bugün

elazığ yöresine ait fıkralardır.
Sizinki Gavuşi de Benimki Niye Gavuşmi

- Palu'lunun alacağı olan adam, borcunu ödeyemeden ölür. Bizim Palulu alacağını alamadığı için son

derece kızgındır. Kızgınlığını belirtmek için her nereye getse ölen adama küfür etmektedir. Duyan

arkadaşları Paluluya:

- "Ula gardaşım ayıpdır. Niye küfür edisin? Nasıl olsa gavuşmi." Palulu biraz düşünür ve:

- "Ula siz ölenin arhasından Fatiha ohuyup, elizi yüzüze sürisiz, o gavuşi de, benim ettiğim küfürler

niye gavuşmi? demiş...
iÇiNE SAMAN KOYACAKMIŞ

Delinin biri sırtında kocaman bir boruyla acele acele ilelerken, bir başka deli:
"Oğlum o boruyu ele nere götürisin?"
Bizim deli:
"Eve götirim. Başıma yastıh yapacam."
Diğer deli:
"Oğlum heç ele olur. Başın ağrımaz mı?"
Borunun altında iyice ezilmiş olan bizim deli diğerine sitemli sitemli:
"Yav oğlum, senin de gafan heç çalışmi. Zahar bele gullanacah delim. içine saman goyacam" der.
temel bir gün .... diye başlayan fıkralardır. zaman zaman dursun da aktif rol üstlenir.*
çok yaratıcı şahsiyetlerin yöresel malzemeyide kullanarak ortaya çıkarttıkları. gülünesi hoş fıkralardır. çok önemli bi ayrıntı:: fıkra olarak anlatılanların bir çoğu yaşanmış hikayedir. bizzat yaşayanlardan dinlediklerim oldu
Dilencinin biri farkında olmadan çok cimri bir palulunun kapısını çalmış.
- tak tak !*
- kim o !
- Allah rızası için bi parça ekmek verin .
- ekmek kalmadı .
- e biraz un verin .
- un dün bitti .
- elese bi bardak su ver .
- sular kesik .
dilenci palulunun da kendisi gibi fakir olduğuna kanaat getirir ve kulağına eğilip :
- hadi gel beraber dilenek !... der .
harputlu ismail gakgo bir yıl evel ölen garısını mezarını ziyaret eder.

- ah selaha ! ne olur cenab-ı hak bir mucize gösterse de seni tekrar bana verse.
o sırada bir tarla faresinin zoruyla toprak hafif hafif gımıldamaya başlayınca ismail gakgo :
- sakın ha ! diye bağırır.ben yarenlik * edim , sende hemen inandın mı? der.
elazığın meşhur "yol yemez nazmi" sini tanımayan yoktur.herkes yol yemez nazmi' yi gazi caddesinde mutlaka görmüştür.
birgün yol yemez nazmi yine gazi caddesinde yolun ortasında yürürken, bir taksi yol yemez nazmi' ye çarpar.nazmi yere düşer. arabayı kullanan genç çok korkar, fakat yol yemez nazmi yerden kalkar , üstünü başını silkeledikten sonra şöfer gence dönerek:
- yeğenim arabada hasar var mı? varsa ödeyek, der.
deliler hastanesinde bir deli diğerine gece yatarken gördüğü rüyayı anlatıyormuş:
- yahu gardaşım. dün gece rüyamda ayağıma böyük bi çivi batmıştı, çıhartana gadar sancıdan öldüm.
öbür deli bilgilç bir tavırla:
- e gardaşım, sen niye yalnayağ yatısin, der.