bugün

Bugün Türkiyede ne kadar çarpık bir eğitimin olduğunu çok daha iyi görüyoruz hatta görmemekle kalmıyor bizatihi yaşıyoruz. Eğer bir ülkede eğitim eğitim olmaktan çıkıp parasal hale gelmişse o ülkenin gelecek nesillerinden birşey beklenemez. Dersaneler ülkemizdeki eğitim yetersizliliği sonucu oluşmuş parasal sermayeye dönüşmüş kurumlar haline gelmiştir. Bu durum özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde kendini daha çok gösteriyor. Güneydoğudaki gençlerin bölgede geçim kaynağı olmamakla birlikte , geleceğe dair birikintisi yok. Okumaktan başka çaresi olmayan bu gençler bölgeye kene gibi yapışmış sözde eğitim severlerin kurduğu dersane ve özel okullara gitmek zorunda kalıyor. Bunu bilen sermaye grupları dersane ve özel okulların ücretlerini haddinden fazla yükseltiyor. Kıt kanaat geçinen babaların ise sırf çocukları kendisi gibi olmasın diye daha iyi bir yaşam koşuluna sahip olsun diye boğazındaki lokmadan kesip bu sermaye grupların kurduğu okullara mecburi kayıt yaptırmak zorunda kalıyor. Bugün dersanelerin kaldırılacağı yönünde kanuni düzenlemenin gündeme geldiği bu zamanlarda bu sermaye grupları oldukça rahatsız olduğunu ve bunu basın yayın organları yoluyla üzerini örterek hükümete karşı karalama kampanyası yürüttüğünü görüyoruz. Bu sermaye gruplarını kaldırmanın tek yolu MEB in eğitim sisteminde köklü bir değişiklik yapılmasıdır. çünkü bu gruplar artık üniversiteleride hedef almış durumda. Çünkü iyi eğitim almayan gençler bu sermaye gruplarını kurduğu özel üniversitelere gidip çuval dolusu para ödemek zorunda kalıyor. Dersanelerde verilen eğitim ve kaynaklar devlet okullarına verilmedikçe bu sermaye gruplarını yok edemezsiniz. Yani anlayacağınız işter nurlu olun ister nursuz olsun kimse parasını kaybetmek istemez kimse paraya hayır demez.

bll ylcn72

(uludağ sözlük köşe yazarı)/ 13 EKiM 2013
zenginlerin işine yarayacaktır.

zengin adam özel hoca tutar yine de çocuğunun okuldan kalan eksik konularını tamamlatır. ama bizim fakirin böyle bir şansı olmadığı için kendisi zenginin yanında ezildiği gibi, çocuğu da zengin çocuğu yanında ezilecektir. ve sınavda fakir olan, zengine karşı biraz daha geriden başlayıp elenecektir.

