldığını düşünüyorum. bu şiir ramiz dayı'dan dinlenmeli.

merak edenler için:

http://www.youtube.com/watch?v=6mv7UC40oS8&feature=related