bugün

(bkz: ebru gündeş)
içine özel bir madde katılmış suyun üzerine resim yapma sanatı.
Bugün ebru kelimesi duyulduğunda akıllara, öncelikle yaygın ve henüz genç ve orta yaş nesline özgü bir bayan ismi gelmekte.
Halbuki ebru; su üzerinden bir yüzey üzerine desen aktarmaya dayanan, özgün ve değerli bir süsleme sanatıdır.
Özel karışımlı suya o kıvamın verilebilmesi için geven bitkisinden elde edilen kitre, ayva çekirdeği jölesi, keten tohumu, salep, gaz yağı gibi çeşitli maddeler kullanılmıştır ve elbette işin püf noktası; miktarın doğru ayarlanmasıdır. Boya olarak bu işe özel kıvamlı boyalar, yüzey olarak ise genellikle kağıt ya da kumaş tercih edilir.
Hayatımda ebru yaptığımda 10 yaşındaydım. Ucu kıvrık ve sivri metal çubuk yardımıyla kolayca oluşturulabileceği için, lale deseni bir külttür fakat elbette daha çeşitli ve karmaşık şekiller oluşturulabilir.
özel karışımlı suyun içine boya serpiştirilmesi suretiyle yapılan bir süsleme sanatıdır.
Ebru sanatı kitre denen yoğun su üzerine özel ödlü boyalarla desenler yapılması ve bir kağıt üzerine alınması ile yapılan bir sanattır. Bu sene hobi olarak yapmaktayım. Sizlere yaptığım ebrulardan birini göstermek isterim.

görsel
Bir kız ismi.

Geneli ortalamanın üstünde güzel olurlar. Tanıdığım tüm ebrularda da ilginçtir sansa tripleri vardı.
tanıdığım kizlarin yaklasik %70 inin adı.

ayni gun icinde firinda, bimde ve dinlenme tesisinde ayakustu tanistigim 3 kizin adinin ebru cikmasiyla bu konuda nirvanaya ulastim sanirim.

bence bunlar bir örgüt ve benimle tassak geciyorlar. aklımı sınıyor allahsizlar.

bir de soyadı gündeş olan hariç (onunla tanışmadım gerçi) gördüğüm hepsi güzel aq, organize misiniz lan doğru söyleyin ?
görsel
farsçada resim sanatı demekmiş.
karakalem i bıraktığım yıllarda, bundan 6-7 yıl evvel bir ara merak saldığım müthiş görsel zenaat.

ehil kişilerden alacağınız eğitimle çok iyi bir ebru sanatı uzmanı haline gelebilirsiniz. izmirde yaşayıp bu sanatı öğrenmek isteyenler için kemeraltında yer alan izmir sanat atölyesi ni önerebilirim. tasavvufi bir müzik eşliğinde renklerin cümbüşüne şekil verirken yakaladığınız huzuru kolay kolay hiçbir uğraşta bulamazsınız. yeterki başlangıçta tekneyi geniş tutun. kağıda aktardıklarınıza hayran olacaksınız.

''bu ecdad yadigari sabır san'atımız.''
biraz şey olan bayan ismi.
Bu kadinlar guvenilmez derdim sonra bir tanesi cikti tabularimi yikti. Ama pek sevmedigim bir isim.
Bu isme sahip kadınlar Sinsi olurlar. Hele kısa boylu olanlardan uzak durunuz. Çok sessiz dururlar ama o sakinliğin altında yırtıcı bir kadın vardır.
gayet kadınsı bir isim. telaffuzu esnasında dudaklar çok kibar bir hal alabiliyor. Hani bir murtaza değil.
çok güzel bir isim. en güzel kız isimlerinden.
Sevmediğim isim.
kitap kapağı OLMAKTAN BAŞKa bir işe yaramaz. duvara asılmaz.
(bkz: terbiyesiz ebru) *
su üstüne masal yazmaktır.

kşede bucakta kalmış şyehirlerde yaşama zorunluluğundan dolayı kursuna gidemediğim sanatın adıdır aynı zamanda. ama bir gün yapacağım, söz verdim kendime.
Su ustune yazi yazmaktir.
müstakbel eşimin ismidir.
yalan dunya’daki cagatay koctug’un ev arkadasi.
gayet sevimli bi isim.
sürekli radyolardan set me free cover'ı ve mad dönüyor. araştırdım kendisini pek birşey bulamadım nedense. ahanda facebook resmi sayfası:

http://www.facebook.com/EbruMusicTurkey
ingiltereli ebru bacımızdır.
(bkz: buralar hep enrty dolacak)
bu da set me free şarkısıdır; http://www.youtube.com/watch?v=Ejgt9z_OlaU