bugün

Yasi buyutulup dusunceleri yuzunden asilan, ulucanlarda solmus ister dogru ister yanlis dusunmus olan, guzel kucuk bir cocuk... Idi.
bir idam sehpası kadar yaşını büyütenler, dindirilmeyecek bir nefret ile şereflerini küçülttüler.

13 aralık; koca bir yürek örselendi, nefessiz bırakıldı.

13 aralık; düşünce katledildi.

13 aralık; vicdan mahkeme kürsülerinde bir fahişe gibi sürüklendi.

13 aralık; bağımsızlık tutkusu milyonların önünde ipe çekildi.

geleceğe önderlik eden bir kuşağın simgelerindendir erdal eren, fikrinden bir gün olsun zikrinden bir saniye olsun geri dönmemiştir. alçakca bir oyun ile 17 sinde katledilmiştir.

öldürmeyi bilenler her seferinde yanlış şeyleri katlettiler. cehaletleri o kadar büyüktü ki düşüncelerin bedenlerde değil zihinlerde yer ettiğini bir türlü kavrayamadılar.

17'sinde bir genci dilim dilim bile doğrayabilirsiniz ancak onu ölüme götüreceğini bildiği halde savunduğu ideallerine çizik bile atamazsınız.

erdal eren hala aramızda, erdal eren satır aralarımızda..
şöyle bir kareye konu olmuş insan kişisi.
görsel
Bir çocuk var biliyor musunuz?
Bundan 33 yıl önce 17 yaşındaydı. Türkiye’de o yıllarda var olan kitle muhalefetinin önünü kesmek isteyen egemenlerin gözünü ölesiye korkuttu. Bir çocuktu, Erdal Eren; 17 yaşında, günlerce ağır işkencelere direnip sonunda da idam edilen. Ve ipi geçirdiklerinde narin boynuna, içi titremeden ölmesini bilen…
türk tarihinin kara lekesi olan o yılın kurbanlarından. yaşı mahkeme kararıyla büyütülüp asla yaşayamayacağı o yaşına getirildikten sonra idam edilmiş küçük çocuk büyük yürek.
33 yıl önce bugün katil devlet tarafından asılarak öldürülmüş çocuk. hep 17 yaşında kalacak.

bireysel not: oğlumun adı.
(bkz: Zekeriya önge)
allah rahmet eylesin. yaşı büyütülerek genç yaşında idam edilmiştir.

birde adem pekmezci vardır 14 yaşında silahlı saldırıya uğrayıp 15 yaşında ijinci bir saldırıda hayatını kaybeden. tabi pek bilinmez. onun mekanıda cennet olsun. rabbim her ikisinin katillerinede iki cihanda lanet etsin.
(bkz: adem pekmezci)
13 aralık; vicdan mahkeme kürsülerinde
bir fahişe gibi sürüklendi.
13 aralık; koca bir yürek örselendi, nefessiz
bırakıldı.
Annesinin rüyalarında hep 17 yaşında kalan çocuk.
(bkz: şu metrisin önü)
adaletin bittiği yer türkiye... bu gerçekle daha ne kadar yüzleşeceğiz.
haksızlıklar, vicdansızlıklar, masumlar ve o masumların katilleri asla unutulmaz. bu çocuğa yapılansa üzerinden değil yıllar asırlar geçse bir utanç olarak karşımıza çıkacaktır. yapalanlar unutur mu bilmem. ama utanmadıkları kesin.
" Elbet bir bildiği var bu çocukların, kolay değil öyle genç ölmek. "
öyle bir ölsem
öyle bir ölsem çocuklar,
size hiç ölüm kalmasa...
o dönemdeki gençlik hareketine ibret olsun diye yaşı büyütülerek asılan çocuk. erdal eren sadece bir devrimci değildir. sadece metristeki devrimcilerin değil mamakta kaybedilen, katledilen ülkücülerin de sembolüdür. ülkede olmayan hukukun, tüm faili meçhullerin, roboskinin, cumartesi annelerinin sembolüdür. bugün hukukun katledildiği o günün
yıldönümü. evren ise resim yapıyor besleniyor.
13 Aralık 1980'de 17 yaşında kalan ve annesinin rüyalarında hâlâ 17 yaşında olan küçücük bedenli, kocaman yürekli çocuktur.

beni yaşımdan utandırır.
devletin dilediğini kahraman dilediğini terörist,vatan haini,bölücü vs vs olarak ilan edebileceğine çok iyi ve acır bir örnektir.

bunu erdal erenden alıp yüzlerce kişi için varsayabiliriz.
Devrimci erdal,
yıl 2013. ben, senin ailenin binlerce evladının arasındaki bir evladım. ben katledilmeyen bir evladım; lakin katledilen pek çok evlat oldu, niceleri katledildi, yaşamlarını yitirdi; ama yok olmadılar ve olmayacaklar. Mücadele devam etti, edecek ve biz sizlerle birlikte mücadele alanlarımızda yaşamaya devam edeceğiz.
ardından ağlamıyorum erdal. ağlamıyoruz. Zavallı ve çaresiz kelimelerini kullanmıyorum ben, yaralamıyorum seni.
güçlüyüz, cesuruz. biliyorum bu tavrımızla seni mutlu ediyoruz.

ama maalesef üzüleceğin şeyler de var:
Hepimize özgür ve mutlu bir yaşam diledin...
özgür değiliz erdal, mutlu değiliz. hayattayız evet, kendimizce mücadele etmeye çalışıyor, mücadeleyi sürdürmeye çalışıyoruz günümüz koşullarınca; ama başarabilecek miyiz bilmiyorum.
umuyorum sadece erdal, tüm kalbimle, aklımla, fikrimle umuyorum.

Devrimci selamlar
no 5
http://www.youtube.com/watch?v=59YWFeQhSHk

bugün 13 aralık...
Komünist bir katil, cani.
tayyibin vaktiyle idamına ağladığı biridir, Yaşasaydı çapulcu diyecekti o apayrı bir konu, oy için herşey mübah ne de olsa.
https://24.media.tumblr.c...8pfsedVU1rfhaddo1_500.jpg

Adam: Erdal Eren
17 yaşındaydı.
1980 darbesinde tutuklandı.
idamla yargılandı.
Yaşı büyütülüp idam edildi.
Kenan Evren “asmayalım da besleyelim mi” dedi.
kitabını defalarca okuduğum idam edilen çocuktur.
(bkz: asmayalımda besliyelim mi)