bugün

Gece yatınca fişini çekmeden uyunmamalı zira olur da altınıza kaçırırsınız.
cocuklugumun bir döneminde mucizem olmus harika esya.

2 sene kadar balikesirin tatilcilerin daha yaygin oldugu bir bölgesinde yazlik bir evde yasadim.
ev cok büyüktü ve dogalgaz falan olmadigindan kis mevsiminde üst kattaki odalar buz gibi olurdu. isitmak namümkün. aksam yatmadan önce elektrikli battaniyemi takar sicacik olunca yatagima girerdim.
hayatimin en kötü günlerini orada gecirmeme ragmen hala bu ani özlerim.
çocukken işersek çarpılır mıyız diye düşündüğüm battaniye. evet.
Ona işeyerek intihar etmek güzel fikir olabilir.

Düşünelim bi bunu.
Sevgilim askim bir tanem.
Elektrik çarpacak diye korkardim..
katlanınca yanar.onun için iki yorgan arasına konulur.dış yorgan içtekinden kalındır.yine de riske girmeyim diyenler,çengelli iğneyle köşelerinden tuttursun.
çarşafın altına serilmesi de tehlikelidir,her an tel kopup bi tarafınız çarpılabilir.
üstüne yatınca kendimi pirzola gibi hissettiğim hede.
evimiz sobalıyken hayat kurtaran eşyadır. bana göre insan hayatındaki faydalı buluşların başında gelir. sevgili gibidir,anne gibidir.
Sen bir harikasın ceryanli baddaniye. Isıt beni oh. Aferin sana.
Ev doğalgazlı bile olsa gerekli bir aparattır. Kullanın, kullandırın ama dikkat edin. Gerçekten tehlikeli olabiliyor. Hele davar gibi uyuyorsanız ve sizi kontrol edecek birisi yoksa kullanmayın hiç.
bir öğrenci apartında yaşayan insan olarak kendimi çok şanslı hissediyorum ailem kargoyla yollamıştı 2 ay kadar önce. akşamları 1 saat kadar takıyorum sobanın üstüne oturmuş gibi hissediyorum kendimi nasıl sıcak var ya anlatamam ev zaten soğuk petekleri akşam 8 gibi açıyolar (merkezi sistem) arkadaşlarıma da öneriyorum onlar da alıcaklar. onlar litrelik su şişelerine sıcak su koyup yatağa atıyolar yatak ısınsın diye öyle ısınıyolar ben sadece fişi takıyorum. bir öğrenci evinde elektrikli battaniye olmazsa olmazdır.
öğrenci evindekilere tavsiye ederim. bizim evde ne dogalgaz vardı ne soba ısınacak hiçbirşey yoktu. evin içinde eldiven şapka gezdiğimi bilirim ama bunu aldıktan sonra eve girer girmez herkes koşarak yatağına gidiyordu o saatten sonra birbirimizin yüzünü görmüyoduk, evin içinde mesaj ile haberleşiyorduk. ne günlerdi bee.
açıkçası içinde uyumaktan korkacağım şey. gereksiz.
Yine bir yangına sebep olmuştur.
http://m.t24.com.tr/haber...anilmaz-hale-geldi,792996
küçükken korkulan ama o yıllarda da bir o kadar da herkesin peşinde koştuğu anlamsız icat.
bir de ışıldak vardı her evde olup, radyolusu ile hava atma törenleri.
Açılın uzmanı geldi.
Evet imalatında iki yıl çalıştım. .
Şimdi; iki tane çok sorulan soru var bu konuda ilki yangın çıkarır mı? Evet çıkarır.
Elektrikli battaniye esasen klasik battaniye gibi üstüne almak hatta sarılmak şeklindeki kullanım için üretilmez.sizin yatağınızı ve yatınca sizi alttan ısıtmaya göre imal edilir Yatağın üzerine düzgün şekilde serilmek ve dört köşesinden sağlamca sabitlenmek gerektirir ki katlanırsa rezistansların üstüste gelip birbirinin ısısını yükselterek yangın çıkarması muhtemel hale gelebilir bu konu önemli. ..
ikinci konu elektrik çarpar mı? Hayır çarpmaz zira rezistans krom - nikel den elektrik akımına yüksek direnç göstererek ısı üretme prensibine göre üretilir gösterdiği direncin yüksek olması akım geçirgenliğini azaltır .yani üzeri yalıtıcı pvc ile kaplıdır ama olmasa bunun amacı sizi yakmamasıdır esasında çarpmaması değil yalıtım yakmaması içindir. Tabi çok fazla uzun süre kullanmak doğru değildir her ne kadar şebeke akımı battaniyenin içindeki rezistansa yalıtılmış bir bağlantı ile veriliyor olsa da gerilimi şebekeden getiren kablonun yalıtımının yıpranmamış olması önemlidir bak işte o prizden batraniyeye gelen kablo tehlikelidir çarpar. ..ama zaten krom nikel tel bükülmeye çok dayanıklı olmadığından bir süre sonra rezistans kendi içinde bir yerlerden kopacağı için en fazla bir kaç yıl kullanabilirsiniz bunları o da ayrı konu..
Zararının fazla olduğu söylenen ancak ayakları da süper ısıtan icat.
Çocukken evdeki herkesin birer tane vardı bundan. O buz gibi evde sımsıcak uyurdu herkes. Bir tek benim yoktu. Gece uyurken işerim ve çarpılırım diye bir önlem olarak altıma sermiyorlardı.
itfaiye lobisinin icadıdır. Devrilen elektrikli sobadan sonra en etkili yangın çıkarıcıdır.
Çocukluğumun iç ısıtan detaylarından biri. sobalı evdeyken uyumadan bir müddet önce yatağınızı sıcacık yapan ve yatağa gömüldüğünüzde bir daha çıkmak istememenize neden olan battaniyeydi. yazarken aynı sıcaklığı hissettim sanki.*
Yatağa girilen ilk 10 saniye muazzam bir his verir. Yorganın içi sıcacık dışı buz gibidir. Önce titrer sonra sıcaktan mayışırsınız. Çocukluğu sobalı evde geçenler bilir.
hala kullandığım mükemmel icat. çocukken pazar geceleri duşa girmeden önce açardım duştan çıkınca direk sıcak yatağın içine girmek bana çok keyif verirdi.
küçükken bizde vardı bir tane. çok korkardım. ama çarpılmaktan değil. elektriğin çarpan bir şey olduğunu değil de zehirleyen bir şey olduğunu zannederdim.
çocukluğumdan beri her sene kullandığım mükemmel battaniyedir. ama geçen ay kablolarından birinde kopukluk olmuş fişe takar takmaz ısı ayar kumadası (adı oysa tabi) elimde patladı, kısa devre yaptı şalter attı. verdik tamire kablolarını değiştirttik, nasıl bir travma yaptıysa bende, şuan sağlam olduğu halde fişe takmıyorum. zaten yatağa girdiğimde 5 dakikada yatak ısınıyor battaniyeye ihtiyacım yok.