bugün

kavak yelleri'nde bu kavram aslı'nın iki en yakın arkadaşıyla da çıkmasıyla yok edilmiştir.
kendine dair her şeyi paylaştığın, seni sebepsiz yere yargılamayacağını bildiğin, iyisiyle kötüsüyle sayısız zaman geçirdiğin zor bulunan kişidir. gelgelelim seni senden çok düşündüğünü zannettiğin arkadaşının gün gelir bencilliğinin farkına varırsın. ve o anda bişeyler kopar. eski samimiyet kaybolur. işitilen sözlere inanmakta zorlanılır. hayattan yeteri kadar ders çıkarmıyormuşsun gibi bir de bu eklenir herşeyin üstüne.
bir gün öyle bir an gelir ki,en uzak olana en yakın arkadaş olur.keskin bir bıçaktır.
yeri geldğinde onun için adananın bile köklenileceği insan. anlayana.
tek bir bakıştan ne hissettiğini, tek bir gözyaşından tüm kalp kırıklıklarını, saçma olsa da bi smsten moralinin bozuk olduğunu anlayandır. ağlayana kadar gülebildiğindir. en iyi arkadaş değil, can dostudur.
candır canandır. bazen hiç konuşmadan çok şeyi anlayandır sarıldığında, yaralarını sarandır eğer bir tane bile varsa kıymetini bilmek lazımdır. *
bazen en güzel kazığı atan arkadaştır.**
insan ilişkileri hep tek taraflıdır. siz dostane arkadaş canlısı olabilirsiniz. bu sıcaklığı içinizde yaşatıyor olabilirsiniz fakat o kişinin içinde ne vardır bilemezsiniz. niye sizinle arkadaştır, ne amacı ne güdüsü vardır bilinmez. dikkatli olmak lazım. satıldığınızda yıkılmamak lazım.
tozlu bir sınıf ve hiç tanımadığım insanlar. sessizliğime çekilip öylece seyrediyorum etrafı. herkes yeni olmasına rağmen hemencecik kaynaşıvermiş. ama ben biraz uzak durmak istiyorum kalabalıktan. sınıfın belli yerlerinde grup grup toplanmış insanlar ve birbirlerini tanımaya çalışıyorlar. kafamı sola çevirdiğimde benim gibi birini fark ediyorum, kalabalıktan uzakta öylece seyreden. hafifçe gülümsüyorum, o da bana tatlı bir tebessümle karşılık veriyor. taburemi elime alıyor ve yanına gidip oturuyorum. konuşmaya başlıyoruz. fight clup tan girip karadenizden çıkıyoruz. tam 2 saat boyunca konuşmuşuz hiç farkına varmadan. daha tuhaf olanı iki ayrı şehirde yaşayan iki farklı insan aynı olayların türevlerini nasıl yaşar?! bizi o sınıfta buluşturan sebepten tutun da, gölgesiyle ışığımızı emen kara bulutlara kadar herşey bir hayatın ikiye bölünmesi gibiydi. şanslı olan ben, o gün en iyi arkadaşımla tanışmıştım. okulun ilk günü benim için ayrı bir zaferin başlangıcıydı. taburemi iten güce teşekkür ediyorum.
bu kişi sevgilidir kimi için. ihtiyaç duyulduğunda, duyulmadığında tek bir şikayet etmeden sonsuza kadar yanınzda olma heveslisidir. her üzüntünüzü paylaşıp küçültür, sevincinizi ikiye katlar. ve bunu bütün yüreğiyle yapar.
sürekli kavga edilen kişi.
ne zaman en yakının olduğunu bilmediğin kişidir. Zamanla birbirinize daha da bağlanırsınız. Eğer birde sevgiliniz yoksa aklınıza gelen şeyleri çoğunlukla anlatmayı düşündüğünüz kişidir.Mutsuz olduğunuzda kapıdan kendinizi atıp, yatağında siz bağıra bağıra ağlarken sesini çıkarmadan size yemek hazırlayıp sonra sizinle sınırsız konuşan kişidir.
(bkz: anne)
karşı cins olmaması gerekendir.ateş barut misali olmaz bi taraf üzülür.
şöyle güneşli bir öğlen vaktinde, üzüntünden dolayı evinde aldığın biraları içmeye niyetlenmişken 'ağlıyor musun sen' diye mesaj atan kişidir. aranızda 500km olsa dahi sizi hissedebilendir daha ne olsun. insan neye üzüldüğünü unutup 'iyi ki varsın la' diyebiliyor sadece.
dert ortağıdır.

edit: imla.
en yakın arkadaş değil de en fazla menfaati olan arkadaş desek daha doğru olur sanırım, menfaatler ters düştüğü anda en yakın arkadaşların nasıl tehlikeli düşman olabileceğini tahmin etmek bile güç.
(bkz: ben bunu yaşadım)
yoktur boyle bir sey.
en yakin arkadas her zaman kendi benligimizdir.
acaba benim kafamda uydurduğum, ona yüklediğim bir sıfat mı diye beni düşündürten arkadaştır. galiba ben onun için o kadar da değerli değilim, ben onun en yakın arkadaşı değilim ama onun benim en yakın arkadaşım olduğunu sanıyorum. ne kadar da aptalca evet.
Evine müsait misiniz demeden pat diye gidebildiğim. Anasını babasını tanıdığım. Durup dururken ağladığım ve kendimi durduramadığım bir gün '' x benim canım çok sıkkın ağlıyorum sürekli durduramıyorum kendimi annem de evde yok sıkıldım bize gelsene'' diye mesaj attığımda anında nefes nefese evime gelebilen tek insandır. Canımdır. Bir an önce gelsindir artık. Özlediğimdir çünkü.
en yakın gibi durandır. sizi dinlerken umutlanırsınız. ulan benim gibi birini dinliyor der daha çok şeyler paylaşırsınız. o gelir evet gün gelir öyle bir kazık ile sizi ortada bırakır ki. üzüleyim mi yoksa zararın neresinden dönsem kardır muhabbetleri yapar durursunuz. boşa vakit kaybetmektir. yalandır. kendine bile onca yalan derken karşındakinin seni böyle kandırmasına şaşılmamalıdır.
hiçbir zaman "en yakın arkadaş" olması istenen kişi olmamıştır. piyangodan çıkmayı seven bu tipler; sizi ayakta tutmasını, ummadığınız kişilerden gelen hayal kırıklığı birikintisini süpürmeyi çok iyi bilirler. "güvenme" nin kelime anlamını özel adlarıyla karşılarlar.
(bkz: sophias) tır. candır. kandır.
benim bi türlü olmayan arkadaşım.
(bkz: hiç yakın arkadaşı olmayan insan)
sadece iyi gününde yanında olmayan arkadaştır.
annenden babandan senin hakkında daha çok şey bilendir.