bugün

Deniz olan yer demektir. Ben havuzluyu tercih ediyorum.
horozuyla ünlü ilimiz. her ne kadar adı '' denizli '' olsa da tek damla deniz belirtisi yoktur.
hala bu yüzyılda deniz- denizli esprisine maruz bırakılan şehir.

(bkz: denizli nin denizi)
Denizli, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi birinci şehri. 2013 itibarıyla 963.464 nüfusa sahiptir. Tekstil ürünleri ve yöreye has Denizli horozu ile meşhurdur. Anadolu Yarımadası'nın güneybatı, Ege Bölgesi'nin güneydoğusunda yer almaktadır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli ili'nin her iki bölge üzerinde de toprakları vardır. Denizli ili 28° 38' - 30° 05' doğu meridyenleri (doğu uç noktası; Çivril ilçesi Gümüşsu - Gökgöl Koyu Dinar sınırında Efekli Tepe, batı uç Aydın, Manisa; güneyde Muğla; kuzeyde Uşak illeri ile komşudur.) Yüzölçümü 11.692 km², denizden yükseltisi ise 427m'dir.

---vikipedi.
No.1 in memleketidir. Bence rapcisine sahip ciksin. O var diye güzel oralar.
kendi memleketimdir efendim. her köşe başında olan, yeraltından kendi fışkıran sebillerini; zafer gazozunu, pidesini ve lahmacununu özlediğim şehirdir. sıkıcı bir yerdir ama izmirdeyken özlüyor yine de insan.
kendi adıyla çelişen fantastik bir ilimiz.
Can bozok abi ile tanidıgın sehirdir. Bir de cografyadan onun disinda bilmem. Bence degerlerine sahip ciksin. Hatta sehrin simgesi yapsinlar no.1 oyle seviyorum.
pazar akşamı ve pazartesi günü içinde bulunduğum şehir. gece otelde kaldık ve oradaki resepsiyona ''hacı buranın nesi meşhur'' diye sordum. sevmem öyle samimiyetsiz resmi konuşmaları. eleman da ''valla abi tozu, horozu, kızı meşhur'' dedi. ''yapma yav var mı öyle güzel hatunlar'' falan dedim öyle bi şakalaştık. sonra pazartesi sabahtan akşama kadar fabrikaları dolaştık. galiba şehir merkezine uğramadık. bizim kaldığımız yer hiç de merkeze ya da şehire benzemiyordu. yemeklerini sordum, meşhur bi yemeği ya da lokantası var mı dedim yok dediler. öğleleyin yol üstünde bir yer bulduk orada yedik yemeği, güzeldi. meğerse oranın en meşhur yeri de oraymış. sanki içinde insan yaşamıyor gibi bir şehir. atom bombası atılmış da yaşayan 3-5 kişi kalmış gibi ya da istanbuldan gittiğimden bana öyle geldi.
Pamukkale için gidilmesi gereken şehir, her ne kadar Pamukkale'nin eski beyazlığı, güzelliği kalmasa da...
ismi Denizli olmasına rağmen denizi olmayan ildir. Denizi olmayan bir ile neden böyle bir isim verilir. Düsündürür.
Hayatimi sikip atmis memlekettir.
bakiniz
pamukkale.
Ölü şehir. Travertenler dışında bi güzelliği yok. He bi de antik şehrini de unutmamak lazım
amerika'nın özgürlük heykeli varsa bizim de cam horoz heykelimiz var diyerek turist çekmeye çalışan ilimizdir.
büyükşehirden buraya okumaya geliyorsanız not ortalamanızın yüksek olmasına vesile olacak şehir. gezilecek düzgün yer yok ki adam mecbur harıl harıl ders çalışıyor.
adana'da doğmuş büyümüş birisi olarak denizli izlenimlerim;

trafiği karman çorman planlı değil, çoğu kavşakta ışık bile yok ama sürücüler saygılı .
yemek kültürü sıfır, etli pide tarzı şeylerle besleniyor insanlar. paça, mumbar, kebap olayına hiç girmeyeyim o yüzden.
insanları hayvan haklarına saygılı , yani adana'ya göre. sokaklarda su , yemek kabı görebiliyorsunuz.
biraz soğuk insanlar , yine adana ile kıyaslıyorum. içten pazarlıklı gibiler, sıcakkanlı değiller.
havası oldukça sıcak fakat nem oranı abartı seviyede değil.
şivesine hala alışamadım, az da olsa bazı kesimin şivesini anlamakta zorluk çekilebiliyor.
ekonomisi çukurova bölgesine göre daha iyi. zaten geliş nedenlerimden biri oydu.
kızları oldukça güzel evet doğru, fakat erkekleri çok yakışıklı arkadaş anlaşılan bize kız filan düşmez onlardan.
kadın erkek herkes çalışıyor tekstil fabrikalarında işsizlik sorunu yok sayılır.
gece hayatı fazla çeşitli değil. disco, club, kop-kop, eller havaya tarzı eğlence mekanları genelde. pavyon kültürü de devam ediyor.

aklıma geldikçe yazarım. şimdilik bu kadar.
Kızı ve horozu meşhur olan şehir.

Burada Yaşayan yada yaşamış olan kimse burayı beğenmez.genellikle çok karışık serserisi çok der.
Tatil amaçlı bulunduğum süre içinde merkez de dolaşırken, allah’ım bütün yakışıklıları Denizliye mi attın dediğim yer.
istanbulda "organik" diye satılan besinlerin rastgele daha iyisinin pazardan alındığı, tarıma elverişli, insanları sıcak, şöforleri acemi, meşhur olduğu hakiki denizli horozunun çok nadir olduğu, kızları güzel ve az(sokağa çıkmıyolardı, artık avmlerde fink atıyolar), tozu bol olan, trafikte telefon açınca polisin yanınızda bitiverip "kapat o telefonu" diyebildiği, dolmuşların ayakta yolcu alamadığı ve durak dışında duramadığı, yeni trafik düzenlemesiyle trafiğinin içine edilmiş olan memleketim. yemek kültürü yok denilmiş, denizli kebabı denizlinin meşhur şeylerinden biridir, beğenmeyeni allah çarpar.
Horoz şekerine anlam kazandıran memleketim.
yoğun kar yağışı nedeniyle gittikçe erzurumlaşan büyük şehir. kar bildiğin pencereyi kapattı.
kar tam eridi demişken tekrar kar yağan şehir. sanırım bereket getirdim şehre.
kızı
tozu
horozu meshurdur.
memleket.