bugün

şöyle bi göz attım hayal kırıklığına uğratmadılar sağolsunlar...

traşşşş.

boş beleş...

nerden girip nerden çıkalım?

kayı - bozok geyiğine hiç girmiyorum fazla entel kaçar ama osmanlı'nın kayı - bozok - gökoğuzlu soyağacı çok sonraları uydurulmuş bir palavradır. merak eden araştırsın. diziye senaryo yazan dombililer de araştıraydı keşke...

onun dışında sinematik açıdan da yerlerde. gene entel küntel sanat yönetmeni, kamera açısı muhabbetlerinden kaçıyorum ama herifler sanki aile tatili çekiyorlar planlar o kadar acemice seçilmiş ki şaşırmamak elde değil...

engin altan düzyatan'dan o saç traşıyla 13. yüzyıl aşiret beyi oluyorsa at yarrağından da tulumba tatlısı olur. sadece şurubun kıvamını iyi ayarlamanız lazım... ayrıca keşke rol yapabilen bi başrol oyuncusu bulaymışlar diyecem de nerde yaşadığımızı hatırlayınca manasız kaçtı.

dijital baskıyla yapılmış flamalar, sancaklar felan pek güzel olmuş. kim düşündüyse bir daha düşünmesin herhangi bişe.

kostümler 70ler yeşilçamının seviyesinde bile değil malzeme kalitesi elbet daha iyidir ama gerçeklikle bağları nerdeyse yok gibi...

gene senaristlere dönmek gerekirse; tapınakçılar hakkında araştırmayı geçtik, 2 makale okusaydınız bari allahın dangalakları... aşiret içi yapılanma ve karakterlerin büyük kısmını olduğu gibi devlet ana romanından çalmışlar.

özel kanalda olsa 5 bölümü göremez, trt'nin sıçıp batırdıkları cebimizden çıktığından ve kimseye faturası kesilmediğinden 1-2 sezon sündürürler ama tarihi dizi denecek hali yok bu pespaye yapımın.

ayrıca bu diziyi çektiren siyasi tayfanın kişiliksizliğini falan tartışmıyorum...

"selahaddin'in torunlarıyla türkleri birbirine kırdırmak" cümlesini senaryoya sokuşturup, bir türk komutanı olan selahattin'i son zamanlarda sahiplenmeye çalışan tekkaşlara sıvaz çekmenin açıklanacak tarafı yok...

halka tatlı ve annelerinin çalıştığı yerin önündeki satış istatitistikleriyle ilgili bu işler...

osmanlıyla ilgisi kolpaçino yada kurtlar vadisinden daha fazla olmayan dizidir...
muhteşem yüzyıl'dan sonra ısrarla bekliyordum bu tarz bir tarih dizisi. tek kelimeyle mükemmel olmuş, keşke haftanın her günü yayınlansa da izlesek.şimdi bir dahaki çarşambaya kadar kim bekleyecek yahu.
Beğendiğim dizidir. ilk bölümden kitlesini toplamıştır. Genel izleyici kitlesi için pek bir eksik gözükmese de eksikleri ortaya çıkarılmıştır. Vaktiyle giderilir...
güzel olmuş dizidir. ratinglerde de 1.olmuş sevindim.
gayet güzel ve kaliteli olmuş.
(bkz: Muhteşem yüzyıl Sansürlü virali)
(bkz: yerli spartacus)
güzel bir savaş sahnesi olan dizi.

http://www.youtube.com/watch?v=Pq7C6QfsMk0
Fon müziği gelecek seçimlerde iktidar partisinin seçim şarkısında kullanılma olasılığı yüksek olan dizi.
Olmuş dizidir. Gerçekten izlenir.
aşk sahnelerinde cüneyt arkın'ın kara murat filmlerinde romantik sahnelerde kullanılan melodinin kullanılması nostaljik bir hoşluk olmuştur.
islamla beraber hala şamanlığında yaşandığı dönemi acaba ne tür tarihi çarpıtma ile millete pompalayacağını merak ettiğim trt yapımı dizi.
muhteşem yüzyıl gibi tarihi kadınlar üstünden anlatmayıp gerçekleriyle anlattığı için ve paraya kıyıldığı için izliyorum çok iyi bee.
Muhteşem yüzyılda kimin eli kimin cebinde belli değildi.ejdadimiz yanlış anlatıliyordu.ama diriliş filmi on numara.
bazı eksiklikler var. zamanla oturur onlar da. birçok yapıma göre gayet de başarılı bir iş yapılmış ama tarihi gerçekliklere biraz daha uyulsaymış daha zevkli olabilirmiş.
başladı. 17 aralıkta 2.bölümünü bekliyoruz.

diriliş'i izleyip gaza gelmiş bir insancık olarak gece vakti "evde ekmek yok" tespitiyle fırına doğru yollandım. nedense fırıncı abiye dirilişi seyrettin mi diye sorasım geldi. "izleyemedim abi ama internetten takip ettim" dedi.

sıkı durun rövaşata geliyor şimdi: 2.bölümünü 17 aralığa denk getirmişler, dedi.

