bugün

sanıldığı kadar zorlaşmamıştır. ya da şöyle diyeyim araba kullanmak zor değildir. panik yapmadığınız sürece ilk denemede verme şansınız yüksektir.
Hocaların geçme ve geçilme sisteminde büyük rol oynadığı sınavdır. eğer acemi şoförlerden korkan, panik atağa sahip bir hoca düştüyse şansınıza, en ufak bir viraja girmede, yada biraz hızlanma da(60 km falan) direk ''dur ne yapıyorsun ya çok hızlandın!'' yada ''yavaş yavaş çarpacaksın!'' gibi ani reflekslerle er kişiyi şoka sokarak hata yapmasına ve belki de kaza yapmasına bile sebep olurlar. tavsiyem kulağınızı kimseye asmadan sadece arabanızı istenilen ikamette sürüp en sonunda da düzgünce park etmektir. herkese geçmiş olsun.
komisyona büyük oranda bağlı olan sınav.

bugünkü komisyon da herhalde memleketin en kafa komisyonuydu.

kurallar 1 stopla adayın bırakılmasını söylüyor ama komisyon kırk yıllık şoför de stop eder, bu kadar saçma kurallarla sınav mı yapılır diyordu.
Geçen sene bayağı zordu. 2 kez istop ettirmiştim. Daha sonra geçtim çok şükür. Sınava girecek kızlara selam söylüyorum.
istop ne amk?
acemilerin enjeksiyonlu araç olmasına rağmen aracı bol bol stop ettirdikleri sınavdır.

bunlara karbüratörlü araç versen herhalde aracı hareket ettiremeyecekler.
pazar günü gireceğim sınavdır.

yeni sistemle tek stop ettirmede kalınıyormuş, sonucu editlemeyi dört gözle bekliyorum.

edit: tek hata olarak sinyal vermeyi unuttum muhtemelen geçmişimdir, komisyon üyesi bana ayar olmadıysa tabi.40km/h hıza çıktığımda çok hızlı gittiğimi söyleyen, takip mesafesini 3x yapan ve 10km/h hızla yokuş çıkan kamyonu sollatmayan birisiydi(sollama demesine rağmen solladım tabiki amk sikerim o kadarda değil)
yeni sistemde girsem kesinlikle kalacağım sınavdır. çıkarken sinyal vermeyi unutup, 50 ile gitmem gerekirken önümde ki acemilere kızıp 80 km hıza çıktığımda aldığım uyarıların sonunda zar zor geçirmişlerdi.*
5inci sınıftan beri bilfiil direksiyon sallayan bir genç için çokta bir esprisi olmayan sınavdır. Sıra sana geldiğinde oturursun koltuğa(leylek gibi bacaklarla sığabildiysen tabi). Dikizlere bi dokunursun. işte kemeri vs takarsın. arkadakiler mesgulse çaktırmadan debriyaja basıp araba vitesteyken diğer türlü boşa atıp basarsın kontağa. Tek yapman gereken kendinden emin takılmaktır. azıcıkta ağzının laf yapması işine yarayacaktır. Diğer türlü elin ayağın titrerse direk bir önyargı oluşur sana karşı.Yok efendim stop-istop ettirmek sinyal vermemek gibi aptallıklar yapma artık yani malmısın.

Debryajı kontrol edemiyorsan alma o belgeyi zaten,milleti tehlikeye atmamk. Daha sonra hocalar sol orta parmağın sinyal kolunda ayağın heran debriyajı kontrol edebileceği bir noktada ve sağ elin sürekli vites topuzunda olduğunu anladıkları an normal güzergahın yarısından biyerden döndürürler zaten rahat ol. kaptın belgeyi hadi yine iyisin.
Yönetmelikten çok komisyonun etkili olduğu sınav. Kimisi 4 kez stop edeni geçirirken kimisi daha kalkışta sinyal vermeyi unutanı arabadan indiriyor.
Aldığım duyumlara göre geçmişe nazaran baya etkili olan sınav. Böylesi olmalıydı geç bile kalindi.
Bugün de yapılan sınav. Ben de içindeyim efendim parkuru bir kez gördüm. Diğer derslerde hep şehir içi trafiğin az yokuşun çok olduğu bi yerde çalıştık parkur çerkez gibi geldi. Ümit ediyorum ki ilk seferde alacağım ehliyeti. Sınav sonrası gerekli edit yapılacaktır.
Not:ankara'dayım.
Sınav sonrası editi: Hemen hemen hiç hata yapmadım. Bi tek geri giderken kaldırıma fazla yaklaştım. Park'ta yoklukta kalkışta sorun yok. Ama zalım gözetmen habire sinirimi bozmaya çalıştı çok kırıcı bi tavrı vardı. Agresifliğimi göstermeme neden oldu. Garanti kaldım. Sonucu öğrenince editlerim.
Mufettis gozetlemiyorsa cok rahat gecilecek sinavdir. Park etmeye iyi calisin derim.
Bayan olmama rağmen tek seferde geçip ehliyeti cebime koyduğum sınavdır. Gerçekten güzel kullanıyorum ama.
parkuru noksansız tamamlayıp başlangıç noktasına dönerken baya keyifli oluyorsunuz, işte o rehavete kapılıp son düzlüğü tek el viteste arkanıza yaslanıp dolmuşçu gibi davranırsanız diskalifiye edilebileceğiniz sınav. ben yaptım, ordan biliyorum. bizim komisyon iyi niyetliydi allahtan. "yüz metre kala öldürme lan bizi" dedi sadece. ilk girişimdi, kazanmıştım. çok dert etmeyin, en fazla ikinci girişinizde kazanırsınız.
(bkz: bel fıtığı)
yeni sistemde çok zor bu sınav.

