bugün

yeni evli çifti evlilikten soğutan davranıştır. hayır seyretmek tabiki güzeldir bütün arkadaşlarını aileni eğlenirken görmek insana mutluluk verir ama günde 19 kez aynı şeyleri zorla seyredersen sende soğursun azizim.

o ailenin en küçük bireyi bile düğünün her ayrıntısını bilir daha doğrusu bilmek zorundadır.
eğer bu çift zorla seyrediyorsa kendi düğününü bu evlilik baştan sorunlu demektir. öyleki uyduda düğün tv adında bir kanalı bulunan ve burdan hayatında hiç görmediği insanların düğünlerini izleyen insanların bulunduğu bir memlekette zorla kendi düğünü seyretmek o evlilikteki problemlerler silsilesinin ilk halkalarındandır.
küçüklere yapılan sağlam bir psikolojik işkencedir.

kuzenim bana "bak sende varsın bir izle!" diyerek kendi düğün videosunu izletmişti. başlar çok sıkıcıydı gülüşmeler kadehler falan işte sonra kanepede yastıklara yumulmuş bir çocuk beliriyor ekranda. böyle ölmüş yorgunluktan ağzı açık uyuyor ama resmen yaşam savaşı veriyor orada. eller kanepeden aşağı da sarkmış. şaşkınlıkla "aa bu benim lan." diyorum ve videoyu daha dikkatli izlemeye başlıyorum. sonra diğer kuzen kamerayı gelin ve damattan uzaklaştırıp bana yakınlaştırıyor. o sırada 9 yaşlarında olan ablam ve süslenmiş arkadaşlarının çay kaşığıyla burnumu kapatmalarını ve gülmelerini izliyorum. can havliyle ağzım biraz daha açılıyor videoda. ellerimi savuruyorum. kamera bile sallanıyor kameraman güldüğü için. sonra bir peçeteyi kıvırıp kulağıma sokuyorlar. o zamanlar hafif(!) kilolu olduğum için ağır ağır dönüyorum kanepede. sonra bir tur fazla dönerek yere düşüyorum. ama gözlerim açılmıyor. halıyı tek elimle kavrayıp kafamı yana çevirerek uyumaya devam ediyorum. sonra kamera anneme dönüyor. bekliyorum ki beni kaldırsın kanepeye koysun ablama kızsın. ama yok. o da babamı çağırıyor ve tüm olayı çeken kuzenime "yüzüne yakınlaştır yüzüne!" diyorlar. kamera tombul yanaklarıma ve üstündeki sivrisinek ısırıklarına odaklanıyor. ve sonra kamera dönerek yine gelin ve damadı çekmeye devam ediyor. sonunu asla öğrenemedim.

resmen içim gitmişti izlerken.