bugün

said nursi'ye ait olduğu iddia edilan saçma sapan bir söz. ekmeksiz nasıl yaşayacaksa.
(bkz: ekmeksiz yaşarım susuz yaşayamam)
(bkz: ekmeksiz yaşayabilirim ama pastasız asla)
- ekmek bulamıyorlarsa hürriyet yesinler efendim.
+ sen bir dur abla mevzu başka.
- peki kuzum.
(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az)
--spoiler--
15 gündür ekmek su vermediler.
--spoiler--
bir yobaz sözüdür.
Özgürlüğün varlıktan daha değerli olduğuna inanan kişi düşüncesidir. Hadi said nursi'yi beğenmedin. Benzer cümleler için (bkz: braveheart), (bkz: v for vandetta)
bir insanın söylenen veciz bir söze nasıl bu kadar sığ bakabilir diye düşündüren garip tespittir. sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa deseniz salak mısın insan etraf aydınlansın diye kendini yakar mı diyecekmiş gibi duruyor. bir şehr-i istanbul ki tek taşına yek pare acem mülkü fedadır dizelerini kazara okusa cebine doldurabildiği kadar istanbul taşı toprağı doldurup irana doğru yola çıkacak sanki. mecaz, tecahüli arif, teşbih, kinaye gibi söz sanatlarını öğrenmesi gereken yazar arkadaşımızın önermesi de diyebiliriz.*
temennimiz, kömürsüz yaşarım hürriyetsiz yaşamam diyenlerin çoğalmasıdır.
bir insanın hürriyeti elinden alınmışsa o insanın yediği ekmek hiçbir doygunluk vermez ne yazık ki.
(bkz: metafor)
tühh ya pasta espirisi yapılmış geç kaldım dedirten gaz cümlesi.
Bazı Beyinler vardır ki manevi düşünceler katmadan yordar bu sözü, bazılarınında düşüncesi yoktur ki yobaz sözü olarak yorumlar. En nihayetinde "Eyy aklı kaba etlerinde saklı arkadaşlarım, sizlere önerim gidin iran da, Afganistan da hatta ekmeğe çok düşkünseniz cezaevlerinde ekmek bedava gidin orada yaşayın lan" dememe sebep olan konunun başlığıdır.
Kimin söylediğinin önemli olmadığı ama özgürlüğün herşeye değer olduğunu belirtir.

Örn.
43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1917 yılı yemek listesi;

15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.

26 Haziran Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.

18 Temmuz Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.

8 Ağustos Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek YOK
her lafına ingiliz sömürgesi olsaydık daha mı iyi olurdu diye baslayan elitistlerin bu sözle tassak gecmelirini garipsedim acıkcası.

ama söyleyen bir dindar ya.
söze degil söyleyene bakıp aa bizden degil hadi boklayalım mntıgı güdülüyor sanırırm.
kahvaltıda mı istersin?
(bkz: hürriyet gazetesi)
doğrudur. insan ekmeksiz yaşar. sadece susuz yaşayamaz. ama hürriyetsiz yaşadığını zannedenler; bunu düşündükleri anda mezara girenlerden başkası değildirler.
namık kemal'in hayat felsefesidir. vatan sevgisinden vaz geçmemiştir hayatı boyunca.
şinasi'den de etkilenme mevcut tabii.