amaç fakirleri her alanda olduğu gibi eğitim alanında da elemek gibi duruyor.
Etüt salonları adıyla yola devam edecek sistemin bir adımı..
Desteklemediğim olaydır.
Perde arkasındaki olayları az çok duydum. Ancak onlardan bağımsız olarak fikrim; dersanelerin kapanmamasından, hatta ösys sınavlarının kaldırılmamalarından yanadır.
Hani o sınav sonrası kameralara bakıp "çocuklarımızın kaderi birkaç saatte belirleniyo yeaaaa" diyen insanlar var ya; işte onlar ösys sınavlarının, her ne kadar bazı skandallarına rağmen, türkiye'deki nispeten en objektif sınavlar olduğunu zamanla anlayacaklardır. Hele üniversiteler kendi sınavlarını yaparak öğrenci almaya başlasın, işte o zaman görürsünüz dönen dolapları... Öss'yi, lys'si, ygs'yi öpüp başınızın üstüne koyun.
sınavlar kalkmadan nasıl olacağı merak konusudur. çıkıp sadece dershaneler kapanacak diyorlar. açıklama yok. ee o kadar öğretmen ne olacak o kadar öğrenci ne olacak sınavlar kalkacak mı? cevap yok. öğretmen, hemşire, doktor alırken bile kpss yapıyorsun bunlar için dershaneler açıyorsun sonra bu dershaneleri kapatmaya kalkıyorsun. kafası güzel bunların yeminle.
hiç açılmamaları gerekirdi zaten. dolayısı ile yerinde harekettir.
Dershanelerin kapatılma gibi durumu olmaz sadece isim değiştirir. Hükümet eğitimdeki kötülüğünü dershaneleri kapatarak örtbas etmeye çalışıyor.
el atılmışken özel üniversitelere de el atsınlar. öyle ver parayı al diplomayı olmuyor.
yetmez, pastaneler de kapatılmalıdır. ekmek neylerine yetmiyor ?
okadar öğretmen ne olacak çok merak ediyorum. Şuan da bile hazır mezunu almayan bir sistem varken ortalığı iyice karıştıracak tepeden inmeci bir icraat geliyor.
Dershaneleri kapatamazlar. Üniversite sınavını da kaldıracaklardı ne oldu? Sınav kaldırılmadı üstüne sınav sayısı arttı. Bunlar seçim lafları. Lakırtıdan ibaret kanımca. Hali hazırda 300.000 den fazla işsiz öğretmen varken bu ülkede, üstüne işsiz dershane öğretmenlerini katamazlar. Hoş katamazlar diyorum ama siyasette mantık yoktur.
çok gereklidir. haftasonu boyu kadar çantayla dershaneye giden çocuklara acıyorum. git bi kızın elini tut. git kavga et. git babanla balık tut. hayatı yaşa be evladım. nedir bu en çok ben ezberleyeceğim yarışı? bu sikim gibi eğitimden geçip konuşmayı bilmeyen insanlara ihtiyacımız yok. yaratıcı uçak mühendislerine ihtiyaç var ezberci sistemden çıkmış değil.
(#21924532)
akp yi desteklediğim ender konulardan biridir. eşit şartlarda eğitim için önce bu darphaneler sonrada özel üniversiteler kapatılmalıdır.
dünya lideri, gözümüzün nuru, sahra - i kebirimiz başbakanımızın takdiridir. şimdi cemocamlar düşünsün.
dershanelerin ortaya çıkmasına neden olan ihtiyacı ortadan kaldırmadan, cemaate yönelik bir operasyondan başka bir şey değil. sadece dershaneler de değil, okul dışındaki alternatif eğitim unsurları da kaldırılıyor. ücretsiz etüd merkezleri ve evde özel ders de yasakmış.

iktidarın her icraatını alkışlayanlar bunu şöyle savunuyor: "e ama herkesin dershaneye verecek parası yok. hükümet vatandaşı maddi külfetten kurtarıyor" peki dershaneler özel okula dönüşünce ücretsiz mi olacak a benim ak gezenlerim. 2500-3000 lira arası bir taban fiyattan bahsediliyor. 1500 lirayı veremeyen, bu ücretleri nasıl verecek peki at kafaları sizi.
akp nin cemaatle rant kavgasının adıdır yazıktır.
türkiye'de eğitim sisteminin çökeceğinin habercisi olan eylemdir.
geçmiş olsun.
başbakanımız haklıdır dershaneler derhal kapatılmalıdır, müslüman halkımız ve öğrencilerimiz için ise mutlaka medreseler açılmalıdır.
(bkz: akp cemaat ile medyaya ters psikoloji uygulaması)
yobaz zihniyetlerin saçmalığıdır. cemaatçi öğretmenleriyle çocukların beynini yıkamaya çalışacaklardır. aynı zamanda zengin olanlar özel ders alıp, hep bir adım önde olacaklardır. fakirler de aileden kalma fakirlik geleneğini sürdürmek zorunda kalacaktır! okuldan aldığı saçma eğitimcikle.
kızlı erkekli oluşundan olabilir.
bu böyle tüm okulların kapatılmasına kadar gider. eğitim aslına dönmeli, sadece aile'de verilmelidir. yada verilmese de olur!
(bkz: özel derslerin yasaklanması)
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "kesin bir şey yok" diye açıklama yapmakta olduğu; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avc'nın ise bütün dersanelerin özel okula dönüşeceği bilgisini paylaştığı andır.
Hep birlikte "Cemaat mi kazanacak, AK parti mi kazanacak" tartışmasının sonununu zamanla göreceğiz.