bugün

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini'nin veciz uyarısı.

sağol be!

mhtemelen 3-5 yıl sonra şu uyarıda bulunacaktır:

"laik azınlığa yönelik katliamları endişe ile izliyoruz."
ne günlere kaldık kimlerin diline düştük biz bu hale gelecek ülke miydik diye düşündüren olay.
durumun çoğunu gözler önüne seren, akıllıca bir söz.

aynen destek!
türk milletinin büyük bir kısmının anlayamayacağı kadar karışık bir cümledir.zaten anlaşılamayacağı bilinerek söylenmiştir.içeriği bu seçimler atatürk ilke ve inkilaplarına kapak olmuştur şeklinde özetlenebilir.
"ben laik demokratik türkiye cumhuriyetini desteklediğim için akp'ye oy verdim" diyen sevgili seçmene kapak olan açıklama.
çarpıtılmış açıklamadır.
bu açıklamayı kullanan insanın kurduğu cümle şudur;
erdogan laiklerin de haklarini korumali. yani azınlık ibaresi falan yoktur. geçiniz.

EDiT: AZINLIK DiYELiM HADi. AMA SiZ/ KENDiNiZi/KENDiMiZi NE ZAMANDAN BERi LAiK DEĞiL GÖRMEKTEYiZ/GÖRMEKTESiNiZ? NE ZAMANDAN BERi BiR AVRUPALININ SÖZLERiNi UMURSAMAYA BAŞLADINIZ? HMF.
http://www.ansesnet.com/goster_3.php?sira_no_ab=8094

"FRATTiNi" efendinin beyanatı şöyle:

Seçim sonucu, ülkeye iyi bir denge kazandırmış görünüyor. Erdoğan hükümetinin son yıllarda, gerek siyasi gerekse ekonomik açıdan Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaşmasında çok önemli adımlar attığını kabul etmek durumundayız. Kesinlikle meziyetleri olan biri ve de Avrupa ile yakınlaşma sürecinin yine onun tarafından sürdürülmesi de isabet olur. Özellikle de kendisine ülkenin anahtarlarını teslim etme niteliğindeki mutlak çoğunluğun elinde olmadığı bu koşullarda: Zira böylece, kökten dincilikle mücadele ve hukukun gerekçeleri konusunda dikkatli laik azınlıkla da hesaplaşma durumunda olacaktır. Mutlak çoğunluğu sağlayan oy alması, kaygı verici sonuçlara yol açabilirdi.

sağolsun, varolsun denilen açıklama..
vatan gazetesinde net olarak azınlık kelimesi geçiyor. hatta ilk kez bu konuda azınlık kelimesinin kullanıldığına da vurgu yapılıyor. çarpıtıldığını iddia edenler orjinalini nereden okumşlarsa yazarlarsa bilgileniriz.

http://www4.gazetevatan.c...=129208&Categoryid=30
halkımızın ve devletimizin acıklı hali: laikler azınlıkta, milli görüşçüler iktidarda...
- iyi de sen kimsin, avrupa birliği sana girsin.
ülkesini elin cahilinin şeyinin ucunda (orijinal ifadesi çok daha etkilidir) çevirmesine göz yumanların zevk aldığı bir ifadedir.
(bkz: lan laik azınlık mı canın sağolsun)
elit kesimi kastediyor.mübarek sanki fransız devrimi olmuş.işçiler burjuvaziyi yargılayıp giyotine gönderecek.bu ülke bizim böldürtmeyeceğiz.ayrı bir cephe daha yaratmaya çalışıyorsunuz ancak siz avrupanın kuş beyinlileri bizi parçalamaya çalışanlar karşısında bu ülkenin tüm vatadaşları tek yumruk olup beyninize inmedilermi zamanında ne çabuk unuttunuz?
uzun vadede batı'nın ve abd'nin görmek istediği türkiye modeline dair yapılan bir açıklama..

uzun vadeli işte... malesef.. bugünü ilgilendirmiyor..

batı doğu'yu yorumlarken; laik olanı zaten müslüman, müslüman olanı da laik olarak görmüyor..

oysa birey laik bir devlette, müslüman bir birey olarak dinini yaşama hakkına sahiptir..

dur kızma hemen.. biliyorum diyeceksin ki? "başörtüsü, çalıştığım için vakit kaçırıyorum ve vs.."