bu nedir abi, nasıl bir komplo teorisyenliğidir!?

ama 1.bölümde süleyman şah'ın, kara toygar'a verdiği ayar yok mu... ahh o "ayar"...

ikinci ama: ertuğrul gazi'nin anasıyla yaptığı dertleşme yok mu işte o dertleşme bitirdi abi beni.nokta.

hakikaten 2.bölümü bekliyorum.
takdire şayan bir dizi olduğu kanaatindeyim.
Zaman bize gösterecek neye binaen böyle bir projenin start aldığını.
Bu dizi muhteşem yüzyıl ile ayaklar altına alan ecdadımızın onurunu tekrardan yükseltmek için başlanılmistir.
Bi yönüyle de günümüzde meşhur olan osmanlı hayranlığını sinema ve televizyon aracılığıyla genç dimağlara sirayet ettirmek.
Diğer bir yönüyle de, zamanında kemalist rejim (yazdıklarımı beğenmeyeceksıniz lakin hak vereceksiniz) eski adına ne varsa (türk tarihinin tamamı) tahrip ve tahrif ederek şu an ki yalnış bilgileri bize ezberletmişlerdir. Bu da bizi tarihsel bir yanılsamanın içine itmiştir. Bu dizi ile yok olan osmanlı prestiji tekrardan iyileştirilmek istenmektedir. Osmanlıca zorunlu ders, osmanlı devletini anlatan dizi ve filmler bunun bariz örneklerinden.
Netice de iran ıslam cumhuriyetinin bu güne kadar ki geçmiş ile gurur duyma geçmişi her platform de söyleme anlatma. geçmişe sırtını dayama politikasının türkideki bir tezahürüdür.
--spoiler--
ertuğrul bey'in kankası olan üç deli dolu elemanın ay kız'ın attığı okun düştüğü noktanın ötesine omuzda koca bir koyunla önce kim ulaşacak şeklindeki yarışmalarının
--spoiler--

olduğu sahne yarmıştır.

muhtemelen o sahneden sonra koyunlar epeyce kendilerine gelememiş olmalı.
diziyi bilmem de, müzikleri bir hayli hoş olan.
dizi daha yeni başlamış; "selçuklu'yu kötülüyor" diye tespitler gelmiş.

"ulan ben başka dizi mi seyrettim acaba" diye gel gitleri oynadım. "selçuklu'nun yoldan çıkmış bir komutanını kötülüyor" deseniz anlarım. bu da çok normal. her zaman ve her mekanda bir topluluğun içinden kötüler de iyiler de çıkabilir. zırvalamaya gerek yok.
güzel bir ilk bölüm izletmiş dizidir. trt'ye giden paralar bunun için helâl.
'türklerle selahadin eyyubi'nin torunlarını birbirine düşürdük mü kudüs'ü almak çok daha kolay olur.
ne kadar da manidar bir söz .
Çok harikaydı gerçekten yapanlara teşekkür ediyorum benim gözümde türklerin yaptığı en iyi dizilerden biri daha şimdiden gönlümde taht kurdu adeta yabancı dizi izler gibi zevk aldım inşallah sonraki bölümlerdede bu kaliteyi korurlar.
Muhteşem 100 yıl ile tarihi sikertme yapan sözde senarist ve yönetmenlere kapak niteliğinde dizidir. Tarih öyle değil böyle anlatılır.
bir dizi. sanırım ben bu açıdan bakıcam, ne yaparsan yap dizi. amerikalılar bile sinemada reagan dönemini geri de bıraktılar bi bizimkiler vazgeçmedi bu sevdadan. ecdadını merak eden insan açar okur, araştırır. yüksek emirli alt metninde hükümet politikasının yansımaları olan ısmarlama dizilerle bişeyler kapmaya çalışmaz.

aptal bir milletiz, ecdadını burdan öğrenmeye çalışan bir millet olduğumuz için; 90'lı yıllarda batı çalışma grubu ne yapıyorsa mevcut hükümet de aynısını yapıyor ve biz bunu göremiyoruz. altı üstü bir diziyi bile sırf kafamızı sıfırlamak için izleyemiyoruz ve boşa atıp tutuyoruz. bilgisi olmayan ama gani gani fikri olanların cumhuryeti nokta.

ha dizi için yorumlara gelince, dizi olarak çok beğendim. pilot bölümü on numara olmuş, tabir-i caizse bi sinema filmi parası kadar para harcanmış ve hazırlık yapılmış, keşke her sezon 15 bölüm yayınlayacağız deseler ve kalitenin dibine vursalar. ilk bölüm 2 saat olmuş ki ilerleyen bölümlerde umarım bu kısalır. bölümü yetiştirme derdi bu işin kalitesini azaltır kesinlikle. bu anlamda dizi kalitesi izlenilesi olana kadar izlicem. ha osmanlı'nın öncesi kuruluş dönemine ait bi yapı olması da ayrıca bi hoş. benim hatırladığım bi "karagözle hacivat neden öldürüldü" filmi var gibi idi.