bugün

cevabı nettir. takdiri ilahi. (bkz: kaza ve kadere inanmak)
(bkz: takdir i ilahihihi)
adem ile havva baci dan dogan bireylerin de sakat olmasi gerekir bu durumda.
gerçekten ilginç bir durum. hem dindar hem de sakat doğum olayını açıklayamıyor. hiç anlamıyorum, hiç.
olmayan durumdur. Interneti ve okuma yazması olan herkesin bulabileceği bir cevaptır.
sadece genetik biliminin açıklaması gereken konularda ukalalık yapmak istememelerinden olduğu söylenemez.
kendi durumuna cevap arayan yazarın sorunsalı
dindar olmayanların nasıl açıkladığı merak edilen durum.
Hayat bu. Herşey günlük gülistanlık olacak değil sonuçta. Allah, bunu böyle yapıyorsa sebebi vardır. Belki sakat değil hiç olmayacaktı, yada bu çocuk herkes için bir başka sınav. Veyahut o çocuk normal olsaydı azılı bir katil olacaktı bunun önüne geçildi. Milyarlarca sonuç var bilemezsin. Ancak bu seçimlerden en hayırlısı sakat doğmuş olmasıdır. Takdir Bu şekildedir.
kuran'da 2+2=5 yazsaydı, bu ayeti ateistlerin hain saldirilarina karsi savunmak icin muslumanlarin verecekleri cevaplardan bir kuble:

"çeviri hatasıdır"

"arapcada bir kelimenin birçok manası vardır. 5'in manalarından biri de 4'tür, burada 4 anlamı kastedilmiştir"

"peygamber efendimiz 2+2=4 şeklinde uygulamıştı, demek ki burda kastedilen 4'tür"

"sen sayıları yaratan allah'tan daha mi iyi bileceksin?"

"dönemin şartlarında değerlendir. eskiden araplar 2+2nin 6 olduğuna inanıyordu, ayet o zaman için bir ilerlemedir"

"allah katında 5, bizim için 4 gibidir"

"5 orda sembolik"

"islam akıl dinidir, kuranda yazmaz öyle bir şey. hani nerde, ayet göster!"

"evet, bu ayette anlayamadığın nedir?"

"incilde de 1+1+1=1 deniyor, ama seni hiç onu eleştirirken görmedim? nedir bu islam düşmanlığı?"

"sinerji kavramı bundan 1400 yıl önce kuranı kerimde haber verilmişti. hala mi inanmazsınız?"

"ayeti cımbızlamışsın. bir sonraki ayette -1 buyuruluyor"

"nüzul sebebi önemli. hede'a kabilesinden biri hodobe kabilesinden bir kölenin kolunu bükmüştü, bunun üzerine ..."

"katılmayabilirsin ama saygı göstermek zorundasın. bu kadar insanın inancına yanlış dersen sonuçlarına katlanırsın"

"biz sınırlı aklımızla anlayamayız. sen sivrisinek yaratabilir misin?"
dinle bilimin ortak calismasiyla sonucunun rahatlikla bulunacagi kanisindaym onemli olan dogru noktada dogru arastirmayi yapmaktir.
mantığını kullanarak herkes bunu açıklayabilir.
bazı kişiler böyle sınanırlar.
-böyle hamileliklerde insanlar çocuk aldırabiliyorlar.
-doğan çocuklarını sokaklara atıyorlar.
-onlara gerektiği davranmıyor, stres atıyorlar. hatta ve hatta öldürüp kurtuluyorlar!
kimiside evlat benim evladım deyip bakıyor, bağrına basıyor.

işin diğer bir boyutu şükür. sokakta bu durumda birisini gördüğünüzde, kişiye acımak yerine şükretmek emirdir. elin kolun tutuyor sağlıklısın. bazı şeyler gözüne sokulmadıkça unutur kulu...

hayatta her şeyin sebebi ve açıklaması mutlaka vardır!
müslümanların açıklayamadıkları binlerce mevzudan biri. 2013 yılında artık anne karnında çocuklar tedavi edilebilirken kaza, kader, takdir vs demeyin artık, cidden komik oluyor.
ateyizlerin sevindiği durum .
''Yemin olsun ki sizi biraz korku , biraz açlık , mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz noksanlanlaştırmak suretiyle imtihan ederiz''(Bakara, 2/155)

sanırım bu ayet yeterince açıklayıcı. sen uyuda büyü biraz idrakın genişlesin.
gibi bir durum yoktur. allah, (ileride yetişkin olacak) o çocuğa ecrini elbette verir. ha bunu da kafan almıyorsa şöyle de açıklanabilir; allah, herkesi imtihan eder. kimini malla, kimini statüyle, kimini çocuğuyla, kimini parasıyla, kimini fakirlikle, kimini de bedensel engellerle sınamaktadır. belki senin paradan veya diğer şeylerden kusurun yok ama eşcinselsindir mesela. allah, sana hemcinsinle olan cinsel ilişkiyi yasaklamış. bu seni isyan yerine sabra götürmeli.
senin sağlığın yerinde olup da yapmadığın, yapmak dahi istemediğin veya sana ağır geldiğini düşündüğün şeyleri/ibadetleri, o engelli birey yapar, sabreder ve senden üstün olur. elbette en iyisini allah bilir ama düşününce de böyle mantıklı açıklamalr getirmek de mümkün işte...
onlara acıyanların onlardan daha acınası olabileceği gibi bir açıklama tatmin edici olabilir mi bilemiyorum.
keşke toprak olsaydım, taş olsaydım, zihinsel engelli biri olsaydım diyebilecektir insan ahirette.