eski sistemde-puanlama sisteminde- yapılan hatalar göze batmazken, yeni sistemde- tek hata affetmiyor- sınavı geçmek oldukça zahmetli iş. puanlama sisteminde sadece hata olarak sinyal vermedin diyelim alacağın puan 90-95ken, yeni sistemde direkt kalıyorsun. güzel bence.
Sürücü Kursunun verdiği bir haftalık direksiyon dersi ile tek seferde % 70 puanla kazandığım sınavdır.
Tek istedikleri sizin araba kullanmasanizda kendinize guvendiginizi gormeleridir.bence cunku.bende boyle oldu parki igrenc yaptim kaldirima on metre vardi hoca nasil oldu dedi bende rahat rahat ferah ferah isterseniz bi daha yapiyin dedim guldu bi daha.yap dese ayvayi yedim allahtan demedi istop ettirmetince de geciriyolar hic bi hoca bi.iki sinyala takilmiyo yeterki guveni verin sogukkanli olun yada iyi oyunuculuk yapin tabi baslarken yuksek sesle bismiah diyin cogu hoca imamhatipli oluyo.cunku deneyle sabittir.
sınav görevlilerinin sürücülüğü kusursuz ehliyet adaylarına 100 metre bile araç sürdürmediği sınavdır:

- ehliyetsiz araba kullandın mı hiç?
jnyckr: - mahkemeye bile çıkmıştım
- tamam sağa çek.
jnyckr: - .....
Bilmemkaç kere girip de o saçma sınavı bile geçemeyenler ısrar etmemelidirler. Çünkü zaten yollar araba kullanmayı bilmeyen çöp dolu. Kendi ve başkalarının emniyeti için vaz geçsinler. Hayırlısı budur.
Şanssızlık falan bunların yalan olduğu tek seferde gectigim sınavdır. Bir de bayanlar yapamaz derler.
başladıktan iki dakika sonra servis şoförüyum dedikten sonra durdur arabayi komutu ile bitirdiğim sınav. tabi 10 sene oldu o ayrı.
2. seferde geçebildiğim sınavdır.

ilk seferde need for speed alışkanlığı olarak virajlara hızlı girdim. gereğinden fazla hız yaptım. en son virajda dönerken arkadaki gözetmen kurs hocasının kucağındaydı, sonra dediler işte sen şimdi hazırlan bir daha gel.

bir sonrakinde düz yolda bile 30'la gittim. verdiler amk ehliyeti. şehirlerarası yolculukta bir yapıştırıyorum 160'a kadar yolu var. araba sallamasa 180 deneyeceğim de çok sallanıyor amk.

köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyin. sonra istediğiniz gibi takılabiliyorsunuz zaten.
sınırlı zekaya sahip vatandaşlarımızın bile tek seferde geçebileceği, gereksiz imtihan.
vakti zamanında birazda ergenlik heyecanı olarak arabayla gittiğim, binlerce polisin, kusr eğitmeninin ve o arabanın arkasında oturup soru sorup puan veren abilerin anlamsız bakışları arasında sınav araçlarının arasına arabamı parkettiğim sınav. allahtan babamın arkadaşı çıkan bir polis abinin 'hayırdır oğlum sınav yapılıyo burada arabanı az öteye koy' demesine ''ağbi ben zaten sınava girmeye geldim'' diyerek kendimi faillediğim bir ortamdı.