bu seçimin seçmen kitlesine oranla geçen seçim daha ideoloji kökenli bir parti olan akp geçtiğimiz süreçte bunlara çözüm bul-a-madı * * * ama bu sefer laik bir devlette insiyatifini bu sandıkta sırf ideolojisi için akp yönünde kullanmış bir seçmen şayet akp bunlara çözüm bulmazsa hesap sormalıdır.. ideoloji niyeti gözetmeden oy atan kitlenin elbette sıralanabilir kısa vadeli nedenleri var..

batı, türkiye'nin kutuplaşması üzerinden fazlasıyla ekmek yedi; devam da edecek..

ancak; batı şunu artık hesaba katmalıdır.. ben beraber secdeye gittiğim ama hayata daha farklı bakan hasan dayı'ya dünyayı takibimiz farklı diye ne küçümserim ne de diklenirim..

ancak bazı yazar arkadaşlar; laiklik ekseninin klasik elitist tutumla yüceltilmesini eleştirirken ki laikliğin ülkenin radikalleşmeye gitmemesinde önemli unsur olarak gören- elitist olmayan- villada yaşamayan- senin gibi ekmek derdinde olan- elinden geldiğince mümin olmaya çalışan- içki içmeyen ama akp'nin batı'nın yeniçeriliğini üstlendiğini ve uzun vadede ulus devlet ve onu oluşturan bazı unsurların zarara uğrayabileceğini çoktan hissetmiş bir insanı neden kafalarında canladıramıyorlar?

illa herkesi o villalarda yaşayan tipler olarak mı görüyorlar? ben hayatımda bmw göremem ama akp'ye binlerce oy atmış adamın altında vardır.. istikrar-mış.. tarihe not düşülsün ki bu istikrarın bedelini sağlam ödeyeceğiz.. yok hayır korku edebiyatı değil bu.. ben birilerinin mandası olmaktansa onuruyla ölen bir adam olmayı tercih ederim.. ırak'ta öldürülen müslümanlar için dua edip de bunların katillerinin projelendirdiği büyük ortadoğu projesinin eş başkanı olduğunu söyleyen sayın başbakanımıza hani sadece laik? * * olduğumdan oy vermedim.. ayrıca böyle konkenden anlayan kimse de yok çevremde.. bürokraside malesef tanıdığım kimse de yok.. arkam yok hani anlayacağın ama kimin umurunda.. benim hesabım kula değil..

çok uzar yazmak istediklerim ama siz şu sizin dışınızdakileri genellerken biraz daha farklı bakın.. böyle düşünenleri "öteki" konumuna getirmekten kaçının..
çoğulcu demokrasilerde iktidar olanın olmayan üzerinde tahakküm hakkı bulunmaması, çoğunluğun azınlığı baskılayamaması gibi genelgeçer ve doğruluğu şüphe götürmeyen kuralları tanımlamaya çalışırken yanlış argümanlar kullanan avrupalı tavsiye.

azınlıktan kastettiğinin etnik veya siyasi azınlık olmadığı, iktidarda olmamak, sayısal çoğunluğu elde edememiş olmak anlamı taşıdığını en iyi niyetli çabalarımızla kabul ettiğimizde bile,

laikliğin kurumsal ve anayasal bir kavram olduğu ve anayasal kavramların, siyasi kanaatler gibi diğer tarafın katılmasa dahi saygı gösterecekleri subjektif değerler olarak okunmasının mümkün olmadığı açıktır.

kısacası laik azınlığa değil laik anayasaya saygı dikkati çekmek idi doğrusu, ha o bile ne vazife onun üstüne diyorsanız, alnınızdan öptüm bile..
saçma bir söylem. türkiye de laik azınlık mı var ilk önce bunu sorgulamak gerekir. türkiye nin çoğunluğunun hatta ezici çoğunluğunun laiklikle ibr derdi yok. laikler sadece chp ye oy veriyor diye bir durum da yok.

türkiyede sorun yaratan durum laiklik adı altında dini özgürlüklerin baskı altına alınmasıdır.

yani laf olsun türkiye ye karışmak olsun diye söylenmiş bir söz gibi duruyor.
bir zamanlar bağımsız bir devlet kurmak için ölen; laik bir devlet uğruna, dini sömürenlerden, "dinde var/yok." diyerek yalan söyleyerek halkı soyanlardan soğana çevirenlerden kurtulmak için devrimlerden ihtilallerden geçen bir milletin duymayı hak etmediği bir cümle.