bugün

süper kemalpaşa tatlısı yenen yer...
musakkanın kralını yapan yegane yerdir. *
saat 3 olduğu zaman o muhteşem şaheserlerden bişey kalmaz geriye. şanslıysanız biraz cacık belki çok az ihtimal ama biraz tatlı.
günce koral'ın 'su' isimli 3. albümünde yer alan ve sözleri kendisine ait olan şarkının da ismidir aynı zamanda. gecenin bir yarısı, ismine yakışır şekilde bir esnaf lokantasında yazılmıştır. 'aşkta demokrasi var mıdır?' sorusuyla gündem yaratmış şarkıdır.

giydim yalnızlığımı, çıktım dışarı.
soğuk sokak fakir ve ayrıca küstah.
çekti beni adım adım içine.
sersefil duyguların pençesinde.

oturdum bir esnaf lokantasına.
kanattım zamanı avuçlarımda.
varsa kalan bir kuruş gençliğimden.
unuta harcadım bu gece düşünmeden.

rahat ol beddua etmem ki sana.
demokrası var mı söyle sanki aşkta.
hatta belki bir gün teşekkür ederim.
hayatı ögrettiğin için bana.
kuru fasulye mönü'lerinde ilk sirayi alir.ama lezzetlidir.
belki hijyene çok önem vermezler, kılık kıyafetlerine dikkat etmezler ama samimiyetin listebaşı olduğu lokantalardır. mutfakta yıkanan çatal bıçak sesi sürekli vardır. siparişi alan garson masanın kenarından aşçıya seslenir. tüketilen ekmeğin hesabı sorulmaz, hesap alınırken kolonya tutulur. iyidir yani.
iftar için gidilecekse 1 saat önceden süleymaniye de olmak şarttır. turşu olmazsa olmaz menü tamamlayıcısıdır. fiyatları makuldur.
kimi zaman öğrencilerin az çorba çok ekmek felsefesiyle sömürelebildikleri samimi, çoğu zaman güleryüzlü insanların işlettiği lokantadır... çok lükse kaçmasa da, çoğu zaman tercih edilendir...
ay sonuna doğru yaklaştığınızda para sorununu dert etmeyip "ne zaman istersen bacım helali hoşolsun" şeklinde söylemlerle sizi ağırlayan gönlü geniş samimi insanlarla kurulu bol kepçeden servis yapılan temiz ve lezzetli yemek yenilen yerlerdir esnaf lokantaları.
sadece üç ve ya dört masa bulunan dar yerler.
esnafa aittir. generaller giremez.
konyadaki en lezzetli tavuk döneri yiyebileceğiniz yerdir. Çok alternatif yoktur zira ya soğanlı ya da soğansız tavuk döner yenebilir. Esnaf lokantası deyip geçmemeli zira öğlenler hınca hınç dolar, eli bond çantalı kelli felli adamların uğrak yeridir bu lokanta. Canınız çektiyse ;
(bkz: Konya lezzet lokantası)
eğer erkenden gelmezseniz yemek bulamayacağınız yer
bilmediğiniz bir yerde kısmen güvenerek yemek yiyebileceğiniz yerdir.
sonuç olarak müşterisi sabit esnaflardır ve yamuk yapma şansı azdır.
(bkz: kedi etinden lahmacun efsanesi)
yemeklerinin lezzetini eşşek etine borçlu olan lokantalardır.
fatih karadeniz pidecisi
istanbul daki en lezzetli karadeniz pidesini yiyebileceğiniz mekanlardan biridir. fatih itfaiyenin yan sokağında küçük bir mekandır.
soğuk bir ortamda fahiş fiyatlar karşılığında değil, gayet sıcak ve samimi bir esnaf lokantası tarzına sahip uygun fiyatlar karşılığında. istanbul da yaşayan her insanın tatmasını kesinlikle tavsiye ederim, tabiki pide severse..
(bkz: merkez oktay lokantası)
sosyete restaurantlarına taş çıkartan lokantadır.
fırında sütlacı bir başka güzedir.
samsun- ikizler tandır.
genellikle metal bardak tabaklarla hizmet sunan şirin lokantalardır.
fiyat performans bakımından şahane mekanlardır.hiç tanımadığım insanlarla aynı masada yemek yersin ama lezzetli yemeklerden dikkatini bu tip küçük şeylere veremezsin.
Şirinevlerdeki Balkan Sofrası.
hemen her semtte bulunan lokanta ismidir. altın makas kuaförü ya da bacanaklar kıraathanesi gibi.
pilav üstüne az kuru için artı ücret istemeyen güzel mekanlardır.