yani islam ahiretle birlikte düşünüldüğünde bütünlük kazanır. bölük pörçük bilgilerle oryantalist olunmaz. heves boşuna.
din ile ilgili negatif yorum yapan birini "liseli, ergen, akılsız" gibi yaftalamaları kadar dikkat çeken ve rahatsız eden bir durumdur. Köşeye sıkıştıkları zaman hemen "takdir-i ilahi, allahın işine karışılmaz, onlar cennetlik" tarzı anlamsız yorumlar yaparlar. bırakın artık bu ayakları.
doğru cevabı almak için doğru soruyu, doğru kişiye sormak gerekir. yazarımız, bir sorunu olduğunda üfürükçülere giden kara cahillere benziyor. niye dindara soruyorsun ki arkadaşım? bak git bilim adamına, konunun ihtisasını yapmış birisine, şak diye al cevabını. maceraya ne gerek, değil mi?
o an şakirtlerin yüzünde şöyle bir ifade belirir;

görsel
aynı dindarlar her şey mükemmel yaratılmıştır bütün gezegen mükemmel yaratılmıştır der çiçeklerin böceklerin mavi gözlü çocukların resimlerini gösterip bunlarda mükemmel yaratılmıştır allahın mükemmel yaratıcılığının kanıtıdır der ama bu çocuklar neyin nesi diyor insan allah her şeyi mükemmel yaratmışta bu sakat çocuklar nedir.

ha allahın sınavı deniyorda bu ne biçim sınav arkadaş her sınavda eşitsizlik olmak zorunda mı. bir de hoşgörülü herkese adil yaklaşıyor denilen bir yaratıcı bunu yapıyor birine verdiği dert ortada diğerine verdiği sefa ortada.
tabiki imtihan sırrı.Dünya darü-l hikmettir, ahiret darü-l kudret. Hem ailenin, hemde sakat çocuğu mertebesini yükseltmek için, Allah'ın takdiridir.
Dindarların pek çok olayı açıklayamaması gibi, bunu da açıklayamaması şaşılası bir durum değildir. Zira din, bir şeyleri açıklamak için varolan bir kavram değildir. Bir inançtır. Bir rahatlamadır. Dini kaideleri olayların sebep sonuç ilişkisinde kullanmak yalnızca kişilere güven vermek içindir, bir şeylere açıklık getirmek için değil, bu sebeple mantık aranmaz.

Bir örnek : sakat doğan kişideki hikmet . Herkes için hayat bir testtir, onun da testi budur. Onun yeri cennette hazırdır. Bişeyler bişeyler. Sakat insanların varlığını ancak Allah'ın istemesiyle açıklayan kimselerin düşünceleri. Saygımız sonsuz, isterseniz ogre osuruklarıyla sakatlandığına inanın başkalarının ancak bunu bir açıklamaymış ve sonsuz geçerlilik taşıyan referanslarmış gibi zırvalamayın lütfen.
Olayın aslı şudur: Sakat doğum, annenin sağlıksız olması, çocukla kan uyumu olmaması, hamilelikte alınan maddelerin içeriği, genetik modifikasyon, akraba evliliğinden kaynaklı gen uyumsuzluğu ( doğa her zaman genetik çeşitlilikten yanadır, evrim süreci vs vs ). Ben buna "inanıyorum" demiyorum. işin aslı budur. Sen istediğine inanabilirsin, ama bunların gerçek olmadığı ispatlamak için kendi dinin referans gösteremezsin.
Dinden açıklama beklemek, dini kullanarak bir bilimsel gerçekliği çürütmeye çalışmak da eşit saçmalıktadır. Din rahatlatır. Ölümü, eşitsizliği, adaletsizliği daha çekilebilir kılar. Ölünce cennete gideceğini düşünmek, sonsuz bir karanlıktan daha çekilebilirdir. Kimse itiraf edemez bunu ama bu böyledir işte. istediğine inan.

Bilmem anlatabiliyor muyum.
kimseye kötülüğü olmayan, bilakis çevremdeki tüm canlılara elinden gelen yardımı yapan birisiyim. 2012 yılının haziran ayında bir kız babası oldum ve evladımda metabolik bir rahatsızlık tespit edildi, bu rahatsızlık neticesinde evladımın ömrü boyunca diyetle beslenmesi gerektiği, aksi halde zihinsel engelli olma tehlikesi olduğu söylendi.
nasıl ki evladım doğduğunda kendimi dünyanın en mutlu insanı hissettim, bu acı haberi alınca dünya başıma yıkıldı, hala kendime gelemedim.
yaradana sürekli sordum, neden ben, neden benim evladım?
sonrasında yaradana isyan etmemek adına bu sorularımı kestim, evladımın sağlığı için dua etmeye başladım.
umarım yeni yılda beklediğim hayırlı haberi alırım.
allah kimseyi evlatla terbiye etmesin..
Doğal olandır. Akraba evliliğinin yaygın olduğu müslüman toplumlarda sakat doğumun hat safhada olduğu. Yemin ediyorum diğer semtlerden fatihe geldiğim an sakat, topal, bazen bakamayacağınız deformasyonlar ile doğmuş insanlar görüyorum ve bu benim içimi acıtıyor.

Kimse bu Müslümanlığın değil toplumun suçu demesin. Bu olay müslüman ülkelerde, Türkiye'de doğuda ve istanbul'da Fatih'te görülüyorsa bu müslüman toplumun, yani Müslümanlığın suçudur.

Ancak onlar kördürler.