bugün

türkiyenin en büyük fizik profesörlerinden ve siyasetçilerinden biri olan rahmetli erdal inönü nün aynı zamanda keskin bir mizahi zekası olduğunu kanıtlayan esprilerdir.

erdal bey e bir gün, sıcak bakmadığı halde siyasete neden girdiğini sorarlar. yanıt mütevazıdır:
- ülkemi benden daha kötüleri yönetmesin diye.
bir anadolu turunda seçmenlerden biri seçim otobüsünün önüne atılır ve erdal bey e hitaben "ölürüm yoluna" diye haykırır. erdal bey cevap verir:
-dur ölme. bir oy bir oydur.
muhteşem bir zeka ürünü, son derece kibar ve belli iq'nun altındakilerin anlamalarının namümkün olduğu esprilerdir.

yıldızları asla barışmayan ancak çok da iyi geçindikleri engin ardıç'ın 10 mart 2008 tarihli yazısından kendisi ile ilgili bir alıntı zeka seviyesini ortaya koymaktadır.

--spoiler--
Hulki Aktunç'un, genişletilmiş beşinci baskısı Yapı Kredi Yayınları'ndan yeni çıkan Büyük Argo Sözlüğü'nü okuturum!
Ben bu sözlüğü merhum Erdal inönü'ye okutmayı bile başarmıştım.
Televizyon ekranından okumasını tavsiye etmiştim, yememiş içmemiş, gitmiş almış rahmetli... "Ne öğrendiniz Sayın inönü?" diye soran muhabire şu yanıtı vermişti: "Kıl kaptım abi!"
--spoiler--
SHP Genel Başkankığı döneminde, o dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile görüşecekti. O günlerde inönü, Yılmaz'ı sert biçimde eleştiriyordu. Yılmaz, Necatibey caddesinde bulunan SHP Genel Merkezine geldi. SHP ile ANAP Genel Başkanları baş başa uzun bir görüşme yaptılar. Herkes sert tartışmalar yaşanmasından endişeliydi. Görüşme sonrası dönemin SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, inönü'ye biraz da endişeyle görüşmeyi sordu. inönü şöyle dedi:

- Çok iyi geçti, Mesut bey partimize aşık oldu. Ama platonik.
*http://tr.wikiquote.org/w...rdal_%C4%B0n%C3%B6n%C3%BC