bugün

inandigi dini yasayanlari yobaz olarak görmek, aksi haldekilerin cagdaslik, modernlik, elitlik ve entellikle süsleyen ahmaklarin safsatasi.

sözlükte bolca bulunur bunlardan, misal zaman, vakit, milli gazete gibilerinin yobaz merkezli olmasi, emin cölasan, baykal gibileri modern sanmak... atatürk'ün alkol bagimliligini modernlik olarak gören daimi muhalif chp mantigindan ve solculukla alakasi olmayan hakiki yobazliktan baska bir bok degildir.

din inanctir, gerekliligi yasanir, yasamayana kimse karis(A)maz, ancak yasayanlada tassak yapilmaz. peki bunlara neden bir kulp bulunur? inanmayanlarin tek düsmani islamdir, kimse hristiyanlik'da "bak bu su var, öcüüüü" demezler, cünkü bizdeki ateistlerin beyincikleri ancak bir iki ayet ezberlemek ve onlardan kirparak pay cikarmaya ancak yeter ( genelleme yapiyorum ancak istisnalari mevcuttur).

sözlükteki bu ayrimcilik, insanlari yobaz, fetocu, ocu bucu diyerek ayirmak... yeter lan, bi sittirin gidin cay demleyin, rahatlayin, suyu isitin, geliyoruz gümbür gümbür.

edit: alla alla ben nasıl böyle entry yazmışım, pehh yani.
(bkz: gına getiren popülizm mahsülü başlıklar)
aslında malesef varolanlardır. mesela dine göre erkekle kadının tokalaşması haramdır. yani bu kuralı uygulamaya çalışan kişi aslında dininin emirlerini yerine getirmeye çalışmaktadır ama kabul edelim ki çoğu zaman yobaz diye adlandırılırlar...
BUNDAN ONCE DIN NEDIR DIYE SORMAK LAZIM ORTULER ICINE SARILMAK KADINLA ERKEGI AYR AYRI YERLERE SOKMAK MIDIR DIN? EGER BUYSA BANA GORE YOBAZLIKTIR. DIN DENILEN SEY KUCUK KIZLARI KARA BEZLER ICINE MI SOKMAKTIR. EN GERI EN EGITIMSIZ OLANI MI OVMEKTIR. VAROSUN ASLINDA GUZEL BIRSEY OLDUGUNU YUZEYSEL SEKILDE NAMAZ KILIP ORUC TUTUP SONRADA HOSGORUNDEN BIR HABER OLMAKSA DIN YOBAZLIKTIR BANA GORE.
(bkz: atatürk ün alkol bağımlılığı)

(bkz: okumaz bu çocuk)
(bkz: hakaret içermeyen başlık açamayan ağzıbozuklar)
(bkz: dini devlet islerine karistiranlar) *
(bkz: kufurbaz yobazlar)
(bkz: dini yaşamak nedir)
(bkz: dinini ulu orta yaşamayan herkes ateist zaten bu ülkede.)
(bkz: kominist de olabilir)
(bkz: din mi dedin ıyy yobazcıyız)
(bkz: içinizdeki öfkenin kaynağı kendiniz olmayasınız)
(bkz: yobaz deyu görüyorlar şartlanması)
(bkz: dini görevlerini vicdan işi olarak yapana yobaz diyen var mıdır acaba diye düşünememek ahmaklığı.)
din, inanılan ile inanan arasında özel bir şeydir.

siz dini "püblisite" etmeye kalkarsanız yobaz olursunuz.
(bkz: yobazlık yapmayı dini yaşamak sanan ahmaklar)
(bkz: küfür etmeyi müslümanlık sanan gafiller)
camide namaz kılana saldırnmı var bu ülkede?
yada oruç tutana silah sıkanmı var?
dini yaşamana kim, nasıl engel?
bir anlatın yahu..
birde hala türban bu ülkede kamu alanlarında yasak olmasına karşın neden 5 yıldır bir türban eylemi göremedik?
yasaklarmı kalktı? bizimmi haberimiz yok?
he yobazcanlar bir soyleyin hele.
kastedilen ahmaklarin teker teker kendilerini belli ettikleri baslik, konu.

hayir, hersey bir yana, nasilda kulp buluyorlar baskalarina yobaz demek icin.

size zeki müren'den (bkz: kahrol düsman al sana bomba)yi gönderiyorum.
(bkz: dinini savunan muslumanin yobaz muamelesi gormesi)
bir müslümana yakışmayacak şekilde küfürlü bir dilin kullanıldığı ve dini yaşamanın savunulduğu bir tuhaf entry.
yahu kimsenin kimsenin dinine karistigi yok. isteyen namaz kilar isteyen oruc tutar. bazi sirketler dincilerle calismak istemez bazi sirketlerde ozelikle dinci elemanla calismak ister. hem sen dinsizleri ateste yanacak kafirler olarak gorunce sorun yok hristiyanlari yahudileri ahlaksi olarak gorunce sorun yok ama onlar seni yobaz olarak gorunce sorun var. sen digerlerine hosgoru gostermezsen onlarda sana gostermez hakli olarak.
efendim at gozlukleri insanın sadece baktığı yönü görmesine vesile olurmuş bir daha öğrenmiş bulunuyoruz.
devlet memurlarının cumaya gitmesini yasaklayan bir genelge olmadığına göre amirinizin pişkinliği yada işgüzarlığından devletin tamamını din düşmanı ilan etmesi hangi mantık ve aklın ürünüdür?
ayrıca bilinmesi gerekir ki tek devlet memuru sizin bildikleriniz değildir ve cumasını aksatmadan ibadetini yapan devlet memuru arayan varsa ben kendilerine kılavuzluk etmeye gönüllüyüm, yeterki hatanızdan dönebilesiniz.

at gözlüklerimizi bir kenara bırakıp olaya birde şu açıdan bakınız;
varsayalım oruç tutmuyorum, bana acaba hangi yeşil sermaye şirketi bana iş vericektir?
veyahut cumaya gitmiyorum hangi islami holdingde çalışma şansım olucaktır?

özgür irademe yapılan bu tecavuzun anlamı nedir?
dini yaşamak değil sabit, fanatik saplantılar yobazlıktır.
Henüz bazı şeylerin farkına varamamış belki de arkadaş ortamından dolayı farklı düşünen ama yanlış düşünen kesim...
dindar hayat tarzının reklamını yapmanın mutlak şekilde prim yaptığı bilinen bir gerçektir ki en güzel örneklerinin sergilenmesinden bunu idrak edebiliyoruz.
eşitlik savunurken tek tarafın baskı altındaki hayatından dem vururken neden acaba aklınıza bu ülkede katledilen misyonerler gelmiyor?
yada hür ibadet yapamayan, tanınmayan hristiyanlar, yahudiler gelmiyor?
eğer derdiniz eşitlikse;

en çok eziyet çekenlerin hakkını en önce vermeniz gerekir, kendi hakkınızı eşitlik arayışı içinde ön plana almak işgüzarlıktır, ikiyüzlülüktür.

derdimiz ne eşitlik, ne yobazlığın dayanılmaz hafifliği...
derdimiz karşı tarafı ezmek ve sindirmek biraz dürüst olun yahu.

Bankada müffetiş yardımcısı olman engelleniyorsa al sana albaraka türk, al sana kuveyt bank yeterki iste sen demokrasilerde çare tükenmez.

yeterki amacın ibadet olsun, bagcıyı dövmek değil...
acınası kişilerdir.

şahsen dogru düzgün namaz kılan biri değilim ama ara ara cumaya falan gidiyoruz, demekki o günler yobaz oluyoruz, sozluk yazarlarının çogu bu yonde düşünüyor sanırım, açılan başlıklara ve girilen entrylere bakılacak olursa durum onu gösteriyor,

(bkz: uludag sozluk yobaz klonundan baslıklar)

bu başlıgın altındaki entrylere baktıgımda kendimi kötü hissettim birden, sozlugun adını değiştirelim o zaman, ateist sozluk yapalım yada ne bileyim hristiyan sozluk olsun, memlekette aklı başında kimse kalmadı mı yahu?
bismillah demek, namaz kılmak, allah demek yobazlık mı? bu kadar yobaz düşünüyorsun madem, buraya bari yazma arkadaşım, ben kılmıyorum, sen kılmıyorsun ama o adam kılıyor, o adam dinini yaşamak istiyor, sana ne yahu, insanlığından utanmalı insan, her şeyi söyleyememeli, düşünce özgürlüğünü savunmakta değildir olay, düşünce özgürlüğüne zemin hazırlamaktadır.
şimdi ben bunları söyledim diye dinci mi oluyorum mesela? bu konudaki kıstas nedir? sabahtan akşama kadar götü bi koltuga yapıştırıp ekran karşısında ottan boktan yazılar yazmak, kaç eksi oy almışım, kaç artım var, en begenilen entrym hangisi olmuş acaba diye yaşamak, asıl yobazlık budur işte *, buradan birilerine ayar vermek, bkz vermek, eksi oy vermek, birilerine, bir şeylere çamur atmak çok kolaydır, çocuklar bile becerebilir ama insanlıgını kaybedecek kadar alçalmak zordur be kardeşler, çok pis olmak gerek.

ulan allah demek iran gibi olmak demek değil, bismillah demek arabistan gibi olmak demek değil, namaz kılmak terörist olmak demek değil, böyle düşünmek için g.te sürümlük bile akla sahip olamamak lazım. ülkedeki misyoner faliyetlerle ilgili bir başlık açıldıgını görmedim, insan sevgisiyle alakalı bir başlık açıldıgını görmedim

31 çekerken şöyle olursa böyle olursa
sevişirken göte kaçanlar
emişirken zk oldu sok oldu

şahsen ben bir başlık açtım en romantik abazan şiirleri diye, tamam hepimiz yapıyoruz bu geyikleri ama geyik olarak kalsın bırakın, bokunu çıkarmayın yahu, aslında ben şöyle düşünüyorum kimse kusura bakmasın:

kimse çıkıp delikanlıca diyemiyor:

''ulan tamam biz müslümanız, zamanında dedelerimiz kabul etmiş, ama çok zor baba ya, günde beş vakit namaz kılacan, zekat vereceksin, oruç tutacaksın, karıya kıza bakmayacaksın, zina etmeyeceksin, içki içmeyeceksin şahsen benim götüm yemiyo, keşke hristiyan olsaydık, oh ne güzel herşey serbest, yada en iyisi ateist olmak''

ya çıkıp bunu delikanlıca söyleyeceksin, yada sen yapamıyorsun, yapanlara bari laf etmeyeceksin.
(bkz: hakaret içeren başlıklar)
genellikle kemalizm mağdurudur, dinin yalnızca kendi steril salonlarında konken oynayan anneleri, viski yudumlayan babaları tarafından anlatıldığı şeklini bilen ve tek doğrunun da o olduğunu kabul eden bir garip türdür.

başlık vasıtasıyla yoklama alınıyor galiba, kayda geçsin: buradayım; bütün yobazlar adına cemil meriç'in düştüğü şerh de aşağıdadır.

"Yobazlık, şarkın nefis müdafaası. Yobaz samimiyet, yobaz kendini bir nassa hapseden idrak: bir nassa, yani sonsuza."